Krutý příběh Krásky z Leenane má na plzeňské klubové scéně úspěch

Divadlo Kultura / 9.7.2013

Inscenace Kráska z Leenane nabízí skvělou podívanou, nenechte si ji ujít!

V plzeňském divadle se rozloučili s letošní sezonou vskutku výborně. Několika divákům, těm, kteří se do malého prostoru v Klubu vměstnali, v Plzni představili novou inscenaci Kráska z Leenane, jejíž oficiální premiéra bude až v září. Toto komorní drama, které nabízí obrovské herecké příležitosti, sklidilo i v Divadle Josefa Kajetána Tyla nadšené ovace. Skromní herci se pak po neutichajícím aplausu obávali, aby jim vyšla premiéra. My, kteří jsme již téměř bezchybnou inscenaci zhlédli, můžeme s klidem říct, že je více než pravděpodobné, že inscenace bude sklízet nadšené ohlasy po celou dobu svého uvedení.

Temný příběh s prvky černého humoru, vulgarismů a ironie

Hra Kráska z Leenane je prvotinou britského dramatika a filmového režiséra, jehož původ sahá do Irska, právě sem totiž často zasazuje příběhy svých hrdinů. Martin McDonagh se stal populárním autorem a jeho hry se těší stále větší oblibě. Texty her tohoto současného autora jsou kvalitní a oblíbené, přestože se většinou zabývá násilím, které vyjadřuje tak přímo, že divákům mrazí v zádech. Nechybí ani použití vulgarismů, černého humoru a ironie, tyto dramatické texty tak svou originalitou a kvalitou slibují i v jevištním zpracování tak velký zážitek, že diváci o hře přemýšlejí ještě dlouho po spadnutí opony.

Mag (Zorka Kostková) a její dcera Maureen (Jana Kubátová) s Patem (Jakubem Zidnulkou), který se snaží ženy uklidnit! Zdroj: djkt-plzen.cz

Mag (Zorka Kostková) a její dcera Maureen (Jana Kubátová) s Patem (Jakubem Zindulkou), který se snaží ženy uklidnit! Zdroj: djkt-plzen.cz

Příběh Krásky z Leenane nás zavede na irský venkov, kde se setkáváme s Maureen, ženou ve středním věku, která pečuje o svou despotickou matku Mag. Vztah těchto žen je krutý, plný násilí, naprosto postrádá jakoukoliv úctu a vzájemné pochopení. Mag k sobě připoutala svou dceru poté, co se Maureen psychicky zhroutila, dcera se teď o matku stará a nešetří výčitkami.

Jednoho dne ale do života Maureen vstoupí muž, dávný přítel Pat přijíždí z Anglie a mezi ním a Maureen vzniká láska. Když Pat odjíždí zpět do Anglie, slíbí Maureen, že se brzy ozve. V Anglii se Pat dozvídá, že může odjet do Ameriky a začít tam nový život, Maureen chce vzít s sebou a okamžitě jí o tom podává zprávu. Dopis ale dostane do rukou Mag, která ho zničí. Děsí se toho, že se o ni nebude nikdo starat. Když se Maureen dozví, co matka provedla, jedná rychle. Zbaví se matky a chystá se do Ameriky. Při balení kufrů ji ale Patův bratr Ray nevědomky prozradí, že v Americe ji už nikdo nečeká. A Maureen se najednou začíná chovat přesně tak jako její matka, stává se z ní panovačná žena plná zloby.

Maureen (Jana Kubátová) ubližuje své matce Mag (Zorka Kostková). Zdroj: djkt-plzen.cz

Maureen (Jana Kubátová) ubližuje své matce Mag (Zorka Kostková). Zdroj: djkt-plzen.cz

Kráska z Leenane je kvalitní inscenace se špičkovými hereckými výkony

Jak příběh napovídá, hra přímo nabízí obrovské herecké příležitosti pro dvě hlavní hrdinky. V roli Mag se představuje Zorka Kostková, která postavu ztvárňuje skvěle. Její Mag je zdánlivě nebezpečná, ale přesto v nás vzbuzuje jakousi lítost, herečka totiž i zákeřnou Mag představuje jako nešťastného starého člověka, ke kterému je nutno se chovat s náležitou úctou. Ale sama Mag je svým chováním ke své dceři tak podlá, že není zřejmé, která z nich je tou horší osobou.

Malý prostor v Divadle v Klubu ale patří zejména Janě Kubátové, která ztvárňuje Maureen. Její herecký výkon přímo bere dech, je tak přesvědčivá, tak zlomená a nešťastná, až by ji člověk dokázal pochopit. Kubátová se s postavou dokonale ztotožnila a je tak suverénní, že se divákům absolutně daří ponořit do krutého příběhu těchto dvou osamělých žen.

Maureen (Jana Kubátová) s Rayem (Petr Konáš). Zdroj: djkt-plzen.cz

Maureen (Jana Kubátová) s Rayem (Petr Konáš). Zdroj: djkt-plzen.cz

Oslnivé herecké výkony dvou hlavních ženských postav trochu upozaďují mužské role. Jakub Zindulka jako Pat je laskavým mužem, Zindulkův herecký výkon tak plyne poklidně po celou dobu inscenace. Trošku výraznější výkon podává Petr Konáš v roli Raye, který věčně znuděného vesnického kluka hraje energicky a přináší do temného příběhu plného násilí trochu hravosti.

Inscenaci Krásku z Leenane byste si neměli nechat ujít, v podání plzeňského souboru má toto uvedení vše, co divák od kvalitní inscenace očekává. Kráska z Leenane nenechá diváka chladným, okamžitě ho vtáhne do děje a donutí ho se nad hrou zamyslet. A to je právě to, co my diváci od hry očekáváme, chceme si odnést domů něco víc, přemýšlet nad jejím zinscenováním a ještě dlouho cítit ty emoce z právě zhlédnutého představení.

Pohled editorky sekce Divadlo Barbory Švarcové

To, že byla inscenace Kráska z Leenane uvedena v Klubu, byl od Divadla J. K. Tyla výborný tah. Hru o náročném vztahu matky s dcerou obsahující nejniternější zpovědi se snad ani nesluší hrát ve velkém sále, zaslouží si intimitu malého prostředí, kde herce od diváků nic nedělí.

Výborný text Martina McDonagha se stává ještě skvělejším v podání Jany Kubátové neboli dcery Maureen. Kubátová je velmi přesvědčivá a hraje s obrovským nasazením, stejně jako její „matka“ Zorka Kostková. Ze hry je cítit zmar, smutek, touha po svobodě i neštěstí, ale přesto musím říct, že je opravdu skvělá.

Inscenace: Kráska z Leenane
Autor: Martin McDonagh
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Premiéra: 5. září 2013
Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová
Herecké obsazení: Zorka Kostková, Jana Kubátová, Jakub Zindulka, Petr Konáš, Josef Wiesner (rozhlasový moderátor)
Cena: 110 – 180 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50% pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář