V čem tkví kouzlo erotické literatury?

Kultura Literatura / 16.8.2013

Co přináší erotická literatura a proč by ji někdo měl vůbec číst? Něco na tom asi bude, když se právě objevují další a další knihy…

Podivuhodný svět erotické literatury

O kvalitě knihy pravděpodobně rozhoduje hlavně jeden bod. Tím je podle mě to, jestli v knize najdeme i příběh a nejenom sex. Protože ty nejlepší erotické romány by měly mít ty nejzajímavější příběhy. Základem takových románů jsou určité složky, které se nemění. Hlavní hrdina je naprosto neodolatelný a většině se při pohledu na něj zatají dech. Není to obyčejný zbohatlík, ale je tak bohatý, že se o tom radši ani nemluví, protože si může dovolit koupit minimálně půlku města. Tento workoholický bůh krásy má ale zaručeně nějaké své vlastní démony. A to z něj dělá někoho úžasného a nebezpečného.

Fifty Shades of Grey: Padesát odstínů šedi – E L James

Strhující erotický román o temných touhách v každém z nás…

Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a… tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží – ovšem za vlastních, specifických podmínek…

Zdroj: Martinus.cz

Mladá a inteligentní kráska je na druhou stranu často nevinná a nezkušená. Tady už je víc prostoru po vytvoření příběhu a jejích osobních vlastností. Možná je ještě nedotknutá a téměř nepolíbená. Nebo je stejně jako hlavní hrdina pošramocená na duši. Na celý příběh se většinou díváme z pohledu hlavní hrdinky. Je to žánr, který se zaměřuje na ženy, a proto z pohledu ženy můžeme naleznout kompletní potěšení a vychutnat si všechny zážitky prostřednictvím jejího příběhu.

Každý čtenář si může do hlavních postav promítnout sám sebe nebo některé pasáže využit ve svých představách. Právě v tom jsou knihy mocnější než například filmy. Jak bude vypadat ve vašich představách dokonalý muž, je pouze na vás. Záleží jen na dané fantazii, která příběh právě čte. Není to potom dokonalé?

Jen pro otrlé

Zdroj: foter.com

Občas některé věci zarazí i zkušené čtenáře tohoto žánru. Zdroj: foter.com

Slovník nezná hranic a možná slabší povahy přijdou na to, že se občas červenají. U některých knih se červenají i zkušení čtenáři těchto žánrů. Všimla jsem si kradmých pohledů některých, kteří četli Padesát odstínů šedi. Vyděšené oči čtenářů, kteří se rozhlíželi kolem sebe a měli najednou pocit, že slova ze stránek musí přímo křičet a všichni ostatní je tak musí slyšet taky.

Sex na papíře nabízí víc prostoru osobité představivosti. A otvírá to určité hranice, kdy se o některých věcech prostě nemluvilo. Když ale vtrhly na trh knihy, které se šířily jako požár, hranice se  rychle posunuly do dálek. Je jen otázkou, zda je to špatně, nebo dobře. Časem prvotní vlna nadšení opadne a potom přijde třeba zase jiná. Možná přinese jiné téma, které otevře nová tabu.

Obnažená (Série Crossfire) – Sylvia Day

Romanticko-erotický román Obnažená je 1. částí série Crossfire.
Je možné, aby dva emocionálně labilní a minulostí poznačení lidé, jimiž jsou milionář Gideon Cross a mladičká Eva Tramellová, navázali vztah – a udrželi si ho? Hluboké citové pouto mezi nimi sice vznikne, je však natolik zvláštní, že v jistých momentech se jejich vztah dá přirovnat k boji kdo s koho. Často je před rozchodem zachrání jen tělesná touha, protože jeden druhého až démonicky přitahují.

Zdroj: Martinus.cz

V čem se liší a v čem se shodují

Když se podíváme na sérii Crossfire a Fifty Shades, tak zjistíme, že se v základních bodech shodují. V obou se vyskytují na duši pošramocení sexy milionáři. Ale příběh a počet sexuálních scén se v nich základně liší. Fifty Shades na nás kouká ze všech knihkupectví a nenajde se snad žádná dívka, dáma, manželka či babička, která by o tom alespoň něco nezaslechla. V jednu chvíli se z ní stala putovní knížka, která cestovala napříč věkovými hranicemi. Příběh v něm není ani tak důležitý, jako všechny ostatní popisné pasáže, jen se o tom nemluví nahlas.

Série Crossfire rozložila děj a erotiku do dlouhé, ale vyvážené linie. Není možná tak odvážná a detailní. Ale vyskytuje se tam víc děje, postav a zvratů.

Konečný výběr už záleží pouze na vkusu čtenáře a na tom, co hledá. Série CrossfireFifty Shades toho však mají hodně co nabídnout. Obě čtenářům rozpalují tváře dožhava…

Zdroj perexové fotografie: Martinus.cz (upraveno)

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář