Superman Henry Cavill

Muž mnoha ocelí

Film / 8.7.2013

Autor:

Superman se pod dohledem Christophera Nolana podruhé vrátil na stříbrné plátno.

Před sedmi lety natěšení diváci napjatě očekávali návrat jednoho z nejoblíbenějších komiksových hrdinů. Návrat muže, který skrývá svůj mimozemský původ pod kostěnými brýlemi a zaujatým pohledem novináře jisté redakce kdesi v Metropolis. Superman returns. Velké očekávání bohužel tenkrát kryptonský hrdina nenaplnil. A jediné, co si z filmu Bryana Singera pamatujeme, byl nafouknutý rozpočet a holohlavý Kevin Spacey.

Zack Snyder musel muže z oceli postavit zpátky na vlastní nohy. Vynaložil veškeré úsilí, aby se podobný krach neopakoval. S hudbou Hanse Zimmera, triky, o kterých si mohl Christopher Reeve nechat jenom zdát, a Nolanem koukajícím přes rameno stvořil Supermana, který se částečně opřel o hloubku Temného rytíře a dodal Clarku Kentovi punc velkoleposti.

Film, který mimo jiné těží i z výborného hereckého obsazení, začíná na hroutící se planetě Krypton. Jor-El (Russell Crowe), který se ještě pokouší zachránit planetu před zkázou, v nouzi odesílá svého právě narozeného syna pryč na bezpečnou Zemi. Malého Clarka nachází po přistání Jonathan Kent (Kevin Costner). Se svou ženou Marthou se ho rozhodnou vychovat a ochránit před rizikem odhalení. Až dospělý Clark se bude muset rozhodnout, jaká cesta pro něj bude tou správnou. Zda je svět připraven na to, že nejsme ve vesmíru sami.

Jonathan Kent (Kevin Costner) se svým snyem Clarkem. Zdroj: warnerbros.com

Jonathan Kent (Kevin Costner) se svým snyem Clarkem. Zdroj: warnerbros.com

Muž z oceli je po dlouhé době opět trochu odlišný pohled na známého superhrdinu. Pokud čekáte na začátku zmiňované brýle a utržené knoflíky od košile, když je potřeba slavné modré pláštěnky, bude to marné. Film sice přesně ctí supermanovskou mytologii – planeta, na které se narodil, symbol naděje na prsou, ale vypráví příběh svou originální cestou. Na plátně se tedy zpočátku střídají záběry současného dospělého Clarka Kenta a malého školáka, který musí překonávat strasti s objevením svých schopností. Pomocí flashbacků film ukazuje, že síly, které má Clark díky zemskému klimatu silnější, jsou až příliš velkým břemenem, a že je potřeba obětovat mnohé, aby tajemství zůstalo neodhaleno. Divákovi je prezentován vnitřní boj, který musí hlavní hrdina svádět – i tím se nový Superman výrazně odlišuje od starších verzí. Velký důraz na Clarkovu minulost a jeho pátrání po svém původu jsou přesvědčivým tahounem poloviny filmu.

Muž z oceli
(akční/dobrodružný)
Režie: Zack Snyder
Scénář: David S. Goyer
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Kevin Costner, Russell Crowe, Michael Shannon …
V kinech od 20. 6. 2013

Ve chvíli, kdy dojde na akci, už je superhrdina ze Smallville o něco povědomější. Objevuje přírodní krásy z ptačí perspektivy a otevřeně vstupuje do konfrontace s nepřítelem zvenčí. Soubojům nechybí dynamika a vše příjemně ubíhá, ke vší škodě se ale čím dál častěji objevuje prvoplánovost některých scén a je více znát jistá umělost v technologickém rukávu se speciálními efekty (např. letání, přistávání). Největším kamenem úrazu se ukazuje destrukce, se kterou si Supermana příliš nespojujeme. V rámci dobra na planetě Zemi je totiž Metropolis téměř srovnáno se zemí. Milovníci kvalitní akce a následných ruin si ale přijdou na své.

Superman (Henry Cavill) a Lois Lane (Amy Adams). Zdroj: warnerbros.com

Superman (Henry Cavill) a Lois Lane (Amy Adams). Zdroj: warnerbros.com

Tvůrci se také ve filmu několikrát pokusili zahrát na humornou notu, ale šlo pouze o náhodné výkřiky do tmy bez většího efektu. S nepostradatelnou romancí už je to lepší. Velkou zásluhu na tom má sympatická Lois (Amy Adams), která vkusně a nenuceně hraje své přikázané druhé housle. Její role potom ale zbytečně přechází (netuším proč) do fáze, kdy musí být součástí téměř každé akce. Scénář ve druhé polovině vázne, ale to už je takovým superhrdinským klišé.

Snyderovsko-nolanský výtvor má ambice na to otevřít další (a tentokrát úspěšnou) kapitolu Kal-Ela z Kryptonu. Celkový dojem je totiž velmi dobrý. Film má všechny ingredience potřebné pro blockbuster první třídy. Nechybí akce, nostalgie a hloubka hlavní postavy. Tvůrci ihned avizovali vznik pokračování (mluví se dokonce již o roce 2014), a tak bude také záležet, jak se podaří na ocelového Clarka navázat. Pokud by se to povedlo minimálně tak dobře, jako jeho netopýřímu bratříčkovi z DC Comics, budou diváci nadšeni. Teď jenom kout železo dokud je žhavé – nebo snad ocel?

Zdroj perexové fotografie: warnerbros.com

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář