Co si rozhodně nenechat ujít na Masters of Rock?

Hudba Kultura / 9.7.2013

Autor:

Festival Masters of Rock je za dveřmi. U toho nesmíte chybět! 

Už jen pár dní zbývá do začátku jedenáctého ročníku Masters of Rock 2013. Největší svátek tvrdé hudby opět přiláká do Vizovic desítky tisíc návštěvníků, kteří ve čtyřech dnech (11.-14. 7. 2013) zhlédnou téměř osmdesátku kapel. Po loňském jubileu je line-up opět napěchovaný zvučnými jmény světové i domácí hudební scény, a tak bude znovu z čeho vybírat. Pojďme se tedy podívat na několik kapel, u kterých byste neměli chybět.

Extravagantní účesy, zářivé kostýmy, špičaté boty, notná dávka humoru a hity těch největších světových legend, to vše dělá z těchto pánů a dvou dam neopakovatelnou hudební smršť. O kom že je to řeč? To se ve čtvrtek večer předvedou Finové Leningrad Cowboys. Na krásu ani preciznost se příliš nehraje, nejdůležitější je udělat pořádnou show, trochu se u toho zasmát a hlavně se dobře pobavit.

Jak je tomu již dobrým zvykem, i letos nabídne festivalový program několik žijících legend. Mezi ty největší budou bezesporu patřit i němečtí Accept, kteří se do Vizovic vrací opět po třech letech. A zase to bude stát za to. Vždyť podle slov Jiřího Darona, ředitele agentury Pragokoncert a šéfa celého festivalu, nabízí Accept naživo neuvěřitelně strhující show.

A nejinak to bude vypadat, až na pódium vyběhnou britští Dragonforce, kteří si, co se rychlosti týče, mohou směle podat ruce s Usainem Boltem. Nejednoho fanouška navíc určitě zajímá, jak do této bandy hudebních „sprinterů” zapadl nový zpěvák Marc Hudson.

Pro ty, kdo neradi troškaří, si němečtí Rage připravili něco velkého. Přesněji  symfonický orchestr Lingua Mortis Orchestra ze Španělska, jenž pod taktovkou běloruského dirigenta natočil spolu s kapelou zbrusu nové album, které je pokračováním symfonického projektu Lingua Mortis z roku 1996. Co víc, jde o první letní koncert, na kterém Rage právě s tímto hudebním tělesem vystoupí.

Hudební šílenec, experimentátor a kytarový mág, asi tak by se dal v rychlosti shrnout Devin Townsend, muž, který sype nápady z rukávu, jako by to byly ty nejsamozřejmější a nejjednodušší věci pod sluncem. Důkazem je, že během šestnácti let své sólové kariéry už vydal patnáct alb (přičemž další už je téměř hotové), k čemuž lze připočítat ještě pět alb s kapelou Strapping Young Lad. Ne nadarmo je Devin prohlašován za hudebního vizionáře a jednu z nejzajímavějších postav současné hudební scény.

Co do vizuální výraznosti, málokterá kapela si zadá s vizáží finských Lordi. Ti, v mírně pozměněné sestavě, přijedou opět po třech letech, aby představili svou letošní novinku, album To Beast Or Not To Beast. Hororové kostýmy, stejně jako skvělá show, jsou opět zaručeny.

A přijede také kytarový bůh. I tak by se dala oznámit účast Ingwieho Malmsteena na letošním ročníku. Kytarista, který ovlivnil snad každého muzikanta hrajícího heavy metal nejen v 80. letech, je přitom velmi známý svou láskou ke klasické hudbě. Nejvíce ho pak učaroval houslista Niccolò Paganini a kytarista Jimi Hendrix, po jehož smrti se Ingwie rozhodl začít hrát na kytaru. ­­­Co vše si připravil pro návštěvníky Masters of Rock se dozvíme v sobotu večer.

Pořádný kus svěžího a moderního metalu představí mladá formace Amaranthe. Od svého raketového startu v roce 2008 už pánové a dáma stihli vydat dvě alba, přičemž letošní novinka The Nexus sklízí u fanoušků nadšené ovace. Není se čemu divit, kde jinde taky uslyšíte tvrdé a úderné riffy, chytlavé melodie a tři naprosto rozdílné zpěváky (a to ještě nebyla řeč o půvabnosti frontmanky Elize Ryd). Amaranthe prostě mají na to, stát se černým koněm letošních Masters.

Stále populárnější se v českých luzích a hájích stávají také německo-rumunští Powerwolf, kteří do Vizovic po dvou letech přivezou ukázku připravovaného alba Preachers of the Night. Jejich mix power metalu, legend o vlkodlacích a vampýrech spolu s křesťanskou tématikou (i když místy vyznívá spíše ironicky) vytváří mystickou a velmi energickou kombinaci podobnou například švédským Sabaton.

Když se řekne metalová opera, na mysl přijdou taková jména jako Michael Kiske, Jørn Lande, Eric Martin, Bob Catley nebo třeba Kai Hansen, vše se to spojí, dobře promíchá a pod přísným dohledem Tobiase Sammeta se tomu dá jméno Avantasia, vznikne pak projekt, který má na to, stát se headlinerem nejednoho světového festivalu. A stejně je tomu i v našem případě. Avantasia letos do Vizovic dorazí se strhující tříhodinovou show, nabitou spoustou hvězdných hostů a písní nejenom z letošní novinky The Mystery of Time. Postará se tak o zakončení letošního ročníku jak se sluší a patří.

Co se týče dalších hvězd, na které se v tomto drobném souhrnu nedostalo, je nutné vzpomenout alespoň taková jména jako Masterplan, Waltari, Moonspell, The 69 Eyes, Primal Fear, Grave Digger, Brainstorm, Dymytry, Desmod, Harlej, Dark Gamballe a ještě mnoho dalších.

Kompletní program vystoupení včetně časů autogramiád naleznete na oficiální stránce festivalu

Zdroj perexové fotografie: oficiální Facebook festivalu (upraveno).

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář