Madeira – ostrov, který vás v mnohém překvapí

Cestování / 13.8.2013

Madeira je ostrov uprostřed Atlantiku, který neláká turisty písečnými plážemi, ale spíše svou přírodou.

Přestože se ostrov Madeira nachází necelých 600 kilometrů od Afriky a téměř 1000 kilometrů od Evropy v Atlantickém oceánu, je součástí Evropské unie. Jedná se totiž o autonomní území Portugalska. Na ostrově žije přibližně dvě stě šedesát tisíc obyvatel a kvůli nepřízni terénu více než třetina z nich žije v hlavním městě Funchal.

Madeira není velký ostrov, od východního cípu k západnímu měří přibližně čtyřicet kilometrů a od severu na jih pouze dvacet. Přesto se dá říci, že to, co jinde Matka příroda opatrně rozdělila, zde nasypala plnými hrstmi.

Nejužší místo ostrova mezi severem a jihem. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Nejužší místo ostrova mezi severem a jihem. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Madeirská krajina

Madeira rozhodně nepatří mezi ostrovy, které jsou turisty oblíbené pro své písečné pláže. Na ostrově se všeho všudy nachází pouze jedna taková pláž  v městečku Calheta. Jedná se o uměle vytvořenou pláž pro potřeby hotelových hostů, dokonce ani její písek není původní, byl dovezen z nedalekého Maroka.

Ostrov je sopečného původu, takže dnes má spíš hornatý charakter se skalnatým pobřežím.  Na malé rozloze zde dochází k poměrně velkému převýšení. Nejvyšší vrcholky hor dosahují výšky přes osmnáct set metrů nad mořem a jsou téměř permanentně zahaleny v mracích či mlze.

Nejvyšší vrcholky hor. Zdroj: Wikimedia Commons

Nejvyšší vrcholky hor. Zdroj: Wikimedia Commons

„Ostrov věčného jara“

Madeiře se přezdívá „ostrov věčného jara“. V létě se průměrná teplota pohybuje okolo 22 °C a v zimě okolo 17 °C.  Teplota moře ani v zimě neklesá pod 18 °C. Nicméně počasí se zde mění jako mávnutím kouzelného proutku. Obecně vzato příjemněji je obvykle v jižní části ostrova, jelikož hory zachycují vítr a srážky přicházející ze severu.

Na ostrově se z důvodu členitosti terénu výrazně projevuje klimatická pásmovitost. V jednotlivých pásmech se pak pěstují tropické, subtropické plodiny a ve větších výškách nalezneme už jen vřesoviště, případně eukalypty a vavříny. Co se květin týče, říká se, že Madeira je kvetoucí ostrov. Můžeme zde nalézt jak květiny z celého světa, tak i takové, které nikde jinde neuvidíte.

Botanická zahrada - kaktusy a sukulenty. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Botanická zahrada – kaktusy a sukulenty. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Unikáty a zajímavosti Madeiry

Zajímavými unikáty se Madeira pyšní například v oblasti dopravy. Pro snadnější dostupnost bylo v roce 1964 postaveno v blízkosti Funchalu mezinárodní letiště. Kvůli hornatému vnitrozemí a skalnatému pobřeží bylo nutné vybudovat přistávací dráhu, jejíž podstatná část je tvořena mostem nad mořem. Místní letiště patří k nejnebezpečnějším na světě a přistávat zde mohou pouze piloti, kteří zde prošli speciálním školením a testem.

Třebaže zdejší obyvatelé znají sníh jen z fotek a filmů, můžete se zde svézt na saních. U kostela na hoře Monte se nasedá do proutěných dřevěných saní tzv. babosas, kterými se za běžného silničního provozu můžete svést až do horních uliček Funchalu.

Jízda z hory Monte na saních. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Jízda z hory Monte na saních. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Dalším unikátem je původní zavlažovací systém ostrova. Jelikož je jižní část podstatně sušší přivádí se sem voda ze severní části pomocí úzkých vodních kanálů tzv. levád. Dnes kromě odváděcí funkce levády pomáhají v horách a na náhorních plošinách turistům v orientaci.

Díky specifickému podnebí roste na ostrově celá řada plodin. Zajímavé a velmi chutné je ovoce, které lze nejlépe popsat asi jako něco mezi marakujou a banánem. Určitou raritou jsou i místní banány. Jsou sice kratší, ale o to sladší. Madeirské banány u nás bohužel neseženete. Kvůli své velikosti nedosahují totiž správného zakřivení, a tak neodpovídají evropským směrnicím.

Obyvatelé Madeiry jsou velmi zruční, nejen že dokážou za těžkých podmínek pěstovat téměř vše, ale třeba i vyrábět vynikající madeirské víno. Z proutí umí uplést snad vše od košíků až po poměrně důvěryhodně vypadající zvířata. A taky snad každá žena zná další unikát pocházející z Madeiry – krajku.

Mobilní domek ve městě Santana. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Mobilní domek ve městě Santana. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Ukázku řemesel je možno vidět na severu ostrova v městě Santana. Největší turistickou atrakcí jsou zde původní mobilní domky místních sedláků, kteří kdysi spolu se svým obydlím putovali za úrodou, stejně jako šneci si své domečky brali s sebou.

Slavné osobnosti Madeiry

Socha královny Sissi ve městě Funchal. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

Socha královny Sissi ve městě Funchal. Zdroj: Alžběta Holková, Generace21

I malý ostrov v Atlantiku se může chlubit slavnými osobnostmi. Kombinace mořského a horského vzduchu pomáhala léčit dýchací potíže královny Sissi, která sem pravidelně připlouvala. Několik let žil v exilu na Madeiře poslední habsburský císař Karel I. Ten zde nakonec i zemřel – paradoxně na zápal plic. Později byl pravidelným návštěvníkem ostrova i Winston Churchill. Jen málokdo ví, že jedna z jeho prvních povídek byla inspirována právě Madeirou.

Současným nejslavnějším „Madeiřanem“ je fotbalista Christiano Ronaldo.

Pokud se nejedete na Madeiru válet k moři, určitě vás nezklame. Vždyť taky kde jinde se dají na tak malém prostoru vidět hory jako v Alpách, vřesoviště jako ve Skotsku, množství květin jako v subtropech, pobřeží podobné norským fjordům a to vše navíc spojené portugalským duchem?

Zdroj perexové fotografie: Alžběta Holková, Generace21

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář