Azurové pobřeží. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Nechte se okouzlit Azurovým pobřežím

Cestování / 24.8.2013

Francouzská riviéra, to nejsou jenom vyhlášená kasina, pětihvězdičkové hotely a luxusní jachty.

Cestou necestou…

Když se řekne Azurové pobřeží, lidem se většinou vybaví Saint–Tropez, Cannes nebo Monte Carlo. Tato města bezesporu stojí za návštěvu, musíte ovšem počítat s davy turistů, kteří sem přijíždějí zejména v letních měsících. Jižní Francie toho nabízí tolik, že se nemusíte striktně řídit radami turistických průvodců, abyste objevili opravdové kouzlo Francouzské riviéry. Většina městeček má podobný charakter, úzké uličky, dřevěné okenice, kavárny nebo pekárny snad na každém rohu.

Západ slunce v uličkách Aix-en- Provence. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Západ slunce v uličkách Aix-en- Provence. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Pokud vás neláká tísnit se v turisty přeplněných městech, stačí jen sednout do auta, vypnout GPS a vydat se na cestu po okreskách. Pokud zvolíte tento styl cestování, je velmi málo pravděpodobné, že byste nenarazili na některé z nespočet malebných měst. Zde si můžete v klidu vychutnat atmosféru ospalých, prosluněných vesniček, kde jako by se zastavil čas. Lidé vysedávají na zahrádkách kaváren, hrají petang nebo jen tak pozorují život okolo sebe.

Vyhlídka na každém kroku

Pobřeží jižní Francie je z velké části tvořeno útesy, proto zde mimo města nenajdete moc přírodně vytvořených pláží a pokud na nějakou narazíte, s nejvetší pravděpodobností na ni nebudete sami. Podél Středozemního moře vede silnice, která celé pobřeží propojuje a v horkých dnech je koupel v moři pro řidiče ta nejlepší varianta, jak se po douhé cestě zchladit.

Skalnaté útesy, Azurové pobřeží. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Skalnaté útesy, Azurové pobřeží. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Výhodou skalnatého pobřeží je nespočet vyhlídek. Jednu z nejnámějších najdete ve vesnici Èze, která leží na skále několik set metrů nad mořem. Nemusíte ovšem jezdit účelně do Èze. Během cesty určitě narazíte na spousty jiných možností, kde můžete obdivovat panorama Francouzské riviéry.

Z prosluněných pláží do hor

Až vás omrzí toulání se zákoutími riviéry, stačí urazit několik kilometrů a ocitnete se v horách. Směrem k italským hranicím se pobřeží zvedá prudčeji a postupně přechází ve Francouzské Alpy. V parných letních dnech se proto nabízí jedinečná možnost jet se nadýchat svěžího horského vzduchu.

Francouzské Alpy. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Francouzské Alpy. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Asi pro nikoho není překvapením, že název Azurové pobřeží vznikl podle barvy zdejšího moře. Poprvé byl tento výraz použit v 19. století ve stejnojmenné knize od Stéphena Liégearda a tak získala svůj název celá oblast. Překvapením ovšem může být, že i přes znečištění Středozemního moře barva dodnes odpovídá azurové modři.

Zdroj perexové fotografie: Zuzana Skříčilová, Generace21.cz

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář