Nejlepší inscenace letošní sezony

Divadlo Kultura / 22.7.2013

Naše redakce toho zhlédla v sezoně 2012/2013 opravdu mnoho, co ale podle nás bylo to nejlepší?

Divadla napříč republikou zavřela v červnu své brány a nám, divadelním nadšencům, nezbývá nic jiného, než se odebrat na různé letní scény a produkce a těšit se na podzim, kdy nás divadla opět pozvou do svých sedadel a představí nám svůj repertoár nabitý novinkami. Divadelní prázdniny již ale v dnešní době neznamenají to, že se nám celé dva měsíce nepoštěstí zhlédnout divadelní představení, naopak můžeme zažít něco nevšedního, zejména pak inscenace pod širým nebem.

Kam v létě za divadlem? Přečtěte si zde.

A i tak jako se rekapituluje na konci roku, kdy hodnotíme své úspěchy i neúspěchy za uplynulý rok, tak my, redaktoři divadelní sekce, jsme se rozhodli zrekapitulovat uplynulou sezonu. Zaměříme se ale jen na divadelní úspěchy, na inscenace, které nás tak zaujaly, že vám je s hrdostí a bez kapky výčitek doporučíme. Takže v případě, že jste nestihli v uplynulé sezoně navštívit všechny ty novinky, které na vás křičely ze všech stran a plakátů, vezměte si tento článek k srdci a zaměřte se pouze na ty inscenace, které za to opravdu stojí.

Projekt Krátká Dlouhá si v Divadle v Dlouhé zaslouží jedničku s hvězdičkou

Naše editorka Bára si vždy s velkou radostí odskočila do Divadla v Dlouhé, kde ji letošní sezonu zaujaly hned dvě výborné inscenace. Oběma novým představením rozdala největší počet hvězdiček a ve svých recenzích nešetřila chválou. Pokud vám nevadí slovenština, nebo pokud ji dokonce máte rádi, chcete se pobavit, zažít vtipné i mrazivé scény, určitě navštivte inscenaci Závisláci. Druhou inscenací, kterou by naše editorka označila nálepkou „Nutno vidět!“, je hra s názvem Čekání, hra, která nabízí opravdové výbuchy smíchu, na pozadí však stojí jakási hořkost a krize středního věku.

Je těžké vyzdvihnout z letošní sezony pouze jedno představení, krásného a zajímavého bylo mnoho. Tím spíš jsem okouzlená, že jsem v Praze čerstvá „náplava“, takže si plnými doušky užívám nekonečných kulturních nabídek našeho hlavního města. Pokud bych ale opravdu byla nucena udělit pouze jednu imaginární jedničku s hvězdičkou, zvolila bych projekt Divadla v Dlouhé – Krátká Dlouhá. Závisláci a Čekání pro mě byli pastvou pro oko, potěšili i pobavili. A další hvězdičku bych projektu domalovala za to, že i nadále Divadlo v Dlouhé umožňuje svým slovenským hercům hrát ve slovenštině, půvabném a libozvučném jazyce, který u nás dnes slyšíme tak málo,“ řekla Barbora Švarcová, editorka sekce Divadlo.

Fotografie z inscenace Čekání, kde účinkují herci Lenka Veliká, Martin Matejka, Ivana Lokajová a Pavel Tesař. Zdroj: Irena Vodáková

Fotografie z inscenace Čekání, kde účinkují herci Lenka Veliká, Martin Matejka, Ivana Lokajová a Pavel Tesař. Zdroj: Irena Vodáková

Zahradní slavnost odhaluje mnohé roviny

Podle redaktorky Kristiny byste si neměli nechat ujít Havlovo absurdní drama, které před koncem divadelní sezony zinscenoval v Národním divadle Dušan D. Pařízek. Nechte se tedy pohltit Pařízkovým zpracováním Zahradní slavnosti, které je živé, jedinečné a nabízí něco navíc. Kristýna doporučuje i další dvě představení, která jsou tak výjimečná, až se tají dech. Divadlo DISK je známé inscenacemi plnými života, nevšedních zpracování i hravosti. Srdcovou záležitostí se pak pro Kristinu stala hra Buchty a Bohyně, které nelze absolutně nic vytknout. Nezávislý divadelní soubor Divadlo Letí si u Kristiny vysloužil obdiv inscenací Králíček, kde září Pavla Beretová, a hra, která je na českých jevištích uváděna vůbec poprvé, je prostě skvělá.

Pokud jde o inscenace, vyhrávají jednoznačně komedie. Tu první jsem sice už zmiňovala na konci roku, ale sezona je sezona, takže zaručeně nejlepší Buchty a bohyně, které jsem stačila vidět dvakrát a ani napodruhé mě ani na chvíli nenudily, dále Králíček, který v sobě kombinuje vše, co na divadle miluji a často jsem ani netušila, že po hře požaduji. Divadelní událostí ale musím jmenovat Zahradní slavnost, která v Pařízkově podání odhalovala mnohé roviny, které ani po několikátém přečtení obyčejný čtenář ve hře nevidí,“ řekla Kristina Roháčková, redaktorka sekce Divadlo.

Zahradní slavnost v hlavní roli s Martinem Pechlátem v Národním divadle. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Zahradní slavnost v hlavní roli s Martinem Pechlátem v Národním divadle. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Divadlo Disk si zaslouží spoustu chvály

Redaktorka Tereza je velkou obdivovatelkou divadla DISK a v loňské sezoně ji nejvíce zaujalo originální zpracování Romea a Julie. Je zřejmé, že toto studentské divadlo by si svými netradičními, někdy až absurdními inscenacemi zasloužilo více a více obdivu. Talentované a inspirativní výkony studentů DAMU vás nezklamou a většina představení vás jednoduše dostane. U nás v redakci se tak ve svých recenzích snažíme ocenit práci těchto mladých lidí a poslat světu zprávu, že divadlo DISK je tu a je výborné a jedinečné.

Rozhodně mě velmi zaujala a v mé paměti zůstává skvělá inscenace Romeo a Julie v divadle Disk. Herci vydali za své představení obrovský kus energie v tanci, pobíhání po rampách, diváka bavili od začátku do samého konce. Skvělá scéna, hudba v podání Mutantů, hezké kostýmy. Velmi hezky uchopené originální pojetí a skvělé herecké výkony v podání posledního ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla byly skvělou investicí divákova času,“ řekla Tereza Kosáková, redaktorka sekce Divadlo.

Originální Romeo a Julie v podání KALD DAMU. Zdroj: divadlodisk.cz

Originální Romeo a Julie v podání KALD DAMU. Zdroj: divadlodisk.cz

Máme rádi klasiku

Redaktorku Elišku si v letošní sezoně získaly zejména klasické inscenace. Na podzim ji uchvátil muzikál Pomáda, který hýří známými hity a zejména mladými talenty. Muzikál je tak energický a hravý, že si i diváci odcházející z Divadla Kalich zpívají známé písničky. Divadlo Na Fidlovačce pak převedlo na divadelní prkna Babičku od naší nejznámější spisovatelky Boženy Němcové, která svých ústředním motivem, láskou, okamžitě vyhrála naše srdce.

Nejlepší inscenace letošní sezony? Zmíním dvě naprosto odlišná představení. První je stará dobrá klasika Pomáda. Příběh, který zná každý, ale přesto je jiný, mě na podzim naprosto okouzlil. Druhé nej jsem zhlédla teprve nedávno a byla to Babička v Divadle Na Fidlovačce. Nevěřila jsem, že z knížky, kterou jsem nikdy nedočetla, se dá udělat představení, ze kterého se mi nechce odejít,“ řekla Eliška Řeháková, redaktorka sekce Divadlo.

Babička ve společnosti svých vnoučat a Kristly. Zdroj: fidlovacka.cz

Babička ve společnosti svých vnoučat a Kristly. Zdroj: fidlovacka.cz

Králova řeč má vše

pak musím za divadelní událost uplynulé sezony označit Královu řeč, která je hodná obdivu nejen díky skvělé režii, scéně i kostýmům, ale zejména hereckým výkonům, které jsou tak bravurní, že divákům se snad ani nechce přestat aplaudovat a volat zasloužené bravo. Libeňský soubor zkrátka představil něco jedinečného, třešničkou na dortu už je jen samotný příběh, který představí královskou rodinu v jiném světle a vás donutí přemýšlet o prokletí, které královská krev může přinášet.

I já musím dát za pravdu naší redaktorce Elišce, která považuje za nutné zhlédnout Babičku v Divadle Na Fidlovačce. Tuhle klasiku byste si opravdu neměli nechat ujít. Babička je zejména srdcovou záležitostí, je tak plná lásky a něhy, že sami budete z divadla odcházet citově rozpoloženi a najednou budete cítit opravdový dotek toho největšího citu.

Martin Stránský jako koktavý král Jiří VI. podává v Divadle pod Palmovkou výjimečný herecký výkon. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Martin Stránský jako koktavý král Jiří VI. podává v Divadle pod Palmovkou výjimečný herecký výkon. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Samozřejmě jako Plzeňačka nesmím zapomenout na své nejmilejší divadlo, divadlo, na kterém jsem vyrostla a které mi již v dětství ukázalo, jak výjimečné je divadelní umění. Divadlo Josefa Kajetána Tyla se podle mého názoru mohlo letos pochlubit pořádnou dávkou inscenací. Pro mě ale tou největší a nejlepší byla ta poslední. Teprve předpremiéru zde v červnu měla Kráska z Leenane a tento krutý příběh o vztahu matky a dcery byste si v září opravdu neměli nechat ujít. Inscenace nabízí komorní prostředí v Klubu, mrazivé scény i překvapivé momenty a navíc vás donutí přemýšlet o složitosti mezilidských vztahů.

Zůstaňte ve společnosti naší sekce

Již od listopadu jsme pro vás mapovali divadelní prostředí, snažili jsme se vám přiblížit novinky na divadelních jevištích i představit divadelní zákulisí. I v létě pro vás přinášíme spousty článků z různých festivalů a představení, která se konají mimo hlavní sezonu. Nezapomeňte se tedy vracet k naší sekci, protože stále pro vás chystáme velké množství článků s divadelní tématikou a můžeme se i společně těšit na novou sezonu, která jistě přinese mnoho zajímavostí a skvělých představení. O všem vás samozřejmě budeme brzy informovat!

Zdroj perexové fotografie: HikingArtist.com, foter.com

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář