Pravá láska

Neštěkejte, buďte milí!

Osobní rozvoj Vztahy / 5.12.2012

Ve chvíli, kdy přejde počáteční zamilovanost, nastává opravdová láska. Co udělat, aby to byl harmonický vztah, která vám budou ostatní závidět?

Mít spokojený vztah není jen tak. Spousta lidí, kteří si mysleli, že stačí láska a to ostatní půjde samo, narazili stejně tak jako Titanic do ledovce. Láska je dřina a dá občas zabrat více než příklad z matematiky nebo zkouška na vysoké. Milovat a žít ve spokojeném vztahu se totiž musí umět. Poradíme vám šest zásad, které byste měli ctít. Přinesou vám štěstí i vnitřní klid.

Co je to láska?

Láskou se vyjadřuje silná emoce, která představuje hluboké osobní zaujetí a náklonnost k subjektu lásky. Není tím chápán pouze osobní  vztah mezi dvěma lidmi, ale také samotná podstata veškerého bytí („Bůh je láska“) nebo patriotismus, který vyjadřuje lásku k vlasti.

Mějte rádi sami sebe

Prvním člověkem, který by měl být na vašem pomyslném žebříčku nejmilovanějších lidí, jste vy. Nikdo jiný. Ani váš partner, ani vaši rodiče, ani postava z oblíbeného seriálu, která je tak zatraceně sexy. Říká se, že musíme mít nejdřív rádi sami sebe, aby nás  měli rádi i ostatní. Je to svatá pravda. Vzpomeňte si na spokojenou spolužačku ze školy. Pořád se usmívá, poradí, kdykoliv ji o to požádáte, a ještě se vás zeptá, jak vám dopadl páteční večer. A víte, proč má spoustu přátel? Vyzařuje tu správnou energii. Jakmile jste sami se sebou spokojeni, okolí to vycítí. Voní to široko daleko jako čerstvě upečený koláč! Zkuste proto ze všeho nejdříve definovat váš vztah k sobě. Nemůžete se na sebe podívat ani do zrcadla a při myšlenkách na váš dosavadní život vám ze stresu nabíhají žíly na čele? Proč by vás pak měl mít rád někdo jiný, když to ta nejbližší osoba nezvládne? Zkuste se nad tím zamyslet!

Nezapomínejte na vlastní život

S tímto problémem bojují nejčastěji ženy. Upnou se na partnera tak pevně, že veškeré koníčky i přátelé v cuku letu zmizí do ztracena. Pokud se v tom poznáváte, zadržte to co nejdřív. Je chybou dát vztahu své maximum, vyždímat se pro lásku až do poslední kapky krve. Vztah by měl být pouze kvalitní součástí vašeho života, ne jeho cíl. Pro zdravé partnerství se proto doporučuje trávit čas i odděleně aktivitami, které vás prostě a jednoduše těší. Podívejte se na muže a jejich oblíbený sport. Hraje váš přítel fotbal a vás to unavuje? Najděte si taky něco, co vás nadchne a bude nabíjet. Pochopíte, co na hřišti vidí, a budete tak mít větší pochopení. Začněte cíleně pěstovat něco, co vás vždycky bavilo, ale na co jste díky vztahu zanevřely. Těší vás čtení? Dejte si závazek, že dva večery strávíte s teplým čajem, dekou a pěknou knížkou. Zanedbávala jste v poslední době své kamarádky? Pozvěte je na kávu nebo domluvte dámskou jízdu po obchodech. Uvidíte, jak se na vašem vztahu projeví skutečnost, že máte i svůj život a nedýcháte jen pro toho druhého!

Povídejte si

Bydlíte ve společné domácnosti a často se stane, že spolu prohodíte za večer jen pár slov přes monitory svých počítačů? Zkuste si vyčlenit čas, kdy si budete povídat, co nového se za den stalo. Co třeba u večeře? Nastolte téma, které jste probírali na přednášce, může z toho vzniknout zajímavá diskuze.  Oba už pracujete? Zajímejte se, jak se váš partner měl a co se mu dneska podařilo. Stejně tak se svěřte, co řekla kolegyně, nebo že to kuře v Hospodě Na růžku bylo fakt parádní. Povídání sbližuje. Zkuste zavést povídací chvilky a probírejte v nich plány na víkend, radosti i trápení. Vědomí, že nemusíte držet jazyk za zuby, ale kdykoliv můžete za svým partnerem přijít a svěřit se mu, je k nezaplacení.

