Kam povede zdražování České pošty?

V obraze / 22.7.2013

Je to skutečně nutné a jak s tím vším souvisí její monopol na vybrané služby?

Koho se zdražování týká?

Většiny lidí se tato zpráva dotkne jen velmi okrajově (pár korun navíc za balíček zaslaný několikrát do roka asi nikoho nevytrhne). Obchodníci a provozovatelé různých internetových obchodů mohou zvolit jednu z konkurenčních doručovacích společností typu PPL. Ovšem fanoušci Postcrossingu (lidé zasílající si pohledy do zahraničí), už mohou mít problém. Dnes je cena známky do Evropské unie 20 Kč a do vzdálenějších destinací 21 Kč. Od srpna to má být korun pětadvacet a třicet. Pokud zašlete deset pohledů měsíčně, změna je to značná. Nutno podotknout, že zdražování nedávno řešili i polští příznivci Postcrossingu.

Na kolik vás přijde obyčejné psaní?

Obyčejné psaní či pohled (do 50 g) – 13 Kč

Obyčejné psaní (do 100 g) – 17 Kč

Obyčejné psaní (do 500 g) – 21 Kč

Obyčejné psaní (do 1 kg) – 27 Kč

Posílat pozdravy z prázdnin už nebude za pár korun jako, když jsme byli menší. Zdroj: Pixmac.cz

Posílat pozdravy z prázdnin už nebude za pár korun, jako když jsme byli menší. Zdroj: Pixmac.cz

Monopol České pošty

A jak je to s tím monopolem? Na balíkové zásilky už se nevztahuje, proto mohou fungovat společnosti specializující se na jejich doručování a mnohé firmy sahají právě po jejich službách. Ovšem pohled či dopis (přesněji zásilku do 50 gramů) můžete poslat jen Českou poštou. V poslední době dochází k deregulacím trhu a konkurence je žádoucí, v mnohých případech i velmi prospěšná. Proč na tomto poli zatím žádná není, zůstává otázkou. Faktem je, že rok 2013 by měl být v tomto ohledu převratný. Poslanecká sněmovna odhlasovala zákon o zrušení monopolu, teď už jen očekáváme, kdy k němu skutečně dojde.

Na kolik vás přijde doporučené psaní?

Doporučené psaní (do 50 g) – 29 Kč

Doporučené psaní (do 100 g) – 37 Kč

Doporučené psaní (do 500 g) – 39 Kč

Doporučené psaní (do 1 kg) – 45 Kč

Doporučené psaní (do 2 kg) – 51 Kč

A důsledky..?

Ovšem vyvstává další problém. Znamená to rušení poboček v malých vesničkách, kam přes den zavítá pár důchodců? Mnozí se toho obávají, těžko by se bez služeb doteď využívaných obešli. Zde se naskýtá inspirace ze zahraničí,  kde část poštovních služeb přebírají kiosky či trafiky a i v malé obci naleznete bankomat. Můžeme říci, že pokud je dnes o nějaké služby zájem a na trhu se objeví díra, někdo ji ihned rád zalepí a chybějící službu nabídne.

Jediné, co se bude ve schránce množit budou možná už jen reklamní letáky. Zdroj: pixmac.cz

Jediné, co se bude ve schránce množit, budou možná už jen reklamní letáky. Zdroj: pixmac.cz

A co ostatní služby?

Poslat cenné psaní bude stát o 2 Kč více, poštovní poukázku typu A o 4 Kč více. Připlatíte si také v případě zasílání doporučeného psaní či balíčku do zahraničí, a to minimálně 5 Kč a za cennou zásilku rovněž.

Provedené změny s velkou pravděpodobnostní povedou k efektivnějším službám za menší peníz a my jen můžeme čekat, v jakém časovém horizontu nastanou.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Karolina Kolářová

Zanechte komentář