Osamělý jezdec: Pošahaný kůň a ďábelští králíčci

Film / 21.7.2013

Nový filmový trhák s Johnnym Deppem v hlavní roli, nebo jen vykrádačka všeho, co přišlo pod ruku? 

Je třeba si něco ujasnit hned pro začátek. Všichni intelektuální milovníci artových filmů mohou rovnou tuto recenzi zavřít, název Osamělý jezdec (The Lone Ranger) si s několika vykřičníky poznamenat na seznam „Filmi Prohibiti“ a jít dál. Ti, co mají trochu menší nároky, však nemusí ztrácet naději.

Osamělý jezdec

(The Lone Ranger)

westernová akční komedie

USA, 2013

Režie: Gore Verbinski

Hrají: Johnny Depp, Armie Hammer, Ruth Wilson, Tom Wilkinson, Timothy Hutton, Barry Pepper, Helena Bonham Carter, James Badge Dale, James Frain, William Fichtner, Leon Rippy, Matt O’Leary, W. Earl Brown, Harry Treadaway, Mason Cook, Turner Ross, Chad Brummett, Matthew Page, Lew Temple, Damon Herriman

Hudba: Hans Zimmer

Vítejte… v Karibiku?

Osamělý jezdec je triková digitální show, která se podle mého tvůrcům trochu vymkla z rukou. Počítám, že cílem bylo vytvořit nové Piráty, tedy nenáročnou zábavu pro celou rodinu. A to se víceméně povedlo, Jack Sparrow jen přijal přezdívku Tonto a jede se dál. Problémem, na který snímek naráží, je ale značně přepálená stopáž. Na 151 minut je zkrátka třeba mít nějaké sdělení pro diváky. Bohužel zábavné gagy a úšklebky, kterými se častují hlavní postavy včetně koně, nejsou dostatečně nosným prvkem, který by tak dlouhou jízdu dokázal utáhnout.

Ovšem nenechte se mýlit, nejedná se o propadák, naopak. Některé scény přímo křičí o pozornost a jsou jasným důkazem toho, že Verbinski není žádné béčko. Například finální závody na vlacích za zvuků písně z reklamy na Bonduelle uhání takovou rychlostí, že člověk neví, kam dřív koukat.

Noc v muzeu

Všechno se vlastně rozběhne ve chvíli, kdy malý kluk s maskou na tváři a kovbojským kloboukem na hlavě vejde do jakéhosi muzea, kde zůstane stát očarován krásami divokého západu. A jaké je jeho překvapení, když se indiánský divoch v jedné expozici pohne a nakrmí svého mrtvého havrana! Indián Tonto se tak stává vypravěčem celého příběhu, který je značně poznamenaný jeho časem proděravělou pamětí, obsahuje řadu nelogičností, podivných zvratů a přehánění. Chytře si tvůrci filmu ohlídali, aby jim prošel každý přešlap…

Velký hrdina Tonto (Johnny Depp – Piráti z Karibiku, Karlík a továrna na čokoládu), průvodce Osamělého jezdce (Armie Hammer – The Social Network, Sněhurka), tak vypráví celý svůj příběh malému návštěvníkovi a my ho prožíváme právě prostřednictvím jeho vzpomínek. Z těch nás čas od času vytrhnou otravné prostřihy zpět na současnost, kde nás zvídavý klučina posune v příběhu dále svým dobře mířeným dotazem… Proč? Tuto dějovou linii považuji za naprostou zbytečnost, bez které by se dal film zkrátit na poživatelnou délku.

A také bychom se mohli vyhnout poučnému poselství, že i ti dobří chlapi občas musí sáhnout po masce a vykonat věci, co jim nejsou zrovna po chuti. Fakt díky, mohli bychom se už věnovat zápletce?

Netočil tohle Tim Burton? Zdroj: hdwallpapers.in

Netočil tohle Tim Burton? Zdroj: hdwallpapers.in

Slušňácký právník, vyšinutý indián a ožralá kobyla

Tonto je lovec windiga, démona v lidském přestrojení, který požírá lidská srdce. A nebo taky ne, možná je to jen blázen traumatizovaný událostí z dětství, to se vlastně do konce filmu nedozvíme. Faktem však zůstává, že Johnny nám znovu dokazuje, že všemožné ztracené existence jsou jeho parketou, že jeho mimika dělá divy a že má v rejstříku několik desítek typů podivné chůze. Nespoutaný duch ze záhrobí, který se indiánům zjevuje v podobě ‚stříbrného‘ koně, mu pak do cesty přihraje rangera Johna Reida, který se na domovský západ právě vrátil ze studií práv jako uhlazený mladík odhodlaný uplatňovat zákon i tam, kde na něj zvysoka… kašlou. A právě nesourodá trojice pak zachraňuje všechny a všechno, co jim přijde do cesty.

Osamělý jezdec – jak to začalo?

Osamělý jezdec není žádnou nově objevenou figurou, právě naopak. Tento ostřílený pistolník má za sebou už nějakých osmdesát let existence a v USA slaví veliké úspěchy. Poprvé se figura Osamělého jezdce jakožto samojediného strážce zákona na divokém západě objevila v lednu 1933 v rozhlasovém vyprávěná z pera George Trendlea, majitele detroitské rádiové stanice WXYZ. Jeho hlas namluvilo v průběhu let několik mužů, mezi nimi třeba herec Earle Graser nebo Brace Beemer.

Knižně vychází příběh Osamělého jezdce poprvé v roce 1936 pod taktovkou spisovatele Gaylorda DuBoise, o dva roky později už v novinách vycházejí i komiksy následované kultovním seriálem i celovečerním filmem v roce 1956.

Z filmu vám vlastně utkví v mysli jen některé momenty. Mně se do paměti zaryli masožraví králíci, pochutnávající si na svých druzích, kteří skončili na rožni, kůň popíjející whisky, bordelmamá Helena Bonham Carter (Harry Potter, Sweeney Todd) se slonovinovou nohou a důmyslně zabudovanou pistolí, děsivě skvělý záporák Butch Cavendisch (William Fichtner – Invaze, Temný rytíř) a věčné krmení mrtvého havrana. A to je další z problémů snímku – jedná se prostě o oddělené scény, historku za historkou, které nejsou uspokojivě propojeny do jednoho celku.

Přiznejme si, že se scénářem, který byl před Verbinského položen, to ani jinak nešlo. Hlavní hrdina je prostě nemastný, neslaný pravdu hledající floutek, kolem není nic jiného než písek a stáda digitálních bizonů. To, co máme před sebou, vlastně ještě obdivuhodně dobře funguje.

Na horské dráze

Přesně tak si v kině budete připadat. V jednu chvíli bude vaše bránice v křeči z povedených vtípků, v té další budou v křeči vaše tváře z uzívaných monologů. Ale přesto je to jízda, kterou není na škodu absolvovat, i když možná radši doma u televize než v kinosálu, kde si během těch více než dvou hodin nemůžete ani odběhnout na záchod. Jen zapomeňte na nabubřelé trailery, které se berou moc vážně, film sám o sobě je postavený s nadsázkou a humorem. Stačí tedy jen na hru přistoupit, ponořit se do Zimmerova běsnícího soundtracku a nechat ďábelské králíčky konat svou práci.

Zdroj perexové fotografie: nafilmu.cz

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář