USA z pohledu mladé Češky

Osobní rozvoj Vztahy / 28.7.2013

Jak vypadá život v Americe pro mladou Češku? Marika Mandíková se s námi podělila o své názory a zkušenosti.

Marika Mandíková je mladá žena, která se ve svých 23 letech vdala za Američana a přestěhovala se s ním na Floridu. Pravidelně přispívá na svůj blog , kde sdílí své nevšední zážitky z USA. Nám se podařilo Mariku zkontaktovat a připravit pro vás rozhovor o tom, jak takový život v Americe vlastně vypadá.

Marika s manželem.

Marika se svým manželem.

 

Kde a jak jste se seznámili s manželem?

Potkali jsme se náhodně v létě 2012 u nás, když přijel se svou kapelou trávit léto v Praze.

Neuvažovali jste, že byste bydleli v Evropě?

Uvažovali. Rozhodovali jsme se dlouho, co by pro nás bylo nejvhodnější a nakonec zvítězilo Miami, odkud můj manžel pochází. Za prvé jako zkušenost pro mě a za druhé kvůli jazykové bariéře v ČR v jeho případě.

Byla jste v Americe ještě předtím, než jste se vdala za vašeho manžela?

Ano, byla jsem tady měsíc na jazykovém pobytu přes Student Agency a další 2 měsíce na místní vysoké škole, také na jazykovém kurzu. To bylo ale v době, kdy jsme se už znali, tedy vloni na podzim.

Jaká byla vaše očekávání od života v USA?

Miami. Zdroj: Marika Mandíková

Miami. Zdroj: Marika Mandíková

Nikdy jsem nijak zvlášť netrpěla falešnou představou o realitě života v USA. Lidé všeobecně přeceňují život kdekoliv, netýká se to pouze USA. Pokud nemáte dobré nápady a ambice, nechytíte se ani u nás. Navíc ve spoustě profesí se zvyšuje plat s dosaženým vzděláním. Zajímavé je, že spoustě lidem stačí pouze bakalářské studium, na magisterské pokračuje jen minimální počet lidí.

Jediné, co jsem očekávala, bylo plno tlustých a hloupých lidí, tak jak se všeobecně vykládá.

Jste v Americe spokojená? Spokojenější než v Evropě?

Jsem spokojená v tom směru, že mám skvělého partnera, který mě maximálně podporuje a pomáhá mi sžít se s novým místem. Je to teprve otázka času, zda tady budu spokojená.

Plánujete žít v Americe do konce života?

To nedokážu říct. Neumím si představit, že strávím celý život někde, kam svým způsobem nepatřím. Vyhovovalo by mi žít v Evropě, nutně to však nemusí být Česká republika.

Daří se vám udržet kamarády i z České republiky, když se vídáte tak málo?

Ano. Přátelství není jen o tom, že jsou s vámi všude, kam se hnete. Opravdoví přátelé jsou s vámi i na dálku. Samozřejmě komunikace je značně omezená. V podobných situacích si člověk uvědomí, kdo jsou jeho opravdoví přátelé, a musím říct, že jsem zatím přesvědčená pozitivně.

V kterých částech USA jste už byla? A kde to bylo nejhezčí/nejhorší?

Zatím jsem byla jen na Floridě, která je svým způsobem velmi nezajímavá. Kromě pár atrakcí je tady pro Evropana příliš placatá a teplá krajina. Výhodou jsou krásné bílé pláže.

Do které části USA byste se chtěla podívat, případně kde byste chtěla žít?

Chtěla bych se tohle léto podívat do Kalifornie a někdy v budoucnu samozřejmě do New Yorku.

Jak byste popsala průměrného Američana?

Asi tak jako průměrného Evropana. Člověk, který po střední škole začne pracovat, protože nemá peníze na další studium, nebo nechce studovat.

Je pravda, že Američani:

–  jsou tlustí, respektive že se často stravují ve fastfoodech?

Je pravda, že je tlustých Američanů hodně, a to díky všeobecně se rozšiřující lenosti, která se týká i ostatních kontinentů. Podíl na tom má samozřejmě i rozšířený problém fastfoodů, které nabízejí rádoby levnější stravování, což je však omyl. Lidé jsou pouze líní si rozplánovat rozpočet na plnohodnotnou stravu, která je dostupná téměř všem. Naopak hodně často potkávám štíhlé nebo normálně stavěné lidi. Myslím, že je tady stejně tak oblíbený zdravý životní styl. Potkávám spoustu lidí, kteří jezdí na bruslích nebo běhají. Fitness centra jsou na každém rohu.

Miami. Zdroj: Marika Mandíková

Miami. Zdroj: Marika Mandíková

–  jsou hloupí (nevzdělaní, např. netuší, kde leží Francie apod.)?

Označit Američany za hloupé by bylo hloupé. Je to relativní pojem. Ne každému se dostane vzdělání a ne každý se narodí inteligentní. Myslím si, že hloupost je všude stejná. Také je pravda, že většina Američanů je orientovaná pouze na USA, protože je všeobecně známo, že Američané jsou vlastenci. Díky tomu je jiné kontinenty nezajímají. Naopak vzdělání na univerzitách, vysokých školách a vybraných středních a základních školách je na vysoké úrovni. Právě z tohoto důvodu jezdí studovat na americké školy lidé z celého světa. Ne však každý si to kvůli financím může dovolit.

– jsou bohatí?

Spousta Američanů žije na kredit, protože chtějí žít jako bohatí. Ve skutečnosti mají pouze dluhy a drahé kabelky, auta a přitom žádné peníze. Bohatých tady určitá část je. Ne však všichni, samozřejmě.

– cestují po celých USA kvůli zaměstnání, vzdělání (častěji, než je zvykem v Evropě)?

Ano, stěhují se za lepší prací i několikrát v životě.

– milují zbraně?

Spousta z nich má licenci na držení zbraně kvůli ochraně majetku. V některých státech se může majitel bránit na celém pozemku, na Floridě se může člověk bránit, až když mu někdo vstoupí do domu. Zajímavé je, že při koupi zbraně se musí čekat jeden týden – právě v případě, že s ní někdo momentálně plánuje někomu ublížit.

– nepijí alkohol před 21 rokem?

Funguje to asi tak jako u nás. Neznám nikoho, kdo by před 18. rokem nesehnal alkohol. Buď si teenageři falšují ID karty, nebo si je půjčují od svých známých. Přijde mi ale nesmyslné smět kouřit od 18 let a pít alkohol až od 21.

Co si Američani myslí o Evropanech? Znají třeba Českou republiku?

Z mých zkušeností, Američané mluví o Evropanech velmi dobře. Setkala jsem se s těmi, kteří o Česku nikdy neslyšeli, ale i s těmi, kteří se tam už někdy podívali anebo se tam chtějí někdy podívat. Myslím si, že Evropa je celkově obdivovaná ze strany USA co se kultury a architektury týče.

Miami. Zdroj: Marika Mandíková

Miami. Zdroj: Marika Mandíková

Koukají na vás v Americe jako na přistěhovalku z východu nebo s tím nikdo nemá problém?

Vzhledem k tomu, že žiju v Miami, kde je obrovský kulturní mix z celého světa, nikdo s tím nemá problém. Naopak je nádherné žít v multikulturním americkém městě.

Bylo těžké zapadnout do americké společnosti?

Vůbec ne. Myslím si, že lidé jsou tady v určitém smyslu velmi společenští. Je to také tím, že převážná většina místní společnosti je hispánská, tedy velmi otevřená a vřelá.

Co vás osobně na Americe/Američanech nejvíce štve, naopak co se vám nejvíce líbí?

Štve mě, do jaké míry zasahuje pohodlnost místních lidí. Jsou velké rozdíly v tom, co vidí jako automatický servis, narozdíl od Evropanů. Taky se mi nelíbí bezohledný způsob jízdy na silnicích. Je neuvěřitelné, jak agresivní řidiči se tady dají najít. Taky mi někdy hlava stojí nad některými zákony, třeba mužům by nemělo jít z kalhot vidět asi 10 cm spodního prádla.

Těší mě, že USA je ráj nakupování a servis v obchodech je mnohem lepší než u nás. Neplatí to ale vždycky. Všude se dá narazit na někoho, kdo nemá rád svou práci. Oceňuji to, že v obchodech s lahůdkami můžete výrobek nejdříve ochutnat, než za něj zaplatíte.

Je těžké dostat se do USA?

Do USA může přijet samozřejmě každý. Ať už na výlet nebo jazykový pobyt. Ideální možnost je také vycestovat přes zaměstnávací agenturu, což jsou většinou jen letní pobyty pro vysokoškoláky, nebo jako au-pair. Získat práci v oboru, ve kterém se chcete rozvíjet, však není zas tak jednoduché. Právě z toho důvodu se do Ameriky valí řada lidí, kteří zůstávají nelegálně s vizí mít lepší život a oženit se. Někdy to však nemusí vyjít.

Je pravda, že Američani neumí vychovávat děti? Z filmů se tvoří iluze, že americké děti jsou rozmazlené a nevychované, na druhou stranu mají sebevědomí a umí prosadit svůj názor. Souhlasíte s takovou výchovou? Máte nějakou (ne)příjemnou zkušenost právě s americkými dětmi?

Výchova dětí je stejná jako u nás. Jak si dítě vychováš, takové máš. Není pravda, že všichni jsou rozmazlení. Jak by to tady potom vypadalo? 🙂

Miami Beach. Zdroj: Marika Mandíková

Miami Beach. Zdroj: Marika Mandíková

Kde jste se naučila anglicky? Bylo těžké rozumět Američanům?

Od předškolního věku jsem měla soukromou angličtinu i angličtinu ve škole. Myslím si, že angličtina v českých školách je na dobré úrovni. Je na studentovi, jak přípravu pojme. Jestli si chce hodinu jen odsedět nebo se jazyk naučit. Mě angličtina bavila, takže jsem se sama zdokonalovala např. při sledování anglicky namluvených filmů. Myslím, že to hodně pomáhá, když to posloucháte. Američanům jde rozumět dobře, pokud nepoužívají slang, kterému nerozumím. Většinou na vás berou ohled, pokud vědí, že nejste Američanka a mluví zřetelněji, případně vám vysvětlí, čemu nerozumíte.

Evropanům se často nabízí iluze amerického života skrze filmy. Jaká je realita – opravdu teenageři pořádají mega party u sebe doma?

Pařby se opravdu konají podobně jako ve filmech, kde se na párty přimotají dokonce i lidé, kteří se o ní dozvěděli od těch, co se o tom dozvěděli od pozvaných a tak dále :). Tedy i mnoho teenagerských filmů reflektuje školy – oblíbení sportovci, nejoblíbenější holky, volby krásy a oblíbenosti na plesech. Je pravda, že spousta kluků si speciálně pro maturitní ples zaplatí hotel, kam plánují vzít svou holku. Když se jim to nepovede, jednoduše si tam pozvou kamarády a pokračují v maturitních oslavách.

V Americe dostanete řidičák od 16 let. Je to vidět i naživo? 

Je to téměř pravidlem, že od 16 mají teenageři auta, ať už nová nebo starší ojetá. Je to především z toho důvodu, že je velmi komplikované cestovat autobusem (většinou to zabere mnohonásobně víc času), ne však každý může svému dítěti nabídnout takový komfort.

A jak vnímáte gentlemanství v USA? Kolují zvěsti, že v Americe je tak napjatá atmosféra ohledně feminismu a sexismu, že si muž ani nedovolí ženě otevřít dveře.

Nestalo se mi, že by mi nějaký muž neotevřel dveře nebo je jen nepodržel, když jsem někam vcházela. Možná jsem měla jen štěstí na správné lidi. Co se týče sexismu, byla to jedna z prvních věcí, která mě zajímala. Feminismus jsem nijak nepocítila, naopak pro zajímavost jsem se dozvěděla, že opravdu valná většina mladých holek se svými partnery čekají „až budou připravené“.

S Marikou jsme se bavily přes e-mail, k osobnímu setkání bohužel nedošlo, ale i tak si dovolím poznamenat, že je to sympatická a otevřená paní (ačkoliv Marika se považuje za slečnu a paní se z ní prý stane až s příchodem dětí) Zaujal-li vás rozhovor ohledně Ameriky, určitě se podívejte na její blog, kde se dělí o spoustu zajímavostí ze života v USA.

Zdroj fotek: archiv Marika Mandíková

Martina Najbrtová

Martina Najbrtová

Pár slov o mně - jsem zásadně nepoučitelná, miluji přátelskou atmosféru a Prahu (i když se to občas vylučuje), umím se zasmát (nejen) sama sobě a nesnáším pokrytce a mrkev (jen abyste věděli, že mrkvovým koláčem mě neuctíte).

Zanechte komentářVaše názory

  • Radek

    „Také je pravda, že většina Američanů je orientovaná pouze na USA, protože je všeobecně známo, že Američané jsou vlastenci. Díky tomu je jiné kontinenty nezajímají.“ — Inu, hloupost se dá vždycky nějak omluvit, stačí vůle. Neznalost okolního světa je tedy podle paní vlastně produktem vlastenectví. To je vskutku úsměvné. Vážená paní, já jsem taky vlastenec, a PRÁVĚ PROTOŽE jsem vlastenec, MUSÍM resp. POTŘEBUJU znát okolní svět. Kdybych vlastenec nebyl, nemusel bych znát např. státy organizací EU a NATO kterými jsem bohužel členem, počet obyvatel sousedních zemí Německa, Polska, Rakouska, etnické složení Slovenska, historii mého kontinentu a nakonec i té Ameriky i když je to odpad, ale přesto součást civilizace ve které žiju. Kdybych vlastenec nebyl, mohl bych se zkrátka spokojit s faktem, že ČR je pupek světa, a ten gyros z fástfůdu dole ve městě bude zejtra zase křupavej a teplej, tak co si namáhat hlavičku přemejšlením nad světem okolo mne, když ta hlavička je nakonec dobrá i na naražení kšiltovky s logem NY. Hlavně být kůl, a zapadnout, ve vašem případě mezi intelektuální spodinu. Gratulace!

  • Studium v USA

    Moc pěkný článek. A to Radek: Ono jestli to nebude taky tím, že USA má 122 x větší rozlohu než-li ČR, skládá se z 50 států a příroda je tam neskutečně pestrá, takže si umím představit, že spoustě Američanů to jaksi „stačí“ a nemají potřebu „studovat“ okolní svět, protože toho doma mají sami dost k objevování. A to že jsou Američané větší vlastenci než Češi je holý fakt..