Stav lidských práv v Severní Koreji je na kritickém bodě

V obraze / 18.7.2013

Omezení přichází už i v péči o vlasy.

Amnesty International před nedávnem přišla s fotopeticí proti oficiálnímu nařízení Kim Čong-una, které povoluje svým občanům pouze 28 účesů. Lidská práva jsou v ale KLDR porušována mnohem závažnějším způsobem, než je omezení v účesech.

Vyčerpání mozku

Dlouhé vlasy, podle vyjádření vůdce Severní Koreje, potřebují více živin, a tudíž oslabují mozek, a ovlivňují tak negativně inteligenci člověka. Z povolených 28 účesů je 18 dámských a 10 pánských. Pánové mají dokonce striktnější pravidla, jejich účes by se měl co nejvíce podobat účesu samotného vůdce. Navštěvovat kadeřníka musejí každých 15 dní a jejich vlasy musejí mít určitou délku.

Větší hrůzy

Nařízení o účesech nám může ještě připadat vtipné, ovšem lidská práva jsou v Severní Koreji porušována mnohem vážněji. Neexistují nezávislá média, svoboda tisku není zaručena, svoboda pohybu zásadně omezena. V zemi se používá trest smrti, často bez řádného soudního procesu. Funguje řada „pracovních táborů“, které vypadají jako koncentrační. Vězni jsou sem posíláni i kvůli minimálnímu provinění (jakým je například příbuznost s „nepohodlnou“ osobou).

Prošel by váš účes v Severní Koreji? Zdroj: www.facebook.com/AmnestyInternationalCR

Prošel by váš účes v Severní Koreji? Zdroj: www.facebook.com/AmnestyInternationalCR

Podpořme petici

Možnost byla naposledy na festivalu JamRock koncem června, další akce se plánují. Nahrát svoji fotku a zjistit, jestli by váš účes vyhovoval, nebo ne, můžete udělat i online.

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/AmnestyInternationalCR

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

  • Ely

    To je prostě absurdní. I kdyby se někdo záměrně snažil vymyslet co největší blbost, vsadím se, že na tohle by nepřišel. Kim Čong-un se musel hodně nudit.

  • Zuzana

    Bože, tohle už snad ani nemůže být pravda 🙁 No, já bych také neprošla, když to vidím 😀