Slam Poetry

Poezie jde na stage, aneb slam v Čechách

Literatura / 10.12.2012

Před deseti lety u nás vznikl světový unikát. A pokud mi odpustíte můj značně povýšený tón, rád bych těm, kteří o tom, co je Slam Poetry nemají ani tušení, něco málo řekl.

O co jde?

Co to teda je ten „poetry slam“? Je to všehovšudy soutěž, která vznikla v USA v devadesátých letech a snaží se znovu přiblížit poezii širokým masám. Během několika let se tento styl rozšířil po celém světě a získal si řadu fanoušků. Na prkna alternativních scén se vydávali jak naprostí nováčci, tak i ostřílení básníci. Měli společné jen jedno. Diváci je mohli sami ohodnotit hned na místě. Potleskem povzbudit k lepším výkonům, nebo je zkrátka vypískat. To by byl svět.

Ale jak je to mezi našimi horami a domovy? Na rozšíření slamování v Čechách mají lví podíl obzvlášť nakladatel Martin Reinerslamer Jaromír Konečný. Oni, a s nimi i mnoho dalších, vzali věc do svých rukou a obrátili celé hnutí vzhůru nohama. Doslova. Vznikl Slam Poetry.

Louise Lohmemeyer

Louise Lohmemeyer, performerka z Německa, zdroj: foter.com

Poetry slam a Slam poetry

Jinde je totiž normální, že performeři přijdou před diváky s předpřipraveným textem a na pódiu ho přednáší. U nás je tomu jinak. Český slamer se snaží improvizovat. Divákům se tak dostává neopakovatelného zážitku, když mohou oni sami měnit text tím, že nadhodí nějaký rým, nebo téma. A toho se umělec buď chytne, nebo nechá být. Jestli se mu přednes povedl, nebo nepovedl,to ohodnotí divácká porota známkami jedna až deset.

Mezi nejznámější české slamery patří BioMasha, Taktika, Metoděj Constantin, Bláhovec Bohdan a jiní. O jejich kvalitě svědčí například i to, že na různých zahraničních soutěžích sklízejí mimo bouřlivého potlesku také nejvyšší ocenění. Takže jestli chcete, určitě si zajděte do nějakého toho klubu na vínečko, na pivečko, na salámek, na slam, a poeticky se odreagujte od smogu českých měst. Ono když nejde o poezii, tak jde o …

Jo a teď ta videa…


A více naleznete na stránkách slampoetry.cz

Zdroj perexové fotografie: foter.com
Video: youtube.com

Jiří Šmejkal

Jiří Šmejkal

Takže. Literatura, poezie, občas nějaký to cestování. Jindy nic moc. Kritika, recenze, názory, postřehy a jiný nesmysly. Ať Vás to baví!

Zanechte komentář