Povídejte si

Povídejte si, veďte diskuzi a zajímejte se o názor toho druhého.
zdroj: photl.com

Pěstujte společné koníčky

Vás baví divadlo a jeho hokej? Neshodnete se u pokladen v kině na filmu? Občas se stává, že mají partneři na mnoho věcí odlišný vkus. Bezpodmínečně si ale najděte něco, co vás spojuje, ať už je to běhání nebo pravidelné kulinářské neděle, v nichž vaříte speciality světa. Společné koníčky vytváří pocit sounáležitosti a těší vás. Baví vás jízda na kolech? Máte možnost společně vymýšlet nové trasy, plánovat aktivní víkend nebo potěšit své oči v cykloobchodech! Aktivit, které můžete dělat ve dvou, je nespočet. Zkuste se společně zamyslet, kterou byste právě vy mohli rozvíjet. Určitě na něco přijdete!

Řekli o lásce:

„Je třeba být si trochu podobni, abychom si rozuměli, ale trochu rozdílní, abychom se milovali.“

Jean Jacques Rousseau

 

Najděte si rituály

Rituály upevňují vaši lásku a mají punc osobitosti. Patří totiž jen vám dvěma a nikomu jinému!  Možná máte ve zvyku dávat si čas od času na nedělní snídani vajíčka. Udělejte si z toho pravidlo a dopřejte si královské pohoštění každý týden! Míchaná vajíčka do postele, k tomu čerstvé pečivo a spousta drobečků v peřinách.  Rituály vás v prvé řadě musí bavit a těšit. Pokud máte každý druhý pátek naplánovanou saunu, přitom horko moc nemusíte, postrádá váš rituál smysl a zapomeňte na něj. Zbytečně by vás svazoval. Nemáte žádné takové vlastní zvyky? Navrhněte je sami. Nemusíte přitom vymýšlet žádné složitosti. Stačí třeba každý první pátek  v měsíci zajít na pizzu a povídat si o hloupostech. Zaručujeme, že vás taková soukromá tradice sblíží!

Snídaně v posteli

Snídaně do postele? Udělejte si z toho nedělní zvyk!
zdroj:photl.com

Važte si jeden druhého

V dlouhodobém vztahu se občas stává, že se přestanete hlídat a čas od času jste na toho druhého pěkně zákeřní. Kde jsou ty časy, kdy jste se na počátku vztahu snažili zapůsobit, chovat se krásně, kupovat malé čokoládky pro radost nebo kreslit srdíčka na zamlžené zrcadlo v koupelně! Nepřestávejte s tím ani teď a chovejte se ke svému protějšku hezky. Velkou chybou v dlouhodobých vztazích je fakt, že často podléháme pocitům typu „mám to jisté, tak na co si brát nějaké servítky“. Láska ale není nic, co byste si mohli pojistit. Láska může kdykoliv skončit. Zkuste proto i po letech k vaší polovičce vzhlížet. Vždy je co obdivovat. Ať už to jsou úspěchy v práci nebo dobrosrdečná povaha. Jakmile nastavíte mód „kyselý obličej“, vrátí se vám to jako bumerang zpět a čekat milá slova by bylo poměrně troufalé.  Věta „Smrdíš jako prase, běž se umejt, proboha,“ může být tisíckrát pravdivá, ale řekněte ji normálně. Místo věčného peskování zkuste vyseknout poklonu. Povedlo se vašemu partnerovi něco v práci? Pochvalte ho, že je moc šikovný. Sluší vaší přítelkyni nový účes nebo sukně? Řekněte ji to. Štěkáním si váš vztah neupevníte.

zdroj perexové fotografie: photl.com

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář