Pop art – kolébka legend

Design / 21.7.2013

Zářivé barvy, neony, sítotisk i Andy Warhol – nejen to je pop art!

POP ART

Hnutí pop art (z anglického popular art = lidové umění) vzniklo na sklonku 50. let jako opozice vůči vládnoucímu abstraktnímu umění.

Termín pop art použil poprvé v roce 1955 anglický kritik Lawrence Alloway, ředitel institutu současného umění, pro díla několika londýnských umělců, která byla reakcí na produkty a obaly masových prostředků. Označení tohoto proudu se rychle přesunulo do obecného jazyka a začalo být využíváno na široké spektrum nejen uměleckých projevů. Ve stejném časovém úseku s pop artem došlo například k boomu pop music, a to díky kapelám jako byli Beatles a další. Pop art vznikl jako umění pro obecnou veřejnost, přesto se mu nepodařilo prosadit  jako kupříkladu pop music či módě. K největšímu rozvoji pop artu došlo v polovině šedesátých let, kdy bylo uděleno dokonce ocenění na benátském Bienále.

Pop art se inspiruje masovou komercí a reklamními motivy. Zdroj: pinterest.cz

Pop art se inspiruje masovou komercí a reklamními motivy. Zdroj: muralswallpaper.co.uk

V tehdejší době se usilovalo o to, aby moderní umění bylo pestré stejně jako sám život i s jeho banalitami. Smazaly se hranice mezi uměním a všedním dnem, taktéž mezi uměním a kýčem, a objevila se nová naděje na umění bez bariér. Angličtí představitelé pop artu začínali od nuly, v USA existovaly přímé spojnice k Duchampovi žijícímu v New Yorku a k akční malbě, z níž vzešli průkopníci amerického pop artu. Pro evropský pop art je charakteristická spíše přemýšlivost, zatímco na americké scéně spíše naivní bezstarostnost.

Pop art má smysl pro ironii a je reakcí na populární kulturu. Zdroj: pinterest.com

Pop art má smysl pro ironii a je reakcí na populární kulturu. Zdroj: fleurmach.com

Andy Warhol – legenda pop artu

Americký umělec Andy Warhol se narodil jako Andrew Warhola 6. srpna 1928 v Pittsburghu v Pennsylvanii v rodině emigrantů původem z vesničky Miková na severovýchodním Slovensku. Vystudoval obor komerční designová tvorba na Carnegieho technologickém institutu v Pittsburgu. Po přesunu do New Yorku se nejdříve živil jako malíř reklam pro několik prestižních časopisů (Vogue, Harper‘s Bazar), mimo to také ilustroval knihy a několik jich i sám napsal.

Inspirací při tvorbě mu byly hollywoodské hvězdy, které obdivoval pro jejich slávu, o níž sám usiloval. Pro Warholovy obrazy ikon showbusinessu je však typická jakási směs fascinace a tragického nádechu, který byl v mnoha případech založen na pravdivém základu.  Krom zářivého světa světel ramp čerpal inspiraci také z komiksů. Svá díla díky sítotiskové technice tvořil ve velkém množství a velký vliv na jeho tvorbu měly i reklamní motivy.

Andy Warhol

ANDY_WARHOL_cut

Zdroj: ramdompic.info

Narozen 6. srpna 1928 v Pittsburghu

Americký malíř, grafik, filmový tvůrce a vůdčí osobnost hnutí Pop art

Režisér avantgardních filmů a manažer rockové skupiny The Velvet underground

Svým dílem brzy upoutal zájem renomovaných galerií. V galerii Sidney Janis v New Yorku se v roce 1962 uskutečnila první velká výstava pop artu, na níž se Warholovu dílu dostalo velkého zájmu. Tím se mu splnil sen o slávě, který v sobě držel již od mládí. Andy Warhol byl muž více tváří, například jako fotograf a kameraman vytvářel záznamy současného života New Yorku portrétující kapitalistickou společnost.

V šedesátých letech v New Yorku založil umělecké studio „The Factory“ (Továrna), v němž se obklopil řadou umělců, spisovatelů, hudebníků a undergroundových celebrit. Taktéž spolupráce s kapelou Velvet underground (jejíž první album sám produkoval) vedla  k dnes již ikonickému obalu s motivem banánu.

Pop art otevíral umění běžným lidem. Se svými jednoduchými a otevřenými díly byl snadno srozumitelný. Zdůrazňoval kýčovitost a barevnost komerce společně se smyslem pro ironii.

Nenapodobitelná ikona Pop artu Andy Warhol. Zdroj: pinterest.com

Nenapodobitelná ikona Pop artu Andy Warhol. Zdroj: diarioenred.com

Zdroj perexové fotografie: pinterest.com

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentář