Černobílý pohled na svět

Osobní rozvoj Vztahy / 29.9.2013

Očekáváte vždy hned to nejhorší? Pláčete, zuříte, zoufale si rvete vlasy z hlavy ještě dřív, než k tomu máte důvod? Nebo starosti s úsměvem házíte za hlavu?

Znáte ten skvělý pocit, když se ráno probudíte, máte dobrou náladu a energie na rozdávání? Vrháte se do hektického dne s vervou a máte neukojitelnou chuť plnit těžké pracovní úkoly, vést s kolegy dlouhé rozhovory, zařizovat, organizovat a stále vám to nestačí. Večer pak spokojeně usínáte s příjemným pocitem, jak vám dnes štěstí hrálo do karet a všechno vám šlo od ruky.

Někdy nám vše skvěle vychází, jindy právě naopak! Každému z nás je dána určitá dispozice k optimismu či pesimismu. Tento fakt můžeme pozorovat už u malých dětí. Některé děti se pořád na své okolí usmívají a jiné jsou spíše zamračené. Pravdou je, že optimističtější pohled na svět nám prospívá mnohem víc.

„Žádný pesimista nikdy neobjevil tajemství hvězd, neplavil se do neznámých zemí, ani neobjevil nové obzory lidské duše.“ Helen Kellerová

Stop špatné náladě

Stop špatné náladě Zdroj: freedigitalphotos.net

Lidé jsou různí. Každý z nás prožívá svůj vlastní životní příběh. Příběh o dětství, dospívání, lásce, sexu, práci, dětech a nakonec o stáří. Náš život je pro nás jedinečný. Pocity, které cítíme, zážitky, které prožíváme, si s sebou neseme až do úplného konce. Rádi vzpomínáme a sníme nad tím, co bylo, nebo nad tím, co bude.

Náš přístup a pohled na život nás velmi ovlivňuje. Co nás tedy dělí na dva tábory optimisté/pesimisté? Je to trvalý rys, nebo ho můžeme časem i změnit? Jaké jsou jeho důsledky a výhody?

Říká se, že s úsměvem jde všechno líp. Tak proč to nezkusit? S optimismem se pojí spousta žádoucích charakteristik, jako je štěstí, úspěch, vytrvalost, zdraví, nepřítomnost deprese a nemoci. Tento psychologický pocit pohody však nemůže být jen nepřítomnost úzkosti a konfliktu, stejně tak jako tělesné zdraví není jen nepřítomnost nemoci. Můžeme to vidět na příkladu dětí vyrůstajících v hrozných okolnostech, které nejen přežívají, ale daří se jim.

„Výzkumy na dvojčatech prokázaly, že optimismus má genetický podklad. Dle výzkumu je optimismus a pesimismus dědičný asi z 25 %. Jiné výzkumy dokládají, že optimismus má sice genetický podklad, ale je ovlivněn i zkušenostmi.“  Prokázal výzkum známého amerického psychologa Roberta J. Polmina

Optimismus

Optimismus roste s věkem, dejte mu šanci a pusťte ho dál. Zdroj: sxc.hu

Vědci se domnívají, že rozdíl mezi optimistou a pesimistou je naučený na základě špatných zkušeností. Důležitý je v tomto případě věk, ve kterém se s danou nepříjemnou událostí setkáme a pohlaví. Ženy bývají u špatných událostí optimističtější než muži. Nezoufejte! Naděje vždy umírá jako poslední. Je prokázané, že optimismus roste s věkem, zejména u dobrých událostí. Takže ještě stále máte šanci něco změnit!

V čem se tedy optimisté liší od pesimistů?

Dobrá nálada a pozitivní naladění úzce souvisí se zdravím. Působí, jako ochranný štít proti negativním vlivům a mimo to chrání náš imunitní systém. Může potlačit začátek onemocnění, zmírnit vážnost nemoci, urychlit zotavení a zabránit návratu onemocnění.  K psychosociální pohodě přispívá mimo jiné i pravidelné cvičení, vyvážený jídelníček, dobré mezilidské vztahy.

Pesimisté mají větší pravděpodobnost brzkého úmrtí. Při řešení problémů se zaměřují více na vlastní pocity než na účinné strategie zvládání problémů. Pesimismus je také spojen s alkoholismem. Už vidíte ten rozdíl? Na světě je tolik krásných věcí, pro které bychom měli žít a mít z nich každý den radost. Nezavírat oči a neotáčet hlavu na druhou stranu, ale pořádně dokořán je otevřít a zhluboka se nadechnout toho čerstvého vzduchu a naděje, který nám s sebou přináší!

Začněte se radovat z maličkostí. Vnímejte detaily. Prožívejte den na plno! Nenechte se jen tak někým rozházet a nekažte si tím celý zbytek dne. Zkuste si třeba zvednout náladu kvalitní hořkou čokoládou s alespoň 70% obsahem  kakaa. Její výhoda spočívá v tom, že není ani tak tučná a navíc vám svou lahodnou chutí navodí podobný stav, jako když jste zamilovaní.

Štěstí

Buďte uvolnění a štastní z kažého krásného dne. Zdroj: deviantart.com

Najděte na všem něco pozitivního! Dostanete v práci padáka? Zkuste místo sebelítosti přemýšlet nad celou věcí jinak. Berte to tak, že si aspoň odpočinete, budete mít čas srovnat si myšlenky, ozvat se starým známým, které jste už dlouho neviděli, pořádně se po dlouhé době vyspat a uklidit ten nepořádek, který jste celou dobu přehlíželi. A kdo ví, třeba se do té doby něco najde!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Ivana Prášková

Ivana Prášková

Jsem veselá, optimistická povaha. Mám ráda lidi, zábavu. Dychtím po nových informacích, chci poznat nepoznané, chci začít vše, co mi život přináší. Snažím se žít naplno, aby každý den v mém životě stál za to!! Moje oblíbené motto :"Per aspera ad astra!!" :)*

Zanechte komentář