Co nás zaujalo v červnu? A zase ti prezidenti

V obraze / 5.7.2013

Červen opět přinesl mnoho událostí. Nad některými zůstal rozum stát, jiné nás zasáhly či pobavily.

Ačkoliv se červen řadí ke kratším měsícům v roce, bylo z čeho vybírat. I přes to, že zkouškové bylo v plném proudu, což mě někdy připraví o čerstvé informace z domova a ze světa, papírek s poznámkami s nadpisem co nás v červnu zaujalo, se rychle plnil. Pojďme si tedy udělat červnovou rekapitulaci, ať jste opravdu v obraze.

 Začátek června se zapsal do dějin

ČTĚTE TAKÉ: Zamyšlení redaktorky Zdeňky Tisíce vyplavených domácností…

Už první den jsem si poznamenala, že den dětí propršel. To jsem ještě netušila, co přinesou následující dny. Stoupající voda potrápila nejednu domácnost. Probdělé noci a strach vystřídaly hodiny úklidu a počítání škod. A bohužel i tady se projevují lidské charaktery.

Nejvíce mě zaujala a možná i trochu ranila prohlášení typu, že v Praze trochu zaprší a hned se všichni mohou zbláznit. Vtipy už vůbec podle mě nejsou na místě a vymyslet je může jen ten, koho se nikdy nic takového nedotklo. Přeji mu, ať je tomu tak i nadále. A všem ostatním také.

Řeky už se vrátily do svých koryt a po Vltavě zase jezdí parníky. Zdroj: pixmac.cz

Řeky už se vrátily do svých koryt a po Vltavě zase jezdí parníky. Zdroj: pixmac.cz

Po dlouhé době projevil názor exprexident…

Po týdnu klidu mě ale něco nadzvedlo ze židle. V pátek 19. června zveřejnil Václav Klaus na svých stránkách obrázek homosexuálních párů s dětmi, které se maminek ptají, která z nich je tatínek a tatínků, kdo je maminka. Reakce byly opět různé (včetně obrázku Viktora Paggia, kde najdete odpověď na otázku dítěte, kde je maminka, na převýchově v institutu u Václava Klause), diskuze na internetu se rozpoutaly zuřivě, až nás některé názory hodně překvapovaly. Každý z nás má svůj postoj na adopci dětí homosexuálními páry. Já osobně jsem pro, ale respektuji názor jiných.

Je obrázek na místě? Zdroj: www.klaus.cz

Je obrázek na místě? Zdroj: www.klaus.cz

Co mě však zaujalo je samotný fakt, že se něco takového objeví na stránkách exprezidenta republiky. Zajímalo by mě, jaký názor máte na to vy?

 A pak ho projevil současný prezident…

Miloš Zeman v Berlíně vypustil (podle nás celkem nevhodný) vtip v televizi RTL, kdy se s redaktorkou, která se ho tázala na unesené dívky v Pákistánu, rozloučil slovy Allahu Akbar (Alláh=Bůh je velký). Média opět trochu situaci přikreslila a ozvala se vlna odporu, proč se prezident nesnaží Češkám pomoci.

Předně je nám snad všem jasné, že nikdo nebude médiím sdělovat, jaký bude záchranný postup. Musíme doufat a věřit, že vše dobře dopadne. Za druhé je dobré vždy vědět, proč k reakci dojde. Reportérka chtěla vědět, zda požádá prezident o pomoc Spojené státy americké a ten odvětil, že na tuto informaci čeká právě Taliban nebo al-Káida. A zde to měl zřejmě ukončit, ale dodal ještě otázku, zda je reportérka agentkou Talibanu či al-Káidy a na zápornou odpověď reagoval již zmíněním rozloučením. Víceméně nejde o nic vážného, jen malý žertík, který by se mohl přejít s úsměvem, kdyby nešlo o situaci nahánějící spíše husí kůži. Snad už se pan prezident trochu poučí a vtipy ponechá občas stranou.

Máme nové profesory…

Tak se Martin C. Putna konečně dočkal zaslouženého titulu a 25. června převzal od ministra Petra Fialy dekret profesora sociální a kulturní antropologie. Celé toto jmenování mělo snad největší ohlas v dějinách. Objevovaly se petice, studenti protestovali, prezident se vyjadřoval stroze a většinou se čekalo, co se bude dít dál. Na druhé straně jsme si ale mohli přečíst mnoho ohlasů, že je to lidem vlastně putna. Doslova.

Tak či onak, podle mě byla celá takhle aférka poněkud směšná. Pokud univerzita rozhodne, že dotyčný splní podmínky pro jmenování profesorem, co brání prezidentovi titul předat? Zvláště pokud nechce sdělit pádný důvod? Jak moc zasahovat do akademických svobod? Ano, otázek je tu ještě pořád spousta a odpovědí ještě více.

A novou vládu…

Politická scéna by vydala na mnoho slov a odstavců. Za nás se do toho pustila redaktorka Janča a její shrnutí si můžete přečíst. Za mě už raději ani víc ne, protože k tomu snad už není co říct.

Doufejme, že červenec bude trochu veselejší. Co zaujalo vás? Napište nám!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Zdroj videí: youtube.cz

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář