Filmové novinky v kinech

Film / 11.7.2013

Jedenáctý červenec nám přináší premiéry komedií, dramatu i akční sci-fi, vybere si tedy každý. 

Již máme za sebou první prázdninový týden, který kromě jiného přinesl premiéru animáku Já, padouch 2 nebo komediálního Osamělého jezdce. Co můžeme čekat v týdnu následujícím?

Únos

Nečekejte Piráty z Karibiku, tihle chlápci mají poněkud lepší zbraně. Zdroj: kapringen.com

Nečekejte Piráty z Karibiku, tihle chlápci mají poněkud lepší zbraně. Zdroj: kapringen.com

Premiéra v ČR: 11. 7. 2013

Drama/thriller

Dánsko, 2012

Režie: Tobias Lindholm

Hrají: Johan Philip Asbæk, Søren Malling, Roland Møller, Dar Salim, Gary Skjoldmose Porter, Amalie Ihle Alstrup

Začneme trochu netradičně, nepříliš velkým trhákem, ale spíše trochu alternativnějším dánským snímkem Únos (Kapringen). Film, který si z mezinárodního filmového festivalu v Göteborgu odnesl ocenění Audience Award: Best Nordic Film, se tváří velmi dokumentárně a úspěch staví především na hutné atmosféře, která diváka okamžitě obalí klaustrofobickou paranoiou a už nepustí. Režisér Tobias Lindholm je na takové bezvýchodné situace plné zoufalství profík – právě on scenáristicky stojí za úspěšným festivalovým snímkem Hon o muži označeném za pedofila či vězeňskou depresí R.

O čem film vlastně vypráví? O skupině námořníků, kteří jsou během své plavby zajati piráty… Ale nemějte v hlavě žádné Piráty z Karibiku, rumový kapitán Sparrow se tady nekoná. Piráti Indického oceánu jsou nebezpečná parta chlápků s nabitými zbraněmi a žádnými skrupulemi. O osudu zajaté skupiny tak rozhoduje jen to, jak obratně bude dánská vláda vyjednávat a jak dlouho únoscům vydrží nervy.

Dánští herci u nás sice nejsou moc známí, ale Dar Salim, který se ve filmu objeví, by se mohl tuzemskému publiku vybavit jako Qotho, pokrevní jezdec khala Droga z první série seriálu Hra o trůny. Snímek Únos není popcornovým trhákem, na druhou stranu má velký potenciál diváka zlákat svým postupně budovaným napětím.

 

Stážisti

Noogler nebo Googler? Zdroj: theinternshipmovie.com

Noogler nebo Googler? Zdroj: theinternshipmovie.com

Premiéra v ČR: 11. 7. 2013

Komedie

USA, 2013

Režie: Shawn Levy

Hrají: Owen Wilson, Vince Vaughn, Rose Byrne, Will Ferrell, Dylan O´Brien, Joanna Garcia Swisher, Tobit Raphael, Max Minghella, Josh Gad, Jessica Szohr, Tiya Sircar, Anna Enger, Josh Brener, Troy Faruk, John Goodman

Začali jsme vážně, teď je čas otočit o 360 stupňů. A co by k tomu bylo příhodnější než komediální oddychovka Stážisti (The Internship). Pod taktovkou Shawna Levyho, který má mimo jiné na svědomí třeba úspěšnou Noc v muzeu nebo Růžového pantera, se to jen hemží hvězdami. V hlavních rolích nového filmu září Owen Wilson (Nesvatbovi, Půlnoc v Paříži) jako Nick a Vince Vaughn (Starsky & Hutch, Rozchod) jako Billy, ve filmu se mihne například i John Goodman (Divoké kočky, Argo).

Nick a Billy jsou kamarády už mnoho, mnoho let. A kromě toho, že se spolu přátelí, také spolu pracují jako vynikající prodejci. Všechno je ideální do té doby, než se jejich šéf rozhodne, že jejich kariéra končí. A tak je tahle dvojka vhozena rovnýma nohama do ledového oceánu dnešní doby, která umí nelítostně rozdrtit každý sen – co dokáže člověk, umí přístroje mnohonásobně lépe. Billy a Nick si tak musí opět vydobýt své místo na trhu – a kde začít jinde než v té největší, nejvíce prosperující firmě vůbec – ve společnosti  Google.

Nick a Billy nastupují do firmy jako stážisti a rozehrává se vtipná mezigenerační partička o favoritech a outsiderech. O několik desítek let starší kamarádi se musí snažit svůj věkový „handicap“ ve firmě dohánět zkušenostmi a nápady, jen tak bokem se jim při tom podaří nakopnout skupinku ztracených existencí, do které byli zařazeni a všechno skončí jak jinak než happyendem. Stážisti jsou poměrně prvoplánovou komedií bez komplikovanějšího nápadu, ale ti, kdo v nich nebudou hledat něco víc, se v kině rozhodně pobaví.

 

Revival

Světem hýbali Rolling Stones, Čechami Smoke. Zdroj: csfd.cz

Světem hýbali Rolling Stones, Čechami Smoke. Zdroj: csfd.cz

Premiéra v ČR: 11. 7. 2013

Komedie

Česko, 2013

Režie: Alice Nellis

Hrají: Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek, Marián Geišberg, Vojtěch Dyk, Zuzana Bydžovská, Jenovéfa Boková, Lucie Žáčková, Jana Hubinská, Richard Genzer

Do stanice komedie míří i český vlak s názvem Revival. Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel HeřmánekMarián Geišberg si zde zahrají bývalé členy kapely Smoke, která se rozpadla za záhadných okolností. Po letech se čtveřice kumpánů zase snaží vrátit na scénu, což s sebou přináší řadu překvapivých, více či méně komických situací, se kterými si „staříci“ musí poradit. A že budou jejich řešení více než svérázná, to už napovídá samotné herecké obsazení.

Nový film Alice Nellis zatím vyvolává na české poměry překvapivě kladné ohlasy, i když se samozřejmě najde i řada kritičtějších komentářů. Ty podotýkají, že se opět objevují typické české nešvary, jako je product-placement nebo poněkud jednodušší „kameňákovitý“ smysl pro humor. Přesto snímek uvedení na filmovém festivalu v Karlových Varech boduje. Nellis je chválena i za to, že se po několika filmech hrajících na vážnější strunu (Tajnosti, Mamas & Papas) pustila do komedie, za kterou není třeba se stydět.

 

Před půlnocí

Co všechno se může stát před půlnocí? Zdroj: collider.com

Co všechno se může stát před půlnocí? Zdroj: collider.com

Premiéra v ČR: 11. 7. 2013

Romantické drama

USA, 2013

Režie: Richard Linklater

Hrají: Julie Delpy, Ethan Hawke, Athina Rachel Tsangari, Panos Koronis, Ariane Labed

Před půlnocí (Before Midnight) je volně navazujícím třetím pokračováním minisérie filmů režiséra Richarda Linklatera. Všechno začalo Před úsvitem, kdy se Američan Jesse (Ethan Hawke – Velké naděje, New Yorku, miluji Tě!) a francouzská studentka Celine (Julie Delpy – Zlomené květiny, Skandál) setkali a strávili spolu dvanáct kouzelných hodin ve Vídni. Při rozloučení si slíbili, že se zde zase sejdou, a tady začal film Před soumrakem. Před půlnocí je jakýmsi vyvrcholením, kdy je pár už manželi s dvěma dcerkami a tráví spolu prázdniny v Řecku.

První dva filmy byly protknuté lehkostí, romantikou a nenucenými dialogy mezi hlavními hrdiny, Před půlnocí se už trochu rozrostlo a hlavně posunulo o kus dál – ústřední dvojice již není dvěma bezstarostnými milenci, ale zodpovědnými, životem utahanými a zkoušenými rodiči, kteří prožívají problémy závažnějšího rázu a jejichž láska už není tak čerstvá, jako bývala.

Před půlnocí je líně plynoucí, slunečný příběh o vztahu jednoho muže a jedné ženy, ale i o lásce a vztazích obecně. Richard Linklater znovu dokázal, že koktejl povah, který se mu podařilo namíchat v prvním díle, stále funguje, i když už uběhlo několik let, herci i režisér zestárli a filmový vztah se posunul o velký kus dopředu. Rozjímání o lásce a životě je podáno s takovou lehkostí, že je až zatěžko věřit, že se jedná o americký snímek.

 

Pacific Rim – Útok na Zemi

A tak se Transformers bili s Godzillou. Zdroj: hdwallpapers.in

A tak se Transformers bili s Godzillou. Zdroj: hdwallpapers.in

Premiéra v ČR: 11. 7. 2013

Akční sci-fi

USA, 2013

Režie: Guillermo del Toro

Hrají: Idris Elba, Charlie Hunnam, Charlie Day, Rinko Kikuči, Max Martini, Robert Kazinsky, Clifton Collins Jr., Robert Maillet, Diego Klattenhoff, Ron Perlman, Burn Gorman, Heather Doerksen, Larry Joe Campbell

Tento týden se nám představí i jedna z nejočekávanějších akčních bitev tohoto léta, Pacific Rim – Útok na Zemi. „Vždycky jsme si mysleli, že mimozemšťané přijdou z vesmíru, ale přišli z hloubi Tichého oceánu.“ Úvodní slova traileru vypovídají za vše a nám je tak jasné, že máme před sebou další akční řež, ve které se lidstvo snaží uchránit si zadek před mimozemskými potvorami. A že jsou to potvory pořádné a jejich příchod stojí za to, o tom se můžeme přesvědčit už v trailerech. Jak už to tak ale bývá, lidé nebudou stát jen tak opodál se založenýma rukama a čekat, až bude Země zničena.

A tak na scénu přichází Transformers. Ale ne, nebojte, nejde o žádný pomatený crossover. Lidstvo totiž jako geniální zbraň vytvoří obrovské roboty, které ovládají dva piloti. Ti musí být v okamžiku řízení propojeni myslí pomocí neurálního mostu. A tohle je vlastně jediný nástin nějaké hlubší myšlenky. Pak už sledujeme jen to, jak po plátně pobíhají obrovští příšeráci a hlavní hrdinové Charlie Hunnam (Hooligans, Potomci lidí) a Rinko Kikuči (Bratři Bloomovi, Norské dřevo) – a ne, nemýlíte se, hlavní protagonisté opačného pohlaví skutečně nebyli vybráni náhodně – to vše za zvuků soundtracku z pera Ramina Djawadi, který pracoval například na hudbě k prvnímu Iron Manovi, Souboji Titánů či seriálu Hra o trůny.

Del Toro, který má na svědomí Bladea 2, Hellboye nebo Faunův labyrint, se nám prostě rozhodl ukázat, jak má vypadat správná akční scifárna. A víc ani méně od toho neočekávejte.

Vybrali jste si? Pokud ne, ještě nezoufejte. Mimo výše zmíněných se do českých kin dostává také ukrajinské romantické drama z roku 2007 Oranžová láska (OrAngeLove). Příběh umírajícího muže, který nabízí, že svůj dům předá té zamilované dvojici, která v něm osamotě bez možnosti vídat jiné lidi vydrží až do jeho smrti, jistě potěší každého náročnějšího diváka i ty, kteří nevyhledávají prvoplánovou romantiku. Zajdete tedy do kina?

 

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář