Nepochopitelná žena aneb jak se v ní vyznat

Osobní rozvoj Vztahy / 20.7.2013

Připravili jsme si pro vás několik dílů seriálu, který by vám měl pomoct vyznat se lépe v ženách. Tentokrát odhalíme, jak poznat naši náladu.

Za vším hledej ženu. Kam ďábel nemůže, ženu dosadí. Ženy samy neví, co vlastně chtějí. Když žena řekne ne, myslí tím ano. Nejhorší nepřítel je zapuzená žena. A tak dále, a tak dále. O ženách je tolik výroků, rčení a citátů, že člověk už ani neví, čemu má věřit. Ale asi ten nejvýstižnější citát pronesl Charlie Chaplin: „Je jediný způsob, jak zacházet se ženami. Bohužel ho nikdo nezná.“ A právě tento a nadcházející články by měly prolomit bariéry a pomoci mužům se v nás aspoň trošku vyznat.

První díl začne u toho kolikrát nejpodstatnějšího – jak poznat ženinu náladu a navíc jak se v takové náladě chovat. Tato oblast bývá často považována za nejjednodušší, zejména po nějaké době společného života. Jsou i muži, a znám takové, kteří dokážou i podle nejjemnější změny tónu v hlase poznat, že se blíží malér a jakého bude charakteru, případně kdo ho zavinil (takových frajerů je ovšem málo).

Kdo se v nás má vyznat, viďte! Zdroj: pixmac.cz

Kdo se v nás má vyznat, viďte! Zdroj: pixmac.cz

Schopnosti potřebné k rozpoznání ženiny nálady:

  • paměť (zejména výrok „chybami se člověk učí“ je zde nejvýstižnější)
  • vytříbené smysly (sluch, zrak)
  • trénink (žádný učený z nebe nespadl a orientování se v ženiných náladách a reakcích na ně bývá opravdový kumšt)

Schopnost poznat ženinu náladu je ve skutečnosti jen výsledek dlouhodobého pozorování a učení se svými chybami. Ale přesto to vyžaduje náročný trénink. Pro jeho ulehčení je zde k dispozici pár drobných rad:

1. Žena se usmívá, má jemná gesta, příjemný hlas a neustále švitoří, dokonce sem tam utrousí nějaký rádoby vtipný žertík, očka jí jenom svítí, po pokoji přímo poletuje = žádné nebezpečí v dohledu, klidně se smějte s ní a vychutnejte si tu (ne)konečnou chvíli pohody.

Schováváte-li dokonce v rukávu nějakou tu méně příjemnou zprávu, máte příležitost setkat se i s pochopením. Špatnou

žena se směje - můžete být v klidu. Zdroj: sxc.hu

Žena se směje – můžete být v klidu. Zdroj: sxc.hu

novinu v této situaci sdělte stylem: potřebuji tvou pomoc, jsi nekonečně dobrá, úžasná a ve všem dokonalá, bez tebe si neporadím. Budete-li dostatečně šikovný a zabalíte vaši jobovku do sametového rubáše (ano, v tomto případě je klamavá reklama zcela na místě), může se stát, že žena zprávu nejenom vstřebá, ale dokonce ji vezme jako výzvu vám pomoci a odpustí vám. Začátečníkům doporučuji natrénovat před zrcadlem, je zjištěno, že i ta nejlepší nálada jde zničit lusknutím prstů.

2.  Žena nevydává žádné zvuky (pozor, to bývá obvykle velkým varovným signálem!), gesta působí spíše strnule, mírně zachmuřeně a ústa má stažená, avšak nikoliv zcela zamračená = tady pozor, situace vyžaduje zvýšenou opatrnost a úsilí nezavařit si to.

Žena má pravděpodobně nějaké starosti (v práci, ve škole, s kamarádkou atd.) a není tak nemožné ji v tento moment poštvat vůči sobě. Doporučeno je mile se usmívat, naladit soustrastný hlas a výraz v obličeji, zajímat se o její starosti a pokud nic nepošlapete, můžete směle pokračovat objetím a příjemnou večeří/koupelí/masáží (vyberte, co chcete, hlavně musí dominovat adjektivum PŘÍJEMNÝ). V takový moment vám bude žena nesmírně vděčná, že jste jí pomohl od chmur a z jejího mínusu můžete přetvořit své vlastní (a velice významné) plus v podobě vděku a (polo)zbožštění.

Neovládáte-li však techniku „zlepšení nálady“, raději se ukliďte někam do ústraní a vyčkejte času, kdy za vámi žena přijde sama v mnohem mírnějším rozpoložení. V takovém případě sice pro sebe nezískáte žádné výhody, ale na druhou stranu neriskujete svržení hněvu na svou hlavu. Prostě risk je zisk.

3. Žena rychle gestikuluje, má slyšitelně zvýšený hlas, kolikrát až funí a vydává nepopsatelné zvuky, mimika zcela jasně napovídá „Uteč, je-li ti život milý“, v některých případech se obličej svraští až do šklebu, zraku se raději vyhýbejte, z očí totiž šlehají plameny a probodávají na potkání = POZOR! POZOR!

Vemte nohy na ramena a zachraňte si život! Zdroj: sxc.hu

Vemte nohy na ramena a zachraňte si život! Zdroj: sxc.hu

POZOR! Je vysoce pravděpodobné, že zdrojem tohoto šílenství jste právě vy! A i kdyby ne, je to vlastně jedno, stačí totiž jeden neopatrný krok a jste na seznamu zločinců. Bohužel, v takové situaci si nijak extra nepolepšíte – hádce se evidentně nevyhnete, s tím počítejte rovnou. Můžete si pomoct akorát tím, že nebudete klást hloupé otázky, nebudete zbytečně provokovat a urážet. Co vám ale situaci nezachrání, bude mlčení či odkývnutí všech svých vin (útrpné právo už nějaký pátek neplatí a kdo by chtěl chodit s ňoumou, co se přizná i k tomu, co neudělal… Nakonec i přiznání ke všem nevinám vyprovokuje další várku vzteku, takže radši braňte svůj názor s hlavou zdviženou a ve správný moment přejděte ke kompromisům).

Někdy se holt musíte pohádat, abyste se mohli zase udobřit. Na druhou stranu i hádka může být nějak konstruktivní. Pročistí se vzduch, někdy se i vyléčí různé neduhy vztahu. Takže helmu na hlavu a hurá do boje.

4. Žena brečí, je celá usoplená, ramena se jí prohýbají pod návaly nových a nových emocí, hýká, není jí absolutně rozumět, vlasy se jí motají a vlastně celá je taková nestabilní = je na světě zranitelnější zvířátko než právě uplakaná žena? Ano, je! Protože uplakaná žena se dokáže v mžiku změnit v lítou saň!

V tomto případě se vyvarujte být slony v porcelánu. Ženu objímejte, utěšujte, dejte najevo, jak je (nejen) pro vás důležitá. Buďte milý, vnímavý (ať už si pod tím představíte cokoliv), pozorný. Uvařte jí teplé kakao, podívejte se s ní na hezký film a zabalte ji do teplé deky. Sneste modré z nebe a situace je zachráněna.

Je ale celá řada vět, kterým se zdálky vyhněte: Proč zase brečíš? A kvůli tomu brečíš? (Ano, brečí kvůli tomu, protože pro to má důvod. I když ten důvod nechápete a vy byste se zachoval úplně jinak, neznamená to, že její city nemají význam a nedoporučuji její reakci podhodnotit). Dejte si pozor na doplňková slovíčka typu: a, už, zase, furt, stále, pokaždé, jenom. Zkuste si říct větu s a bez, např. Pokaždé kvůli tomu brečíš – Kvůli tomu brečíš. Hned je to jiné. A věřte, že, ačkoliv je rozdíl nepatrný, vynechání osudných slůvek vám může zachránit život. Není totiž výjimkou, že se ženin smutek dokáže okamžitě změnit ve výbuch zlosti. Pro její mozek to jsou emoce jako emoce. Vaším úkolem je prostě všechny tyto negativní emoce uklidnit, démona v její duši utišit k spánku a modlit se za vlastní přežití.

 

A pár drobných rad na závěr: Dejte ženě najevo, že ji chápete (i když nechápete), rozmazlujte ji… A pro jistotu ji ještě jednou rozmazlujte. I když nebudete vědět, co v danou chvíli říct a budete mírně nemotorní, ale zato pozorní a snaživí, žena to ocení a i přes vaše bláboly se uklidní a doslova se rozplyne v pocitu „bože, ten je ale roztomilý, že se mi tak oddaně snaží pomoct“.

 

V dalším díle „Nepochopitelná žena aneb jak se v ní vyznat“ se můžete těšit na téma Říká ne, myslí ano.

Zdroj perexové fotografie:freephoto.com

Martina Najbrtová

Martina Najbrtová

Pár slov o mně - jsem zásadně nepoučitelná, miluji přátelskou atmosféru a Prahu (i když se to občas vylučuje), umím se zasmát (nejen) sama sobě a nesnáším pokrytce a mrkev (jen abyste věděli, že mrkvovým koláčem mě neuctíte).

Zanechte komentář