8 zvyků spisovatelů, které zlepší vaše pracovní nasazení

V obraze / 14.7.2013

Inspirujte se denními rutinami romanopisců. Tipy vypozorované od slavných umělců pomohou zvládnout učení i práci.

Prokrastinace je u nás skloňována ve všech pádech a s ní návody, jak pracovat efektivněji a bez neustálého odkládání nakupených úkolů.

V životě bohémů nemá prokrastinace místo

Ať už zápasíte s uzávěrkami projektů, každodenním stereotypem kancelářské práce, psaním diplomky nebo volným režimem „home office“, nahlédněte pod kalamáře slavných spisovatelů. Ač jim všeobecné mínění připisuje bohémský život plný alkoholu a cigaret, pravdou je, že většina umělců dbá na striktní dodržování osobitých zvyků. Ty jim pomáhají v tvrdé práci za psacími stroji a laptopy. Vypozorovali jsme „osmičku“ vhodnou pro každého:

1. Ranní ptáče dál doskáče

Neignorujte budík, uděláte víc práce. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Neignorujte budík, uděláte víc práce. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Japonský surrealista Haruki Murakami je známý svým asketickým životním stylem. Chodí spát v devět a vstává ve 4 ráno. Do doby, než se většina z nás probudí, stihne zapracovat na zápletkách svých románů a kolem desáté uběhne 10 km. Odpoledne hledá inspiraci v poslechu vážné hudby a čtení. Striktním režimem trénuje svého ducha a proniká do hloubky vědomí, odkud pramení nejlepší spisovatelské nápady.

Rozhodně nemusíte být asketa. Najděte režim, který na vás funguje. Přivstaňte si a zacvičte pár pozdravů slunci. Pokud jste nejproduktivnější od časných ranních hodin, sepište si hned po probuzení seznam úkolů a zapracujte na co nejrychlejším odškrtávání. Třeba můžete rovnou zajít nakoupit a vychutnat si první ranní paprsky ještě ospalého města. A večer po práci už máte klid.

Lidský mozek pracuje jako svaly a potřebuje trénink. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Lidský mozek pracuje jako svaly a potřebuje pravidelný trénink. Zdroj: Freedigitalphotos.net

2. Ponořte se do projektu

Pracujte, pište, kreslete, učte se každý den. Současný britský spisovatel Lloyds Shepherd, autor krimi románu The English Monster, je zastáncem každodenního pilování talentu. Ve svém rozhovoru pro magazín Ideas Tap prozrazuje: „Je to jako trénovat svaly. Utužují se pravidelným tréninkem a upadají nečinností.“

Cokoliv děláte, najděte si alespoň půlhodinu na procvičování – i ve dnech volna. Nevyjdete ze cviku, přesto si po zbytek dne od práce krásně odpočinete.

Do boje s prokrastinací se pustila i naše šéfredaktorka Silvie. Zvolila si pomocníka ve formě knihy Petra Ludwiga Konec prokrastinace a  můžete si přečíst, jak se kniha osvědčila.

3. Berte kritiku jako prostor ke zlepšení

Nikdo nevyhledává kritiku, raději si poslechneme pochvalná slova. Jenže jak chcete ve svém oboru růst, když vás všichni chválí a nikdo nepoukáže na prostor ke zlepšení? Akorát byste usnuli na vavřínech a pracovali unyle. Berte kritiku jako součást osobního rozvoje, jako dárek. Někdo vidí ve vaší práci slabší místo, na kterém můžete zapracovat, a být zase o krůček lepší. To je skvělé!

Americký tvůrce hororů Stephen King psal povídky od ranného dětství. Neúnavně je po celá léta rozesílal nakladatelským domům, odkud se stejnou pravidelností chodily zamítavé odpovědi: „Teď se nám to nehodí. Zapracujte na sobě.“ Mladý Stephen si je připichoval nad psací stůl, až už pro samé papíry nic neviděl. A pracoval na sobě. Dnes je spisovatelská legenda.

Udělejte si v nabitém diáři čas na jídlo. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Udělejte si v nabitém diáři čas na jídlo. Zdroj: Freedigitalphotos.net

4. Najděte zdravé stimulanty

Kingley Amis, autor knihy Šťastný Jim, nedokázal probudit svého génia bez dobrého alkoholu. Novináři po celém světě jsou pro změnu spojováni s hektolitry kávy. Najděte zdravé alternativy probouzečů energie. Může to být zelený či bílý čaj, sklenička brusinkového džusu, sendvič obložený kuřecím masem a zeleninou, plátek čokolády či banánový koktejl.

Německý spisovatel Gerhard Richter si například nechával každý den připravit stejný oběd sestávající z bagety, rajčat, olivového oleje, jogurtu a heřmánkového čaje. Najděte, co funguje na vás. Voňavý šálek kávy má také své kouzlo (pokud jich není víc než 3–5 denně) a sklenička vína otevřená večer doma pomůže popustit uzdu kreativity.

NÁŠ TIP: Zavítejte do sekce Na talíři a najděte si pochoutku pro vás!

5. Inspirujte se u svých vzorů

Čas do odevzdání ubíhá a vy jste v řešení úkolu nepokročili? Jste na mrtvém bodě v psaní seminárky? Americký malíř a grafik Jasper Johns ve svém obýváku úzce střežil dřevěný stůl inspirace, na kterém měl oblíbené knihy jako Kafka na pobřeží od Murakamiho, sbírky básní aj. Ve chvílích, kdy potřeboval načerpat nápady, se do nich začetl.

Udělejte to podobně. Když práce stojí, stejně s ní nehnete. Využijte nakupený čas a vzdělejte se v oboru. Markeťáci, přečtěte si novinky ze světa reklamy, studenti, otevřete diplomky na podobné téma. Zkoukněte práce jiných. Čtěte blogy a komentujte o tématu. Čtením si mozek odpočine od aktivní práce, ale přesto zůstává „zapnutý.“ Novinář a básník Austin Kleon, autor bestselleru Kraď jako umělec, nabádá, že práce jiných vytváří v našich hlavách nové impulzy a řešení.

Ernest Hemingway psával všude po Evropě, nejraději však ve stoje. Zdroj: Reachingcampus.com

Ernest Hemingway psával všude po Evropě, nejraději však ve stoje. Zdroj: Reachingcampus.com

6. Udělejte si pohodlí

Máte-li pracovat 8 a více hodin denně, musíte se cítit „ve své kůži.“ Našponovanost by vám přinesla akorát zablokovaný krk i mysl. Francouz Marcel Proust, autor Hledání ztraceného času, psával výhradně v posteli. Také Truman Capote sám sebe považoval za „horinzontálního autora“, v jedné ruce kávu a v druhé pero. Victora Huga navštěvovala múza, když byl nahý. A autor Starce a moře, Ernest Hemingway, zaznamenával nejlepší nápady ve stoje.

Zhodnoťte, co vám podmínky dovolují. Můžete si v práci pustit do sluchátek Debussyho, Reginu Spektor nebo Kryštofy? Skvělé. Zapalte si vonnou svíčku nebo si sem tam přivoňte k levandulové esenci. Posaďte se na gymnastický míč, otevřete okno a pusťte do místnosti čerstvý vzduch.

7. Na finální úpravy zasedněte po pauze

Americká žurnalistka a novelistka Joan Didion si nikdy nenechala vzít hodinku mezi dokončením práce a večeří. Během té odpočívala, nalila si sklenku vína a odpoutala se od napsaného díla. Pak k němu znovu zasedla a s čistou hlavou přepisovala.

Dopřejte si pauzu, k práci se vrátíte s čistou myslí. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Dopřejte si pauzu, k práci se vrátíte s čistou myslí. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Dovolte si od práce nutný oddych, aby jste získali odstup nutný pro finální úpravy. Na rozdělanou práci pár hodin či celý den nesahejte a nechte ji „uležet.“ Délka pauzy závisí na časových možnostech – těžko můžete šéfovi před termínem argumentovat, že se na dokončení úkolu potřebujete vyspat. Dejte si alespoň obligátních „dvacet“. Uložte poslední úpravy a zvedněte se od počítače. Zajděte si do kuchyňky uvařit čaj, projděte se do obchodu pro svačinu a udělejte si v kanceláři pár cviků proti únavě očí. Pak znovu otevřete rozpracovaný soubor a dejte se do redigování.

8. Nevyškrtávejte zábavu z diáře

Známí literáti byli často podivíni, přesto si udržovali stabilní okruh podobných podivínů, se kterými se scházeli v kavárnách a parcích. Ve volném čase daleko od psacích strojů diskutovali, filozofovali a vyměňovali si myšlenky. Také vy nebudete bez denní dávky socializace fungovat na 100 %. Místo Facebooku navrhněte známým procházku, zajděte do fitka, na pivo, do kina. Odreagujete se a zítra zasednete k učení s novým nasazením.

Zdroj perexové fotografie: Freedigitalphotos.net

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentářVaše názory

 • Martin Háze

  Moc hezký článek…;-)

 • Barbora H.

  jsem ráda, že jsem narazila na tento článek, mohu ho použít díky gramatickým chybám do školy

 • Tereza

  Skvěle napsáno! Kde jste čerpala informace, Petro, jestli se můžu zeptat? Pravděpodobně ze zahraničních zdrojů, že? Ale z jakých?
  Děkuji za odpověď.

 • Pavla Lokajová

  Ahoj Terezo,
  různě. Informace o Murakamim, Kingovi, Hemingwayovi a Marquezovi (to je ta rada č. 8, chodit ven, akorát jsem jej tam nejmenovala) mám z jejich autobiografií, jsou to mí oblíbení spisovatelé. Info o Austinu Kleonovi je z jeho knihy Kraď jako umělec. Info o Joan Didion mám z webu Brain Pickings (super čtení, doporučuji http://www.brainpickings.org/). Hezký den 🙂