Skandinávie v čele designu

Design / 19.7.2013

Skandinávská moderna 30. let minulého století i v současnosti výrazně ovlivňuje světovou designérskou tvorbu.

Charakterizuje ji důraz na linie, tvary a formu. Inspiruje se národní identitou. Severský styl je vždy moderní, bez okázalostí, naopak – je dokonale řemeslný. Finsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, ale i Holandsko byly vždy na poli designu věrní ekologii,  prostředí, z něhož vznikly, a sociální zodpovědnosti. Designově ladící každodennímu životu s jednoduchostí a vtipem. Skandinávský design zahrnuje bytová zařízení a předměty denní potřeby. Používá přírodní materiály a je známý nenáročností, minimalismem a fantazií spojenou s jednoduchostí.

Skandinávie má punc kvality a nadčasovosti. Zdroj: Skandium.cz

Skandinávie má punc kvality a nadčasovosti. Zdroj: Scandium.cz

Skandinávie se ale nebojí ani barev doplněných lidovou tradicí. V čele stojí například červená, která je podle skandinávských tvůrců odvozena od měděných dolů v okolí Falun ve Švédsku. Červená je pro místní symbolem spokojené a vyrovnané rodiny. U skandinávského stylu zůstaly odstíny červené oblíbené dodnes a staly se téměř kultem, a to nejen pro obyvatele Skandinávie. Dalším prvkem u skandinávského designu je vliv lidové tvorby. Především v severních částech Norska a Švédska byly vnitřní zdi obydlí ozdobené figurálními motivy, zachycujími významné události v rodině, jako byly svatba nebo i pohřeb. Na stropech se často objevují nástěnné malby, které vypovídají například o původu a  povolání majitele.

Prim hrají zelená,hnědá, modrá a bílá. Zdroj: Scandium.cz

Prim hrají zelená, hnědá, modrá a bílá. Zdroj: Scandium.cz

Dodnes oblíbená modrobílá kombinace porcelánu se ve Skandinávii ustálila jako nedílná součást. Velký vliv na skandinávský design však mělo nepochybně v 19. století hnutí Arts and Crafts. Prvky tohoto stylu jsou patrné i v tvorbě dnešních designérů. Výraznou roli mají zejména akvarelové barvy a malovaný nábytek. Tradiční skandinávské textilie pocházející z období 50. a 60. let si zachovaly své kouzlo dodnes. Kromě červené mají svou roli i zelená a žlutá.

Hlavní prvky skandinávského designu:

  • jednoduchost
  • použití kombinace přírodních a syntetických materiálů
  • vnáší do interiéru optimismus
  • spojuje přírodní a umělé materiály s propracovanými detaily
  • interiér působí velmi harmonicky
  • je funkční a nenáročný na údržbu

Velký vliv na skandinávský design, především na  interiéry, má i současné umění. Inspiraci nacházejí designéři také v přírodě po celém světě. Nedávno to byla Indie, která výrazně inspirovala barevnou paletu kolekce skandinávského nábytku. V čele stály růžová, žlutá a modrozelená.

Skandinávský design je pojem, který na poli designu již desítky let platí za zosobnění  kvality a nadčasovosti. Vytvořil a upevnil si svoji vlastní pozici odděleně od zbytku Evropy. Nejen využitím tradičního dřeva, ale i svou lehkostí a zaměřením na linie a tvar.

Inspiraci pro volbu barev nacházejí designéři také v přírodě celého světa. Zdroj: Skandium.cz

Inspiraci pro volbu barev nacházejí designéři také v přírodě celého světa. Zdroj: Scandium.cz

Mezi hlavní jména a dnes již legendy nepochybně patří Finové Eero Aarnio, Eero Saarinen, Alvar Aalto. Z  Dánska jsou to především Arne Jakobsen a Poul Kjaerholm. Švédsko reprezentují Gunnar Asplund, Bruno Mathsson, Yngve Ekstöm a další.

Zdroj perexové fotografie: Scandium.cz

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentář