Geometrické dobrodružství s Thomas Was Alone

Technologie / 26.11.2012

Thomas Was Alone je minimalistická „skákačka“ o malém červeném obdélníku a jeho čtyřúhelných přátelích.

Thomas je vlastně takový červený obdélník. Na své cestě však potká i další čtyřúhelníky:  Například Chrisse, malý oranžový čtverec, který neumí skákat tak dobře, jako skáče Thomas, nebo třeba modrou kostku Claire, se svojí super schopností plavání ve vodě. I přes tento velmi jednoduchý design postav hráč začne cítit s těmito čtyřúhelníky a jejich nesnázemi. Tyto čtyřúhelníky totiž žijí v temném světě, kde je na konci každé místnosti portál, který je někam odvede, ale oni neví kam. Neví, zda se se ještě v příští úrovni opět uvidí se svými přáteli, nebo už je nikdy nepotkají.

Hratelnost

Tato hra má velmi jednoduchý princip. Ovládáte skupinu čtyřúhelníků a vždy musíte s nimi dojít na vyznačené místo. Aby to nebylo tak jednoduché, s každou postavou musíte dojít na jiné místo. Dále každá postava umí skákat jinak vysoko a jsou zde postavy i s různými speciálními schopnostmi, které to ještě víc komplikují (například již zmíněná Claire je jediná postava, která může plavat ve vodě, ostatní při kontaktu s vodou zemřou).

Abyste došli se všemi postavami do cíle, musíte jejich schopnosti kombinovat. Nejčastěji je budete skládat na sebe. Zde se nachází první větší problém s touto hrou. V každé úrovni máte určitý počet postav, ale vždy ovládáte pouze jednu. Na přepínání mezi postavami se používají číslice na klávesnici. Což není takový problém, jenže pořadí postav je skoro každou úroveň jiné a postrádá logiku.

Úrovně jsou moc hezky udělané, ale často se některé puzzly opakují. Bohužel druhá půlka hry má znatelně nudnější úrovně i příběh.

Claire v akci

Grafika a hudba

Grafika je velmi jednoduchá a není jí co vytknout. Právě ono zobrazení postav jednoduchým geometrickým tvarem celé hře dodává hloubku. Soundtrack je dobrý a skládá se z elektronických skladeb spíše pomalejšího charakteru. Ke hře se velmi hodí.

Příběh

Příběh v Thomas Was Alone předává vypravěč jedním až dvěma dialogy uprostřed každé úrovně. Příběh je velmi temný a ke konci těžký na pochopení a bohužel z části i nedomyšlený, přesto právě ta zvědavost nad tím, jak dopadnou tyto čtyřúhelníky, vás žene v této hře dál.

Pixelový mrak napravo je jedna ze záporných postav

Shrnutí

Thomas Was Alone je nadprůměrná hra s velmi originální grafikou, dobrým příběhem a hezkým soundtrackem.  Bohužel druhá polovina hry je znatelně horší a také ovládání by mohlo být lepší. Celá hra obsahuje 10 kapitol po 10 úrovních a zabere cca 5– 7 hodin.

Thomas Was Alone si můžete vyzkoušet na oficiálních stránkách vývojářů a poté si zde můžete i pořídit plnou verzi (za cca 200 Kč) : http://www.thomaswasalone.com/

Michal Svoboda

Ve svých článcích se budu hlavně zabývat nezávislými hrami. Mezi mé záliby patří počítačové a deskové hry, vystřihovánky a anime.

Zanechte komentář