Na vzhledu záleží i v kariéře

V obraze / 24.7.2013

Chytré příručky tvrdí, že na vzhledu nezáleží a rozhoduje charakter. Ty chytřejší poradí, jak využít charisma a atraktivitu v kariéře!

Ne, nejsme povrchní. Jde o základní lidskou přirozenost. Samozřejmě se od dětství učíme neposuzovat knihu podle jejího obalu, tedy nesoudit člověka jen podle vnějšku. Často to ale děláme – a je to naprosto přirozené!

O sympatiích rozhoduje podvědomí

Atraktivní osoby považujeme automaticky za úspěšné. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Atraktivní osoby považujeme automaticky za úspěšné. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Náš prvotní dojem je totiž vytvářen podvědomými mechanismy, nad kterými má vůle často minimální kontrolu. Stačí 3–5 sekund. Cvak. Mozek si udělá názor na základě vnějšího vzhledu, hlasu, mimiky a řeči těla – a máme dotyčného zaškatulkovaného.

Tento haló efekt(atraktivní jedince vnímáme jako schopné a úspěšné) potvrzuje přední americký sociální psycholog Robert B. Cialdinive své knize Zbraně vlivu . „Výzkumy prokazují, že hezkým lidemčasto přiřazujemetakové příznivé vlastnosti, jako je talent, laskavost, upřímnost a inteligence . Navíc k těmto závěrům docházíme, aniž bychom si uvědomili, že v tomto procesu hraje fyzická přitažlivost roli. Například studie kanadských federálních voleb Efrana a Pattersona z roku 1976 potvrdila, že atraktivní kandidáti obdrželi ve srovnání s neatraktivními 2,5× víc hlasů!“

Výzkum: Atraktivní vězni dostali lehčí tresty

V jedné pensylvánské studii vědci porovnávali fyzickou přitažlivost 74 obžalovaných na počátku soudních řízení. Když pak později dohledali v soudních dokumentech výsledky jejich případů, zjistili, že hezcí muži obdrželi podstatně lehčí tresty . Přitažliví obžalovaní se se ve srovnání s nepřitažlivými s 2× větší pravděpodobností vyhnuli vězení. Více o výzkumech na základě vzhledu dohledáte v knize Roberta B. Cialdiniho, Zbraně vlivu.

Na vzhledu v kariéře záleží

První dojem tedy rozhoduje. Teprve po uplynutí nějakého času objevujeme další kvality dotyčné osoby. Její hobby, smysl pro humor a charakterové vlastnosti, které mohou první dojem vytlačit do pozadí. Na to ale při navazování kontaktů v kariéře není čas! Jakmile chcete získat místo snů , zapůsobit na společenské akci či získat nové byznys partnery , musíte okouzlit dotyčnou osobu ihned .

5 tipů, jak okamžitě okouzlit v zaměstnání

Řeč těla ukazuje, zda jste aktivní nebo bez nápadu. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Řeč těla ukazuje, zda jste aktivní nebo bez nápadu. Zdroj: Freedigitalphotos.net

1. Řeč těla a oční kontakt. Otevřený postoj, neuhýbající oční kontakt, pevný stisk ruky a úsměv vám otevřou mnoho dveří. Ať už sedíte na pohovoru nebo se seznamujete s obchodními partnery. Pozitivní řeč těla ukazuje nadšení a aktivitu v pracovním procesu. Naopak zkřížené ruce a unylý projev nikoho nepřesvědčí, že se rádi učíte a makáte na sobě. A po zaměstnanci bez jiskry zájmu nikdo netouží.

2. Oblečte se podle události . Pracovní pohovor, konference či obchodní schůzka vyžadují striktní dress code , na firemní zahradní oslavu můžete přijít uvolněněji. Samozřejmostí je u žen decentní make-up, upravené vlasy a nehty , nepříliš velký výstřih ani odhalující oblečení. Muži by měli dbát na oholený obličej a čisté ruce . Americká asociace NACE(National Association of Colleges and Employers) například zjistila, že 27 % zaměstnavatelů nepřijalo uchazeče na základě bradky a 17% na základě knírku.

3. Řekněte vzhledem, co umíte . Jedno chytré přísloví říká: „Neoblékejte se podle práce, kterou máte, ale podle té, kterou chcete mít!“ Lidé vás soudí podle toho, jak vypadáte. Využijte toho! Upravený vzhled a vhodné oblečení ukazuje, že jste disciplinovaní a staráte se o sebe. V očích zaměstnavatele se stáváte spolehlivým parťákem. Aniž by si to uvědomil, říká mu váš vzhled, že budete pravděpodobně méně nemocní a naopak spolehlivější. Bude vás považovat za vzdělanéa s dobrým přehledem v nových trendech, ať už jde o ekonomiku, technologienebo finance . A v konečném důsledku bude hrdý, jak jeho firmu skvěle reprezentujete .

Zajímajte se o zájmy jiných, vzbudíte jejich důvěru. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Zajímejte se o zájmy jiných, vzbudíte jejich důvěru. Zdroj: Freedigitalphotos.net

4. Potlačte své ego. Vysloužilý agent FBI Robin Dreekese specializoval na vytváření dobrých vztahů se špióny a kriminálníky. Rychle se s nimi seznámil a podezřelí se mu svěřili. Dnes učí techniky rychlého navazování kontaktů. Dreeke tvrdí, že dvě osoby se v konverzaci snaží předehnat jedna druhou vyprávěním historek. Jakmile skončí jeden se svým příběhem, navazuje druhý na podobné téma s cílem přijít s lepší historkou. Klíčem k vybudování důvěryje právě naslouchání . Potlačte své ego a místo vlastní historky pokračujte v doptávání na kolegův příběh. Bude se cítit polichocen a vy získáte body za sympatie.

5. Nespadněte zpátky do zóny pohodlnosti. První měsíce se v novém zaměstnání snažíte, pak upadnete do zdánlivého klidu. Sem tam obujete tenisky, jindy neučešete vlasy. Přestože je skvělé, že se mezi kolegy cítíte jako „mezi svými“, nesklouzněte k nezájmu o svůj zevnějšek. Přišli byste o zmíněnou jiskru nadšení pro své povolání. Šéf pak svěří nový perspektivní projekt raději kolegovi v nažehlené košili. Fyzický vzhled může koneckonců ovlivnit pracovní vyhlídky, příležitosti k povýšení i relativní příjem.

Zdroj perexové fotografie: Pixmac.cz

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář