F.R.I.E.N.D.S

Film Kultura / 16.7.2013

Autor:

Rachel, Monica, Ross, Joey, Phoebe, Chandler – šestice přátel, kterou zná celý svět. Přátelé vznikli v roce 1994, natočilo se celkem 10 sezón. Do dnešní doby je považován za nejlepší komediální seriál. 

PŘÁTELÉ

Komedie/Romantický

USA

1994

Režie: David Crane, Marta Kauffman

Hrají: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Maggie Wheeler

O čem to vlastně je?

Děj seriálu popisuje životy skupiny přátel žijících v Greenwich Village v New Yorku. Většina z nich bydlí ve stejném domě s byty naproti sobě. Prožívají svoje vztahy, radosti, zklamání, vše ovšem okořeněné obrovskou dávkou humoru.

friends71

Joey, Monica, Chandler, Pheobe, Rachel, Ross, Zdroj: weandthecity.com

Ústřední šestici tvoří Rachel Green (Jennifer Aniston), která se divákům poprvé představí jako dívka ve svatebních šatech, když vběhne do kavárny Central Perk – oblíbeným místem, kde se přátelé scházejí. Dalšími postavami jsou Ross Geller (David Schwimmer), mladík, který byl do Rachel zamilovaný od maturity, jeho sestra Monica (Courteney Cox), která následně nabídne Rachel útočiště, Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), který je známý nejen svým vysokým počtem dívek, které se mu podařilo získat, ale také tím, že hraje postavu Dr. Drakea Remoraye v televizním seriálu Tak jde čas. Jeho nejlepším přítelem je Chandler Bing (Matthew Perry), který za každé situace dokáže zavtipkovat. Skupinu uzavírá Phoebe Buffay (Lisa Kudrow), která měla jako dívka těžké dětství, žila na ulici a má „zvláštní způsob uvažování“.

Fenomén

Seriál byl od svého počátku mnohokrát nominován na mnohá ocenění – Zlatý glób, Primetime Emmy, WGA Award a další. Mnohé nominace se následně proměnily v reálná ocenění.

Natáčení seriálu probíhalo v drtivé většině před živým publikem. Vtipy, kterými je seriál proslulý, byly občas vymýšleny přímo na scéně, protože některé divákům nepřišly vtipné, a proto se místo nich musely ihned vymyslet náhradní.

Central_Perk

Central Perk – místo, kde se odehrává mnoho výtečných scén. Zdroj: wikia.nocookie.net

Plat herců byl také přelomový ve filmové historii – začínali na několika tisících dolarech za epizodu, ale ke konci seriálu se jejich plat vyšplhal na milion dolarů za epizodu. Herci mezi sebou navíc uzavřeli smlouvu, že o zvýšení platu budou vždy žádat společně. A to se jim vyplatilo.

V seriálu také hostovala řada slavných hollywoodských hvězd – např. Charlie Sheen, Bruce Willis, Brad Pitt, Julia Roberts a mnoho dalších.

Po skončení seriálu byla všem hlavním protagonistům předložena nabídka na vytvoření vlastního seriálu, který by nesl jejich jméno. Většina z herců nabídku odmítla s tím, že by tento spin-off nedosahoval takových kvalit jako původní seriál. Pouze Matt LeBlanc na nabídku kývl a vznikl tak seriál Joey. Ten byl ale po 2 sériích kvůli klesající sledovanosti zrušen a jak herci předpokládali, seriál nedosáhl takových kvalit, jak původní dílo.

1464969

Přátelé pohormadě. Zdroj: cmestatic.com

A dál?

Často se také na internetových diskuzích objevují informace o filmu Přátelé. Žádný z protagonistů ovšem tyto zprávy nepotvrdil a jak samotné hvězdy, tak i tvůrci seriálu namítají, že vytvořit dílo stejné kvality, jako byl seriál, by bylo nemožné. Poslední zprávy jsou zatím takové, že se celovečerní film nenatočí. Peníze jsou ovšem mocné a tak se filmového pokračování přeci jen můžeme někdy dočkat.

 

Zajímavosti:

– V anglickém originále začínají všechny názvy epizod slovy „The One…“ s výjimkou posledních dvou dílů.

– V jeden moment natáčela Jennifer Aniston (Rachel) seriál a dva filmy k tomu zároveň.

– Courteney Cox je jedinou, která nebyla nominovaná na Emmy za účinkování v seriálu.

– Když Brad Pitt vstoupil poprvé do bytu Moniky, dav začal tak hlasitě křičet, že ho nemohl nikdo slyšet.

– Oblíbenou květinou Rachel je lilie.

– Poté, co herci dostali svou první výplatu, si Courteney Cox koupila auto, Matt LeBlanc si zaplatil za večeři.

– Lisa Kudrow měla panickou hrůzu z kachny, která se objevila ve 3. sezóně.

– Poslední epizoda byla vysílaná 6. května 2004.

– Gunter neměl jméno do poloviny 2. sezóny.

 

Zdroj perexové fotografie: theschoolphilly.com

Video: youtube.com

Zdroj: csfd.cz, imdb.com, wikipedia.org

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář