Konec flash mobu v Čechách?

V obraze / 16.7.2013

Co se skrývá pod pojmem flash mob a jaké je jeho postavení v ČR?

Je sedm hodin ráno a vy jako každý den stojíte na zastávce a čekáte na svoji tramvaj do práce. Ponořeni do sebe si v duchu projíždíte, co musíte dnes všechno udělat. Až půjdete odpoledne nakoupit, koupíte raději šunku nebo uherák? Co uděláte k večeři? Je dnes ten den, kdy jste slíbili návštěvu své matce? Stihnete vyvenčit psa před osmou hodinou (vlastně ani nevíte proč je důležité, vyvenčit ho před osmou, ale děláte to tak každý den)?

Ze začínající úvahy nad stavem obsahu vašeho koše na prádlo vás najednou vytrhne muž, čekající na zastávce, který začne zpívat. Po prvotním šoku typu „Co to sakra dělá?“, zjišťujete, že se k němu postupně přidávají další a další lidé, zpívají a tančí. Vůbec nevíte, co se děje, vždyť to sem nepatří. Proč? Ale baví vás to! Nyní už tančí a zpívá dav lidí, neznají se, nemluví spolu, každý je jiný, ale je z nich cítit jednota, individualita a život. Lidé na zastávce jsou překvapeni, smějí se, tančí s nimi, někteří popuzeně odchází pryč. Za chvíli se skupinka beze stopy ztratí a nechá svědky ve zmatku, někdo naboural jejich každodenní naprogramování. Přesně to je flash mob.

Flash mob v přesném překladu znamená „bleskový dav“, tedy dav, který vznikne nečekaně, ze zdánlivě kolemjdoucích lidí na ulici, v metru, na nádraží, obchodním centru, kdekoliv. Každý člověk v takovém davu je individuální, je to dav osobností, což je z hlediska psychologie davu značným paradoxem. Všechny davy v historii se scházely pod vedením velitele a za zištnými účely, mobeři ne, ti tak činí bez cíle a jen pro své potěšení. I témata a scénáře jednotlivých akcí si vymýšlí sami. Flash mob je ideologie jak se na svět podívat jiným způsobem a poznat sám sebe. Není to demonstrace a ani nemá žádný politický podtext, je to spíše performance ve veřejném prostoru, ale bez předem daného avíza konání. Pokud má Flash mob nějaký cíl, tak je to „probudit“ okolí. Jsme tak ponořeni do rutinního života každého dne, že zapomínáme vnímat svět kolem sebe, život a jeho podstatu, jsme jako naprogramovaní roboti a mobeři jsou živí lidé, kteří nám připomínají jak žít.

Organizace akcí probíhá většinou přes internet, nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí a zúčastnit se může kdokoliv. Témata jsou různá a kreativitě se meze nekladou, nejčastější jsou taneční flash moby nebo „freezingy“ (tzv. zmrznutí na ulici), ale polštářové války, opalování se na náměstí, vítání cestujících na letišti či kupování stejné věci v supermarketu, jsou také témata již uskutečněných flash mobů. První známý flash mob zorganizoval Bill Wasik v květnu 2003 na Manhattanu a právě rok 2003 zažil největší vlnu flash mobů.

V Českých luzích a hájích

V České republice byly flash moby v roce 2003 také krátkodobou módou. Mezi první nejznámější flash mob v Čechách patří akce „FLASH MOB CarreFour“, kterou pořádal publicista Daniel Dočekal a i přesto, že nedopadl dle očekávání, tak se díky jeho velké medializaci zapsal do povědomí. Celá akce byla směřována na obchodní centrum Nový Smíchov, kde se v určitou hodinu měl sejít dav s fotoaparáty a kamerami a začít pořizovat snímky nákupního centra. Celá akce měla upozornit na nevhodné chování ochranky v centru, která zakazovala návštěvníkům fotografovat uvnitř. Na akci se však sešli pouze tři lidé a dva z nich byli napadeni ochrankou, za pouhý dotaz, zda mohou fotografovat. Celá akce pak proběhla mediální kauzou, která propírala chování ochranek v nákupních centrech z hlediska omezování lidské svobody.

Důležité je zmínit také skupinu Jednotka, která uspořádala flash mob s názvem „Písmo“ na Právnické fakultě v Praze a to již v roce 1994, tzn. ještě před tím, než se uskutečnil první flash mob v Americe. Akce spočívala v tom, že 74 mužů v oblecích vešlo v poslední velikonoční den do Právnické fakulty a rozmístili se do výklenků v aule. Každý četl svou část Bible, která byla rozdělena na 74 částí. Akce nebyla předem ohlášena a v ten den jste mohli slyšet Bibli za 15 minut.

Zdroj: ivarfjeld.files.wordpress.com

Zdroj: ivarfjeld.files.wordpress.com

Skupina, která dlouhodobě narušuje realitu v České republice, je uskupení Děsír. Mezi jejich aktivity patří z velké části hry, které hrají ve veřejném prostoru. Jsou to hry na mafiány a zloděje, či známá dětská hra Rybičky, rybičky, rybáři jedou v centru Prahy. Je to skupina mladých lidí a na jejich aktivity se můžete podívat na stránkách  nebo na facebooku.

Mezi mobery lze také zařadit skupinu Web Sanctuary, která každoročně pořádá akci Zombiewalk. Nejaktuálnější flash mobový zážitek se uskutečnil 30. května tohoto roku v Brně v Galerii Vaňkovka, kde přestrojení brněnští filharmonici začali hrát Vltavu od Bedřicha Smetany, čímž chtěli upoutat pozornost především mladého diváka. Plánovaný je také taneční flash mob na konec září tohoto roku, který by měl být pokusem o český rekord v největším počtu tanečníků jedné choreografie. Vše se odehraje na brněnském tanečním festivale Dance Life Expo a informace můžete získat už teď.

Velmi povedený Flash mob proběhl v listopadu 2010 na pražském Hlavním nádraží.

Nenechme český flash mob vymřít!

Zombiewalk Zdroj: www.culturewhipped.com

Zombiewalk
Zdroj: www.culturewhipped.com

Je mnoho malých uskupení či jednotlivců, kteří jednou za čas uspořádají v České republice akci, ale dle některých publicistů je flash mob v jeho základní podobě zcela vyčerpán a budoucnost má pouze, pokud bude mít politický či umělecký ráz. Flash mob jen pro zábavu už nemá tu sílu a lidé raději dělají věci s nějakým podtextem či reakcí na děj ve společnosti. Česká republika má tradici spíše v pořádání happeningů, které jsou více umělecké a předem oznámené. Kdo ví, jaký je osud flash mobů v Čechách, ale dle mého názoru bychom je rozhodně neměli nechat vymřít. Měly by tu mít své místo, v současnosti jim chybí pevné ukotvení a zázemí. Pokud se celé koncepce někdo systematicky ujme, mohly by získat svoji pozici v české společnosti.

Sama jsem se zúčastnila několika tanečních flash mobů u nás i v zahraničí a je to zážitek, který bychom si měli dopřávat častěji. Pro mě osobně má sílu a jedinečnost v tom, že se spojí lidé, kteří se neznají, ať už se záměrem bavit se nebo v kontextu hlubší myšlenky s cílem poukázat na něco. Flash mob lidi sdružuje a dodává životu to, o co jsme v dnešní zrychlené době ochuzeni, a to sounáležitost a jednotu mezi lidmi.

Zdroj perexové fotografie: Adam Kliczek / Wikipedia

Zdroj videí: youtube.com

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář