Legenda architektury: Alvar Aalto

Design / 28.7.2013

Vždy o krok napřed se svým dílem a  neméně zajímavým životem. Takový byl Alvar Aalto.

Alvar Alto (1898 – 1976)

images (1)

1946-48 – profesor na Massachusetts Institute of Technology
1943-58 –  předseda Asociace finských architektů
1955 – získal post člena Finské akademie
1963-68  – prezident Finské akademie

Hugo Alvar Henrik Aalto se narodil 3. února 1898 v malém městečku Kuortane, nacházejícím se mezi jezerním krajem středního Finska a  rovinami západní provincie Ostrobothnia. Byl nejstarším ze tří sourozenců v měšťanské rodině. Jeho otec byl povoláním zeměměřič. Když bylo Alvarovi pět let, přestěhoval se s rodinou do Jyväskylä. Tohle město také zůstane navždy spjato s jeho jménem, jelikož se stalo jeho domovem na příštích čtyřiadvacet let a většina jeho staveb je právě zde. Pro město navrhl sedmdesát budov, z nichž bylo sedmatřicet realizováno.

Maturoval na Jyväskylä Classical Lyceum a poté pokračoval na Helsinské technické univerzitě, kterou absolvoval s titulem architekta v roce 1921.  Po návratu z praxe ve Švédsku zpět do Jyväskylä si v roce 1923 otevřel architektonickou kancelář.

Alvar Aalto patří mezi legendy architektury. Zdroj: alvaraalto.fi

Jeden z domů, které navrhl Alvar Aalto. Zdroj: alvaraalto.fi

Aaltovo dílo bylo představeno v Londýně na výstavě Finské architektury v Fortnum a Mason v roce 1933, na Výstavě 1937 v Paříži a při World Fair 1939 v New Yorku. V roce 1957 bylo oceněno zlatou medailí RIBA. Měl jako architekt široký rozsah sahající od urbanismu přes skici budov až k designu nábytku, šperků a skla. Znalost mnoha jazyků mu usnadnila cesty do zahraničí a veřejné přednášky. Byl popisován jako člověk mírné povahy a člověk schopný  najít kompromis  při neshodách s klienty, přičemž si vždy zachoval taktnost a osobní kouzlo.

Celou Aaltovou tvorbu charakterizuje snaha o spojení člověka, jeho okolí a domu, ve kterém žije.  Nechával se inspirovat přírodními jevy a povrchy a vlivem přírody na člověka. Svou tvorbou nepochybně ovlivnil nejen Finsko, ale i pole architektury po celém světě.

Koncepty jeho tvorby ovlivnily pole architektury po celém světě. Zdroj: Alvaraalto.fi

Koncepty jeho tvorby ovlivnily pole architektury po celém světě. Zdroj: Alvaraalto.fi

V architektuře vždy existuje nějaký hlubší motiv, který vykukuje jakoby zpoza rohu: myšlenka na stvoření ráje. To je jediný smysl a účel našich budov. Nebudeme-li nosit tuto myšlenku stále s sebou, budou naše stavby obyčejnější, triviálnější a život se stane – tedy, co vůbec zbude ze života? Každá budova, každé architektonické dílo je symbolem, který nám má ukázat, že chceme zde na zemi vystavět ráj pro obyčejné smrtelníky.
Alvar Aalto, 1958

Zdroj perexové fotografie: rorimy.tistory.com, top3.com

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentář