Viděli jste nejdelší či nejdražší videoklip?

Hudba Kultura / 19.8.2013

Sestavili jsme pro vás malý žebříček těch nej videoklipů.

Videoklipy se staly nedílnou součástí moderního hudebního průmyslu. Jejich úkolem je doprovázet hudební složku, mohou vyprávět nějaký příběh či jen zachycovat hrající kapelu. Obsahují informaci o písničce, interpretovi, době a jejím životním stylu i technologii, kterou bylo video pořízeno. Rozhodli jsme se trochu zapátrat a vybrat pro vás ty nejlepší videoklipy, jež se mohou pyšnit přívlastkem nej.

Nejstarší

Obdoby videoklipů, tak jak je známe dnes, se objevovaly už na přelomu dvacátých a třicátých let. Objevovaly se na plátnech kin a měly podobu dramatizace písniček, které se za krátkou dobu staly oblíbenou součástí filmových představení. Ukázka muzikálu St. Louis Blues, kde si zahrála v té době velice populární bluesová zpěvačka Bessie Smith.

Nejdelší

Mistrem dlouhých videoklipů byl bezpochyby Michael Jackson. Desetiminutové video u něj nebylo žádno výjimkou, hit Thriller například přesáhl stopáž třinácti minut. Jacksonův rekordem je však doprovodné video k písni Ghost. Téměř čtyřicet minut trvající snímek vypráví příběh hrůzu nahánějícího Maestra, jehož přítomnost na malém městě nevoní místním autoritám. Ghost byl natočen v roce 1996 a na jeho tvorbě se podílel i autor mnoha hororových románů Stephen King.

Nejkratší

Na rozdíl od Jacksonova čtyřicetiminutového videoklipu se americké kapele Brutal Truth podařilo vměstnat příběh i s hudbou jen do 2,18 sekund, čímž se v roce 2001 zapsali do Guinessovy knihy rekordů. Jejich videoklip s názvem Collateral Damage se skládá z osmačtyřiceti obrázků, které se rychle střídají a jsou zakončeny explozí.

Nejdražší

Krále popu zde dnes zmíníme ještě jednou, Michael se totiž nebál vrazit do natáčení svých videoklipů pořádný balík peněz. Když v roce 1995 natočil společně se sestrou Janet Jackson video k písni Scream, pravděpodobně netušil, že právě spatřil světlo světa nejdražší videoklip vůbec. Jeho rozpočet se totiž vyšplhal na neuvěřitelných sedm miliónů dolarů.

S největším počtem zhlédnutí

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že videoklipem, který vidělo nejvíce lidí, je nedávný hit Korejce PSY Gangnam Style. Dne 20. září byla píseň dokonce zapsána do Guinessovy knihy rekordů. V současnosti vidělo video na serveru YouTube přes 1 700 000 000 uživatelů.

Nejprsatější

A nakonec tady máme něco pro pány. Věřte nebo ne, ale na internetu narazíte i na videoklip, který se pyšní přívlastkem nejprsatější. O co v takovém videoklipu jde? Vlastně o nic, protože v něm neuvidíte nic jiného než jen prsa, prsa a zase prsa. Autorem písně Vertical Lines je kapela Leather Hands. Ke zhlédnutí zde.

 

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář