Vstupte do domu o tisíci patrech

Kultura Literatura / 27.7.2013

… a seznamte se: Petr Brok, neviditelný detektiv.

Doklady na schodech

Celý příběh začíná na nekončícím schodišti tohoto pozoruhodného domu. Setkáte se s neznámým mužem, který ztratil paměť, ztratil minulost, ale chce získat alespoň budoucnost. Podle osobních dokladů a dokumentů, které nachází na prahu domu, přijímá jméno Petr Brok.

Se jménem přijímá také poslání Petra Broka: má za úkol najít vládce tohoto domu a zbavit vlády nad ním. Zprvu nic nechápe, ničemu nerozumí. Jak ale prochází domem o tisíci patrech, skládá si postupně obraz tohoto světa, který byl násilím vtisknut do prostor jediného domu.

Jan Weiss

10. března 1892 – 7. března 1972

Studoval na gymnáziu v Hradci Králové, po maturitě v roce 1913 nastoupil ve Vídni na studia práv. V roce 1914 ale musel narukovat do války. Bojoval na ruské a italské frontě. Roku 1916 padl do zajetí a následující roky strávil v ruském zajateckém táboře, domů se vrátil až roku 1920. Od té doby pracoval jako úředník až do odchodu do důchodu v roce 1947.

Je autorem povídek Barák smrti (1927); Zrcadlo, které se zpožďuje; Nosič nábytku (1930), románů Dům o tisíci patrech (1929); Škola zločinu (1931); Spáč ve zvěrokruhu (1937); Přišel z hor (1941), novely Meteor strýce Žulijána (1930). Románem Země vnuků (1957) a povídkovými soubory Družice a hvězdoplavci (1960), Hádání o budoucím (1963) přispěl k formující se tradici české sci-fi literatury.

Tisíce pater, jediný pán

Kdo za tím vším ale stojí? Kdo je vládce a pán tohoto domu – světa? Obyvatelé  mu říkají Ohisver Muller. On do prostor jednoho domu vklenul celý svět, který zplodil válku, svět lidí, kteří si navzájem škodí, svět, který místo přinášení štěstí vše ničil a přinesl lidem jen zkázu.

Přitom Muller všechno zlo a neštěstí zastřel líbivým pozlátkem. Pod maskou úžasných vynálezů a nápadů se skrývají hrůzné stroje, veškerá technika má ve skutečnosti pouze moc ničit.

Žijí obklopeni technickými zázraky a fantastickými vynálezy. Přesto ale ani nejúžasnější pilulky jim nepřinesou štěstí a lásku. Obyvatelé Mullerdómu mohou mít vše, a zároveň nic. Zdroj: foter.com

Žijí obklopeni technickými zázraky a fantastickými vynálezy. Přesto ale ani nejúžasnější pilulky jim nepřinesou štěstí a lásku. Obyvatelé Mullerdómu mohou mít vše a zároveň nic.
Zdroj: foter.com

Je libo milion? Lásku? Chcete létat?

Najdeme zde stánky lékárníků, kteří nabízejí přípravky pro šťastnější život. Můžete si koupit prášky, po nichž prožijete noc plnou vášně, kapky, po kterých budete moci létat, stanete se milionářem a mnoho dalších. Háček je v tom, že vše bude jenom snem. A až se probudíte, budete zase jenom sami, bez křídel, bez lásky a bez peněz.

Najdeme zde také cestovní kancelář Vesmír, která nabízí zájezdy do vesmíru a pobyty na hvězdách. Ve skutečnosti ale odváží cestující do pracovních táborů.

Bydlištěm v Mullerdómu

Všichni obyvatelé tohoto domu, Mulledómu, jsou sice zaplaveni nejlepšími vynálezy a technikou, přitom však postrádají to nejzákladnější a nejobyčejnější: svobodnou vůli, lásku, štěstí. To se zkrátka vyrobit nedá. V jednotlivých patrech žijí pracující otroci, pod nimi pak ti, co je ovládají.

Docela nahoře v posledním patře má sídlo ten, komu toto vězení o tisíci patrech patří, docela nahoře sídlí Ohisver Muller. Bůh, nebo ďábel, král, nebo otrokář. Je mužem, jemuž náleží vesmír, celý Mullerdóm a vše co je v něm. Všechno vidí, o všem ví – nad obyvateli domu neustále bdí Mullerovo oko, které je neustál pozoruje.

Detektiv zasahuje

Jediný, kdo mu může uniknout, je Petr Brok. Neviditelný. Jedině on může Mullera sesadit a ze světa tak opět učinit šťastné místo.

V závěru příběhu se se samozvaným vládcem střetává v osudovém souboji. Jediný člověk proti celému aparátu Mullerových nohsledů. Má vůbec šanci na úspěch?

Zdroj perexové fotografie: wallpaperswide.com

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář