Komorní divadelní spolek Dívadlo má velké ambice

Divadlo Kultura / 30.7.2013

S mladým umělcem Vojtěchem Moravou o nově vzniklém divadelním uskupení z pražské VOŠ Herecké. 

Divadélko Dívadlo jsem náhodně objevila na portálu divadlo.cz, kde jako jediné nabízelo v letních měsících svoji premiéru Pejska a Kočičky. V novém seriálu Seznamte se! vám přineseme reportáže o mladých souborech, které se ještě netěší velké pozornosti a napomůžeme jim s prezentací jejich divadelní práce.

EBEN(N)E! Zdroj:facebook.com/DDivadlo

EBEN(N)E! Zdroj: facebook.com/DDivadlo

Pětičlenný soubor složený ze studentů Vyšší odborné školy herecké v Praze – Michli vznikl z touhy divadelně se realizovat i mimo projekty, které jim předkládala jejich škola. Skupinu tvoří Carolina Giacominová, Monika Doležalová, Lucia Schubertová, Jakub Baran a Vojtěch Morava, který mi poskytl milý rozhovor v kavárně Café-Café v Rytířské ulici.

Vojtěch Morava (*1993)

Od roku 2005 je členem Divadelního souboru Tábor. V roce 2010 založil festival Divadlo na kostkách, který se každoročně koná právě v Táboře. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Bechyni, obor propagační výtvarnictví a propagační grafika. Dále nastoupil studium na VOŠ Herecké, kde se seznámil se svými nynějšími kolegy a kolegyněmi, školu však nedokončil. V současné době pracuje jako produkční divadla D21 a plně se věnuje vizi Dívadla. 

Ansábl, který je prozatím bez stálého divadelního prostoru v Praze, nyní hostuje na divadelních přehlídkách a festivalech především ve Středočeském kraji. Nedávno na divadelním festivalu Divadlo na kostkách uvedlo i svou novou premiéru pohádky Josefa Čapka – Pejsek a Kočička. Divadelní představení lákající především nejmladší diváky bude k vidění i v nejbližších dnech v Bechyni, Bechyňském Smoleči, v Praze na Nové scéně Národního divadla, Pravíkově a v Táboře. V hlavních rolích Pejska a Kočičky se představí dvojice Vojtěch Morava a Lucia Schubertová

Další připravovanou pohádkou, kterou soubor v letních měsících představí, je O víle menší než zrnko máku, kterou divadlo uvede podle předlohy Martina Geišberga 8. srpna v Táboře. V této pohádce se opět představí Vojtěch Morava s Carolinou Giacominovou či Monikou Doležalovou. Do třetice uvede Dívadlo v létě 22. srpna premiéru inscenace Král Lávra a ti druzí, která zpracovává původní látku od Karla Havlíčka Borovského. Na hudbě pro divadelní představení se podílel Zdeněk Dočekal, který pro spolek vytvořil soubor zhudebněných básní od předních českých básníků – Karla Hynka Máchy, Konstantina Biebla, Viktora Dyka, Adolfa Heyduka a dalších. V září soubor uvede reprízu hry ERBEN(N)E! a v listopadu bude uvedena v Praze premiéra novely Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma.

Pejsek a Kočička. Zdroj:facebook.com/DDivadlo

Pejsek a Kočička. Zdroj: facebook.com/DDivadlo

Chceme hrát jak pro školy, tak pro dospělé. Vše bude záležet na kampani, kterou musíme rozjet. Naše nabídka by měla pokrýt poptávku všech kategorií. Nechceme se zaměřit jen na školy. Chceme, aby naše divadlo zasáhlo tématem, výpovědí atd. široké obecenstvo. 

Vize Dívadla je především v inscenaci klasických děl české literatury, která by oslovila širokou veřejnost, zároveň jsou však vybírána díla s důrazem na studenty a školy, které chce divadlo svým repertoárem zaujmout a jiným, alternativním způsobem jim látku českých spisovatelů přiblížit. Divadlo chce zaujmou především svým mladým hereckým obsazením a svým originálním přístupem k dramatizaci děl. V současnosti má divadlo navázanou spolupráci s pražským klubem Rock café, kde se plánuje většina večerních představení v nadcházející divadelní sezóně.

Veškeré aktuality a program získáte zde a také na facebookových stránkách divadla.

Pokud jste amatérský či profesionální divadelní soubor a máte zájem prezentovat se v novém seriálu Seznamte se!, kontaktujte editorku sekce Divadlo Barboru Švarcovou (barbora.svarcova@generace21.cz) či pište na email divadlo@generace21.cz.

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/DDivadlo

Tereza Kosáková

Tereza Kosáková

Milovník divadla, dobrého jídla, ironie, kavárenského povalečství, tance, tulipánů, Pixaru, kvalitní hudby, O. Wildea, dopisů a dalších rozličností.

Zanechte komentář