Nebojte se připravovat játra

Na talíři / 1.8.2013

Kouzlo vynikajících jater spočívá v jejich jednoduché přípravě. Postupujte s námi a uvidíte, že na ně nalákáte úplně všechny jedlíky.

On rád játra, ty rád játra… To není jen slovní hříčka. Játra jsou v mnoha zemích považovaná za lahůdku. Husí ztučnělá játra foie gras pocházející už ze starověkého Egypta připravují dnes kupříkladu Francouzi a Maďaři. Na talířích se běžně objevují také vepřová a kuřecí játra, v obchodech zakoupíte tresčí játra v konzervě, která chutnají výborně na chlebu s máslem.

Játra obsahují hodně vitamínu A, což je velké plus, ale zároveň si musíte dávat pozor na konzumované množství a nepřehánět to. Ale nebojte se – otrava by vám hrozila spíš za polárním kruhem, kde opravdu hrozivý podíl ‚áčka‘ mají třeba polární medvědi. Mnoho lidí játra zavrhuje s poznámkou, že nehodlá jíst vnitřnosti, my jsme se proto rozhodli vám odhalit osvědčený a snadný recept na opravdu jemná chutná kuřecí játra. Jde o českou klasiku, která vás možná vrátí do dětských let.

Foie gras

Játra foie gras značí vysokou gastronomickou úroveň. Foto: commons.wikimedia.org

Smažená kuřecí játra

Ingredience:

  • 1 kg kuřecích jater
  • hladká mouka + sůl + pepř
  • 2 vejce + 4 lžíce mléka
  • strouhanka
  • olej

Postup:

Smícháme mouku se solí a pepřem, rozkvedláme vajíčka s mlékem a do třetí nádoby si nasypeme strouhanku. Játra obalíme nejdříve ve směsi mouky, ve vaječné směsi a ve strouhance.

Na pánvi si rozpálíme asi 1 cm vysokou vrstvu oleje a začneme smažit. Nejdříve na nejvyšší plamen dozlatova až dočervena z obou stran a poté snížíme na mírný plamen a ještě prosmažíme 10-15 minut . K játrům, která jsou nejlepší čerstvě usmažená, podáváme vařené nové brambory s máslem a okurkový salát nebo rajčata.

Tip: Vyzkoušejte i vepřová játra na cibulce či plíčka na smetaně a dušené ledvinky. S vepřovými játry je ale jeden háček – solí se až po úpravě jídla buď před podáváním nebo přímo na talíři. Stává se totiž, že játra příliš ztvrdnou a můžete je rovnou vyhodit.

Konzumace vnitřností je pro tělo přínosná v podobě potřebných minerálů. Na tradičních zabijačkách proto ochutnejte třeba smažený mozeček nebo ovar z laloků a žaludku. A nezapomeňte na škvarky!

Letní grilování: Pokud jste se zamilovali do grilování na zahradě či na chalupě, doporučujeme i játra na grilu. Stačí je hodinu předem naložit do marinády z plnotučné hořčice, olivového oleje, čerstvých bylinek a cibulky a pak ogrilovat z obou stran. Solíme opět až nakonec!

Zdroj perexové fotografie: Eliška Studená, Generace 21

 

Eliška Studená

Eliška Studená

Jsem ve fázi hledání sebe a ženy ve mě, vaření mi k tomu poskytuje voňavou a kreativní cestu. Pomáhá mi, já jeho prostřednictvím pomáhám lidem kolem. Objevuji chuť jednoduchých pokrmů, prostých čistých chutí potravin, hledám to pravé ořechové i makové. Ovlivňujeme to, co nám vyjde z rukou, i svou náladou, myslí? Mým cílem je udělat si z jídla meditaci, klid, prožitek, láskyplné dílo. Držte mi palce, ať se to zdaří.

Zanechte komentář