Hlásím se ze severu: A je konec

V obraze / 12.7.2013

Sbohem, Dánské království.

Přijde mi to jako včera, kdy jsem se zoufale snažila nacpat do kufru ještě svůj oblíbený zimní kabát a nakonec to musela vzdát. Vzpomněla jsem si na to před pár dny, když jsem se stejnou zarputilostí balila kufr na cestu zpátky. Tentokrát mé snažení bylo úspěšné a až na otevřenou krabičku kuskusu jsem odvezla domů opravdu všechno. I když to tak snadné úplně nebylo.

Povodně zkomplikovaly cestu

…a tak jsem ve vlaku strávila o dvě hodiny víc, než jsem měla. Pokud jste si to nevyzkoušeli, tak vás můžu ujistit, že po 14 hodinách jsem už opravdu nevěděla, jak se v tom lůžkovém kupé uvelebit a poslední hodinu jsem strávila ve stoje u okna v uličce. Rodiče jsem v šest ráno budila zprávou, že jsme teprve u Berlína a tudíž opravdu nemusí vyrážet do Prahy na původní plánovaný čas.

Čekání na vlak. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Čekání na vlak. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Ta čeština všude okolo je nezvyklá

Po pěti měsících strávených s angličtinoudánštinou na mě najednou všichni okolo mluví česky a já si na to ne a ne zvyknout. Hned druhý den po návratu do rodné země, jsem potřebovala něco vyřídit v matičce Praze a cestujícím v metru jsem se zásadně omlouvala dánským „Unskyld“. A vůbec mi nedocházelo, že by na tom mohlo být něco špatně. Odolávám sice pokušení na rodiče mluvit anglicky, ale občas mi přece jen nějaké to slovíčko uteče.

Co mi Dánsko dalo?

Spoustu věcí – samostatnost, nové přátele, zlepšení angličtiny, základy dánštiny, nové odborné znalosti, jiný pohled na svět, hrdost na svoji zemi. Zalíbil se mi dánský klidný a pohodový styl života, i když jsou Dánové občas dost zvláštní. Reklamu na Dánsko jsem třeba v následujícím videu hledala hodně dlouho.

Pokud jste sledovali všechna moje Hlášení ze severu, víte, jak jsem se tam měla, co se mi líbilo, nebo jak probíhalo zkouškové. Když bych měla shrnout celý Erasmus pod pár slov, tak ta slova by zněla „jedno z nejkrásnějších období mého života“. A všem můžu vyřídit jen jedno: „Neváhejte, nebojte se a vyjeďte také. Stojí to za to!“.

Zdroj perexové fotografie: Jana Brouková, Generace 21

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář