Znáte ministry Rusnokovy vlády? Představujeme první tři

V obraze / 27.7.2013

Kdo jsou lidé, kteří obsadili ministerské posty? Dnes vám představíme ministry zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí.

Ministr zemědělství Miroslav Toman

zdroj: David Sedlecký, wikipedia.org

zdroj: David Sedlecký, wikipedia.org

Zázemí pana ministra přímo vybízelo k nástupu právě na ministerstvo zemědělství. Miroslav Toman starší, otec současného ministra, byl ministrem zemědělství v osmdesátých letech. Rodina vlastní firmu Agrotrade, působící v zemědělství a potravinářství. Značného majetku nabyli Tomanovi v porevolučních privatizacích díky dobrým kontaktům na ministerstvu.
Náš současný ministr, Miroslav Toman, se po krátké kariéře v diplomacii na ministerstvu zahraničí  natrvalo přesunul do rodinného zemědělskopotravinářského odvětví. Na ministerstvu zemědělství pracoval nejprve jako náměstek a po půlroční odmlce tamtéž jako první náměstek (tajemník). V současnosti se vzdal pozice prezidenta Potravinářské komory ČR, zůstává však v představenstvech Hospodářské a Agrární komory. Ministr není oficiálně členem žádné politické strany.

Cíle působení ve vládě

1. Dořešení povodňových škod
2. Sestavení rozpočtu resortu na rok 2014
3. Podpora výroby a dovozu kvalitních potravin
4. Společná zemědělská politika EU

Zaujalo mě…

Ministrem zemědělství je osoba s vlastními silnými podnikatelskými zájmy v oboru. Nakolik je to politicky a společensky vhodné, i když je to výhodné ekonomicky?
Na ministerstvo zahraničí nastoupil ve stejném roce jako jeho nynější vládní kolega Tomáš Podivínský.
Rodina Tomanů finančně podpořila prezidenta Miloše Zemana v jeho volební kampani.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát

zdroj: David Sedlecký, wikipedia.org

zdroj: David Sedlecký, wikipedia.org

Má-li být Rusnokova vláda skutečně vládou odborníků, pak do ní ministr zdravotnictví Martin Holcát rozhodně patří. Je kapacitou v oboru ORL. Za svou kariéru zastával místa náměstka a později ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze až do odvolání bývalou ministryní Součkovou. Nyní je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole.

V politice se pohybuje od roku 1999, kdy byl náměstkem ministra zdravotnictví Ivana Davida. Po Davidově odstoupení až do nástupu nového ministra Bohumila Fišera prakticky ministerstvo řídil. Pak na funkci rezignoval. Je členem několika lékařských společností.
Zůstává bez stranické příslušnosti.

 Cíle působení ve vládě

1. Snížení poplatku za pobyt v nemocnici z 100,- Kč na 60,- Kč a to, že jej nebudou platit děti
2. Podpora VZP odkoupením některých jejích pohledávek a navýšení státní platby za pojištěnce
3. Podpora lékařských nadstandardů jako platby za luxus
4. Zlepšení komunikace subjektů ve svém resortu
5. Protlačení protikuřáckého zákona

Zaujalo mě…

Také Martin Holcát má své zájmy v resortu, který zastupuje. Stále je náměstkem Motolské nemocnice a členem několika odborných lékařských společností, které mají například vliv na nákupy drahých léčiv od farmaceutických firem.
Přesto pana Holcáta hodnotím jako jednoho z vhodnějších pro post ministra zdravotnictví.

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský

zdroj: mzp.cz

zdroj: mzp.cz

Tomáš Jan Podivínský je skvělý příklad toho, že nemusíte pracovat v oboru, který vystudujete. Po ukončení studia žurnalistiky a působení v deníku Rovnost zastával místo manažera strojírenské společnosti Janka Radotín. Po krátké době ale definitivně vstoupil do vyšší politiky, konkrétně na ministerstvo zahraničí a stal se kariérním diplomatem. Věnoval se primárně jednání s Rakušany o dostavbě Temelína.
Po návratu z diplomatických misí pracoval jako ředitel kabinetu ministra zahraničí Cyrila Svobody.
Přímo s resortem životního prostředí přišel do kontaktu až přes Státní fond životního prostředí, v němž měl na starosti program Zelená úsporám. Z něj přešel na samotné ministerstvo na pozici náměstka roku 2012.

Cíle působení ve vládě

1. Udržet program Zelená úsporám
2. Prosadit ekologický zákon o odpadech
3. Dokončit strategii pro čistší ovzduší v ČR

Zaujalo mě…

Silně veřejně podporuje dostavbu temelínských reaktorů. Kromě samotné „temelínské problematiky“, s níž je velmi dobře obeznámen, se na ministerstvu životního prostředí pohybuje velmi krátce. Jako kariérní diplomat příliš nezapadá do ideje vlády odborníků. Je logické, že se bude snažit udržet obří program Zelená úsporám i jako ministr.

Příště vám představíme Zdeňka Žáka, Jana Fischera a  Jiřího Balvína.

Zdroj perexové fotografie: Silvie Trebatická, Generace 21

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář