Filmové novinky v kinech

Film / 17.7.2013

V následujícím týdnu znovu zachráníme Bílý dům, proženeme několik nepokojných mrtvých duší a pobavíme se se slavným pianistou.

Vyberete si z filmové nabídky pro tento týden?

White House Down

Tak až napočítám do tří, pane prezidente. Zdroj: whitehousedown.com

Tak až napočítám do tří, pane prezidente. Zdroj: whitehousedown.com

Premiéra v ČR: 18. 7. 2013

Akční

USA, 2013

Režie: Roland Emmerich

Hrají: Channing Tatum, Maggie Gyllenhaal, Jamie Foxx, James Woods, Richard Jenkins, Joey King, Rachelle Lefevre, Lance Reddick, Garcelle Beauvais, Jason Clarke, Jake Weber, Matt Craven, Kevin Rankin, Michael Murphy, Anthony Lemke, Mélodie Simard, Nicolas Wright, Gary Wasniewski

Jste milovníky akčních filmů? Na první příčky vašich filmových oblíbenců se probojoval Den nezávislosti, Godzilla nebo 2012? Baví vás Hvězdná brána? Pak vězte, že tvůrce těchto filmových hitovek, Roland Emmerich, se pustil do dalšího akčního díla, tentokrát s názvem White House Down (a proč s něčím lepším nepřišli čeští distributoři, na to se mě neptejte). Tentokrát sice nepůjde o zkázu světa, ale zachraňovat se bude jedna z nejdůležitějších osobností vůbec – americký prezident v podání Jamieho Foxxe (Ctihodný občan, Nespoutaný Django). A v roli hlavního hrdiny a spasitele USA, policisty Johna Calea, zde září Channing Tatum (Let’s Dance, G. I. Joe). Ten zrovna absolvoval pohovor kvůli žádosti o práci v prezidentově ochrance, když se v Bílém domě něco zvrtlo…

Že jste už něco podobného viděli? Ale ne, nezdá se vám to, v kinech skutečně nedávno proběhl film Pád Bílého domu (Olympus Has Fallen) s podobnou tematikou. Proč tedy vyrazit do kina na White House Down? Rozhodně počítejte s větší dávkou humoru, protože prezident tady není jen zachraňovanou osobou, ale také parťákem, který naopak pomáhá Johnovi dostat ven rukojmí, včetně jeho dcery (Joey King – Temný rytíř povstal, Mocný vládce Oz). Hlavní devízou filmu je tedy odlehčenější, hláškovací atmosféra, kde sice není tolik krve, jako když střílí Gerard Butler, ale o to více vtípků a dialogů. A o tu akci taky nepřijdete.

Jestli si Emmerich udržel svou úroveň, nebo tohle nepatří k jeho nejpovedenějším filmům, to musíte zvážit sami. Faktem však zůstává, že ústřední trojice Tatum, Foxx a Maggie Gyllenhaal (Sekretářka, Temný rytíř) zkrátka funguje a zaručí vám, že se film nepotáhne do nekonečna a že se budete mít čemu zasmát.

 

Liberace!

Správná dvojka. Zdroj: hbo.com

Správná dvojka. Zdroj: hbo.com

Premiéra v ČR: 18. 7. 2013

Životopisný/hudební/drama

USA, 2013

Režie: Steven Soderbergh

Hrají: Michael Douglas, Matt Damon, Rob Lowe, Dan Aykroyd, Scott Bakula, Debbie Reynolds, Paul Reiser, Cheyenne Jackson, Eddie Jemison, Johnny Yong Bosch, Bruce Ramsay, Nellie Sciutto, Thure Riefenstein, David Koechner, Nicky Katt, Garrett M. Brown

Režisér Steven Soderbergh přichází po brilantních Vedlejších účincích s neméně zajímavým životopisným dramatem Liberace! (Behind the Candelabra). Ve 118 minutách před námi rozehrává život pianisty a baviče, Valentina Liberaceho, se vší jeho pompou, úspěchem i tragédií. Liberace (Michael Douglas – Základní instinkt, Wall Street: Peníze nikdy nespí) se právě nachází v Los Angeles, když do jeho života vstoupí mladý Scott Thorston (Matt Damon- Agent bez minulosti, Správci osudu), jeho velký fanoušek. Slavný pianista ho najme jako osobního řidiče a tím se jejich životy propojí více, než by si kdo představil.

Mezi dvěma muži totiž vznikne romantický vztah, což je v sedmdesátých letech naprosto nepřípustné, homosexualita je jedním velkým tabu, které se nikdo neodvažuje prolomit. Scott s Liberacem zůstává i přesto, že si s ním prožije svoje – excentrický umělec ho v jednu chvíli hýčká, v další uráží, vyrovnává se se svou homosexualitou i nemocí AIDS, na kterou nakonec v roce 1987 umírá.

Oba představitelé hlavních rolí ze sebe dostali to nejlepší a na plátně před vámi se tak rozehrává spektakulární příběh dvou odhodlaných, osudem zkoušených mužů v nepřátelském světě. Je vidět, že režisér se s herci už jednou setkal – v případě Douglase v dramatu Traffic – Nadvláda gangů a s Damonem v Nákaze –  a tak ví, co od nich může čekat a jak s nimi pracovat. Životopisný snímek proložený krásnými klavírními skladbami potěší jistě nejen milovníky hudby.

 

Italský klíč

Bylo nebylo, jednoho slunného dne v Itálii... Zdroj: vimeo.com

Bylo nebylo, jednoho slunného dne v Itálii… Zdroj: vimeo.com

Premiéra v ČR: 18. 7. 2013

Romantický/pohádkový

Finsko, Velká Británie, Itálie, USA, 2011

Režie: Rosa Karo

Hrají: Gwendolyn Anslow, Joana Cartocci, Leo Vertunni, Mikko Leppilampi, Moose Ali Khan, John Shea, Peter O. Almond, Andreas Wilson, Elisa Cartocci, Isadora Cartocci, Biagio Musacchia, Joeanna Sayler

Ještě stále k vám nedorazila ta správná letní prázdninová nálada? Nechte snímek režisérky Rosy Karo Italský klíč (The Italian Key), ať tento problém vyřeší za vás. Romantický snímek na vás totiž hned v prvních záběrech dýchne prosluněnou pohádkovou atmosférou rozpálené Itálie a jeho živá obraznost vás okamžitě pohltí.

Devatenáctiletá sirota Cabella (Gwendolyn Anslow) velmi trpí, když zemře její poslední žijící příbuzný, strýček Max. Jediným dědictvím, které se jí dostane do rukou, je klíč od neznámé staré italské vily. V ní pak Cabella objevuje mnohé – sebe samou, přátelství, lásku, ale také pohnutou historii své rodiny. Film Italský klíč je červenou knihovnou s nepříliš komplikovaným dějem. Pokud však k němu přistoupíte jako k nevážné pohádce pro letní den, okouzlí vás bohatým vizuálem i čarovnou hudbou z pera finského skladatele Tuomasa Kantelinena, který byl za svou tvorbu oceněn již několika prestižními cenami. Necháte se pohltit italskou romantikou?

 

R.I.P.D.-URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů

Hej, Royi, vidíš tam něco? Zdroj: ripd.com

Hej, Royi, vidíš tam něco? Zdroj: ripd.com

Premiéra v ČR: 18. 7. 2013

Krimi/fantasy/komedie

USA, 2013

Režie: Robert Schwentke

Hrají: Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Kevin Bacon, Robert Knepper, Mary-Louise Parker, Stephanie Szostak, James Hong, Devin Ratray, Mike O’Malley, Marisa Miller, Daniel Lowney, Robert Masiello, Morgane Slemp, Zoe Aggeliki

Nick Walker (Ryan Reynolds – Návrh, Méďa) je elitním detektivem a nikdy se nějak víc nezajímal o to, co člověka čeká po smrti. Ironií osudu se mu však právě této znalosti dostalo, když při jedné z akcí přišel o život a rázem se stal jedním z agentů R.I.P.D.-URNA. Úkolem těchto nejlepších zesnulých policistů je hledat na zemi duše těch, kteří už mají dávno být někde v tahu, ale nechce se jim. A abychom tu měli správnou buddy komedii, musí samozřejmě dostat parťáka. Tím se stává dlouholetý agent Roy Pulsipher (Jeff Bridges – Big Lebowski, Svět podle Prota) a jak to tak už bývá, dá nováčkovi pořádně zabrat.

Ještě než se Nick stačí v nové situaci rozkoukat a zorientovat, zjišťuje, že existence světa lidí je ohrožena a on a jeho parťáci jsou tím jediným, co ji může zachránit. A tak se rozjíždí zběsilé kolo lovení agresivních mrtvých v morbidním světě nemrtvé policie.

Robert Schwentke sice nepatří mezi klasické hvězdné režiséry, ale na kontě má třeba úspěšný akčňák Red nebo romantiku Zakletý v čase. Oba snímky napovídají, že by se mu nový film mohl podařit a stát se vtipnou letní komedií s velkou návštěvností. R.I.P.D. (v originále Rest In Peace Department) je filmovým přepisem komixové knihy Petra M. Lenkova. Kanadský spisovatel a scenárista má na kontě několik filmů, například úspěšného Demolition Mana, snad se tedy máme nač těšit.

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář