Nalajnujte si život!

Sport / 31.7.2013

Autor:

Není lajna jako lajna a některé vám mohou život víc než zpestřit – ano, řeč je o slackline.

Moderní forma provazochodectví, adrenalinový sport, zábava, povzbuzení ducha i těla, životní styl – to všechno je slackline. Možná už jste tento název někdy zaslechli. Ale co se pod ním skrývá? Pojďme se podívat blíže.

Vznik slackline se datuje na konec 70. let 20. století, kdy se lezci v Yosemitském národním parku bavili v deštivých dnech balancováním na zavěšených řetězech u parkoviště. Název je složenina slov slack, což značí „prohnutý, prověšený“, a line, což znamená linii, šňůru. Do dnešního dne se pak slackline vyvinul v moderní sport se specifickým vybavením, který se dělí hned do několika skupin.

Slackline může dělat úplně každý, věk naprosto nerozhoduje. V roce 2009 byl českým nejstarším slacklinerem Odon – chlapík z Liberce, toho času 74 let stár. Stejně tak můžete na lajnách vidět děti sotva z první třídy. Že by další ze sportů, který generace spojuje, namísto aby je rozděloval?

Lowline

Jedná se o běžné chození na krátkou vzdálenost, do 20 metrů, nízko nad zemí. Nicméně i o cvičení na takto dlouhých „lajnách“ – sedy, lehy, kleknout si na lajně, to vše patří do repertoáru pravého slacklinera.

Longline

Chození na dlouhé vzdálenosti, které je o to náročnější nejen na fyzickou kondici, ale zejména na koncentraci mysli. Světový rekord v longline drží Stefan Junghannss a Damian Jörren, kteří zdolali vzdálenost 306,8 metrů! Český rekord mají na svědomí Petr Kučera a Jakub Hanuš se vzdáleností 222 m.

TIP Generace 21: Přečtěte si rozhovor Kluci z Adr lines představují highline!

Highline mezi pískovcovými věžemi v Tiských stěnách (zdroj: Wikimedia commons)

Highline mezi pískovcovými věžemi v Tiských stěnách. Zdroj: Wikimedia commons

Highline

Královská disciplína, která skutečně patří k adrenalinovým sportům. Jedná se o chůzi ve výškách, většinou je popruh natažen mezi skalami. U highline je slackliner jištěn ještě dalším popruhem. Asi nejznámější je přechod Deana Pottera na Lost Arrow v Yosemitském parku. Aktuální světový rekord pak drží Christian Schou za přechod norského fjordu ve výšce 1 000 metrů.

Slacklinové styly se neustále rozvíjejí a vznikají nové a nové. Asi nejnovějším, takovým neuznaným malým bráškou, je ninjaline (někdy taky industrial line) – jedná se o případy, kdy se popruh napíná mezi budovami a v industriálních zónách. Ninja se mu říká také proto, že se často natahuje ilegálně.

Waterline

Jak už napovídá název, jedná se o lajny natažené nad vodou – ta je sice výhodou při případném pádu, na druhou stranu odlesky vodní hladiny silně narušují koncentraci.

Rodeoline

Je poměrně nová disciplína, ve které jde o chůzi na dlouho vzdálenost na nepříliš vypnuté lajně – ta se tím pádem hodně prověšuje a chůze je o to náročnější.

Trickline

Máte rádi tempo? Baví vás akrobatické kousky? Pak je trickline právě pro vás. Chodí se na širším a pružnějším popruhu a cílem není chůze, ale předvést co nejvíce triků. Nápady jsou jen a jen na vás. Takové salto vzad s dopadem na lajnu chce trochu tréningu, ale jde o to začít, ne?

I tohle může být slackline - Andy Lewis při tréningu trickline. (zdroj: Wikimedia commons)

I tohle může být slackline – Andy Lewis při tréningu trickline. Zdroj: Wikimedia commons

Ať už vás zaujal kterýkoliv ze stylů, jisté je jedno – slackline je moderní sport, který se pořád vyvíjí a jeho nespornou výhodou je obrovská všestrannost. Chcete si zlepšit fyzickou kondici a koncentraci? Pak je tu slackline. Najdete v sobě kus akrobata? Slackline čeká. Máte rádi adrenalin nebo se chcete prostě jen dobře bavit s přáteli? Se slacklinem budete. Když k faktu, že po „lajně“ může chodit opravdu každý, přidáme ještě to, že nepotřebujete žádné další vybavení, kromě právě lajny, kterou lze pořídit za pár set korun, stává se tento sport žhavým kandidátem na skokana roku v oblíbenosti. A co vy, už máte vlastní lajnu?

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentářVaše názory

 • Yak!

  Rekordy jsou už dávno úplně jinde a na Lost Arrow nepřešel první Dean Potter ale Scott Balcom

 • Jan Markel

  Díky za upozornění, Potterův přechod je brán jako nejznámější, či nejvíce zpropagovaný, jako takový ho i v článku uvádím, o prvenství Scotta Balcoma se nijak nepřu a rozhodně mu ho neupírám ;-).
  Za odkaz na nové rekordy budu vděčný jistě nejen já, ale i čtenáři.
  Díky, JM

 • Yak!

  Slack.cz tam to všechno je:) a nejvíc toho je FB ve skupinách Lajny-kdy kde a SlackChat
  Měj se Kuba