TASCHEN, nakladatelství nejen pro náročné

Kultura Literatura / 3.8.2013

Když už nám to nemůže říkat pane, tak se na to podívejme alespoň na papíře.

Většina z nás sní o věcech, které bychom chtěli mít, ale bohužel jsou v současné době absolutně mimo naše finanční možnosti. Nebo máme nějaký ten koníček, k jehož krmení nemáme dostatek šustivých papírků. Popřípadě hledáme inspiraci pro nějaký náš projekt nebo jsme jen prostě daným tématem trochu nemocní… Pro všechny zde uvedené mám jednoduché řešení – německé nakladatelství Taschen.

Trocha historie

Taschen nebe. Zdroj: foter.com

Taschen nebe. Zdroj: foter.com

Dnešní nakladatelský gigant vznikl roku 1980 z touhy tehdy 18letého Taschena nejen svou obrovskou sbírku komiksů a knih o umění s ostatními sdílet, ale i zpřístupnit umělecky zaměřené knihy všem. Mladý pan Benedikt Taschen se nebál riskovat a brzy nejenže „přetiskoval“ staré výtisky, ale začal vydávat i vlastní svazky. A tak již roku 1985 spatřila světlo světa jeho první originální kniha zaměřená na umění – Picasso.

Od té doby už uteklo hodně vody a díky tomu, že pan Taschen udeřil, kam měl, povedlo se mu vybudovat velké nakladatelské impérium, které má v dnešních dnech po Evropě a USA 11 vlastních kamenných obchodů a dokonce i jeden animovaný. Jedno knihkupectví bylo otevřeno i ve Springfieldu. Ano, v tom Simpsonovském…

A co vlastně vydávají?

Kromě knih o klasickém umění a malířích, které obvykle nesou jméno daného umělce (Leonardo, Cezanné) či název období, kterým se zabývají (Pop Art, Realism), najdeme pod hlavičkou TASCHENu širokou škálu dalších témat, protože co se dnes nedá považovat za umění?

Fotografie, móda, reklama, architektura, design, ale i komiksy a lehká pornografie. Na to vše můžete narazit při procházení jejich internetového katalogu, ale i v některých našich českých knihukupectvích. Z mojí zkušenosti najdete tyhle poklady například v Dobrovském nebo v Kanzelsbergu.

Sběratelské edice

Knihy z edice TASCHEN 25. Zdroj: foter.com

Knihy z edice TASCHEN 25. Zdroj: foter.com

Kromě klasických, obyčejných knih má TASCHEN přichystáno něco i pro „fajnšmejkry“ – různé sběratelské edice.

Ty se od těch normálních liší například podpisy autorů, omezeným počtem vydaných kusů nebo speciálně navrženými přebaly. Jejich cena tomu bohužel odpovídá a šplhá přes stovky do tisíců eur. Co by ovšem člověk neobětoval, aby se stal hrdým majitelem výtisku s mnohdy nezveřejněnými fotkami Audrey Hepburn.

25th Anniversary collection

Rok 2005 byl pro TASCHEN velice významným, protože označil jeho čtvrtstoletí působení na trhu. A protože nám tiskaři chtěli udělat radost, světlo světa spatřila edice nazvaná velice jednoduše: TASCHEN 25. Edice, pod kterou díky své úspěšnosti knihy vychází doteď. Pětadvacítka by se dala popsat jako výmluva pro další rozšíření působení nakladatele, protože od běžných knižnic se liší pouze velkým barevným číslem 25 vyraženým na hřbetu.

Proč se tedy dočkala tak velkého komerčního úspěchu? Odpověď je velice jednoduchá. TASCHEN využil lidské povahy, která často požaduje mít všechno pěkně přehledně seřazené na jednom místě. A na pultech knihkupectví se začaly objevovat tituly s názvy „100 současných umělců/módních návrhářů/domů/čehokoliv“.

Tím ale působnost TASCHENu nekončí. V obchodech můžete najít i diáře, kalendáře a deníky s jeho hlavičkou. A jak už mají v nakladatelství ve zvyku, jsou nejen funkční, ale i krásné.

Ukázka z diáře Illustration Now! Zdroj: taschen.com

Ukázka z diáře Illustration Now! Zdroj: taschen.com

V TASCHENu si každý najde to své, ať už jste pohlaví něžnějšího, nebo toho silnějšího, jakékoliv věkové skupiny, vyznání, zaměření. A přátelé a rodiče jej také ocení, ať už když vám mají vybírat dárky k narozeninám/Vánocům nebo když se snažíte vymyslet něco originálního vy.

Zdroj perexové fotografie: Veronika Mahdalová, Generace 21

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář