Zbavte se reklamy na internetu

Technologie / 12.7.2013

Autor:

Alespoň částečně.

Pravděpodobně tento článek pobouří všechny „markeťáky“ a majitele webových stránek, kteří stojí úplně na druhé straně řeky, zbrojí proti všem antireklamním nástrojům a velebí reklamu na internetu jako to nejlepší, co generace 21. století spatřila. Všudypřítomná reklama ale otravuje většinu populace, je mnohdy nezajímavá, otravná a zbytečná zhruba tak jako „čůrací přestávky“ v televizi uprostřed nejnapínavější scény.

Příkladem může být server Youtube, který se stal synonymem pro hudbu a video. Na každé poslouchanější písničce je nalepená reklama, která se člověku snaží během 20, 30, nebo 40 vteřin vnutit nějaký produkt nebo službu. Jasně, po pár vteřinách je možnost reklamu přeskočit, pokud by ale měl člověk každé tři minuty klikat a přeskakovat reklamu, nedělá nic jiného. Na štěstí je na část těchto reklam už nějakou dobu lék. Pro hromadu lidí to není žádná novinka, na druhou stranu je ale řada těch, kteří ještě trpí reklamní útočení. Řeč je o adblocku čili v překladu „blokovači reklamy“.

Stop reklamě. Zdroj: freedigitalphotos.net

Stop reklamě. Zdroj: freedigitalphotos.net

Adblock funguje na principu tzv. filtrů. Filtry pro prohlížeč blokují určité části stránek jako například obsah poskytovatelů reklamy nebo sociálních sítí. Tím chrání uživatele před sledováním jeho aktivity na webu. Do značné míry se také snižuje velikost přenášených dat, což v důsledku zrychluje načítání stránky. Webová stránka bez rušivých prvků je také přehlednější a pohodlnější pro čtení. Pravidla pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci s monitorem zakazují kmitání, plavání či poskakování znaků, řádků a střídání jasů, čehož právě reklamy využívají k vynucení pozornosti uživatele. [1]

Nainstalovat adblock do prohlížeče není nic těžkého, zpravidla je to pár kliknutí. Některé adblocky mají přednastavené filtry, v jiných je nutné filtry přidat. Přidat filtr také není žádné drama a základní práci na internetu, Youtube, běžné internetové stránky apod. pokryjete, resp. odfiltrujete. V češtině existuje např. tato stránka, jinak je na internetu ale hromada dalších.

Každý, kdo adblock používá, musí uznat, že navrací trochu kultury do bytí na internetu. O výhodách netřeba diskutovat, zde je tedy naopak závěrem pár upozornění. Adblock občas blokuje některé funkce webu, jde o různé formuláře, doplňky apod. (nejsem programátor, takže vám neřeknu, proč a jaký typ). Pokud tedy na svém oblíbeném webu nemůžete najít přihlašovací formulář, který tam do včerejška byl, myslete na adblock. Věřím, že vám tahle „vychytávka“ přinese spoustu nerušených prosurfovaných internetových hodin.

Zdroj perexové fotografie: www.akopisat.sk/

[1] http://adblock.dajbych.net/

Jan Kodl

Jan Kodl

Mladý, krásný a perspektivní živnostník, dálkový student ČVUT, obyvatel města Brna, rodák ze severu, milovník sladkostí, volnočasový pisálek, sportovec tělem i duší a konzument kreslených pořadů Simpsonovi a Futurama, co zbožňuje Fantu víc než Coca-colu.

Zanechte komentář