Jak vycházet s ex?

Osobní rozvoj Vztahy / 27.7.2013

Co si budeme namlouvat, lidé se rozcházejí, jak spolu ale pak vycházejí?

Je hodně možností, protože je také hodně variant rozchodů a samozřejmě jde o velmi individuální věc. Pro někoho je rozchod vysvobozením, pro jiného velkou ránou do zad. A samozřejmě od těchto pocitů se odvíjí také další chování a jednání k bývalému partnerovi nebo bývalé partnerce.

Rozchod pro mě byl vysvobozením!

Jak se pak ale k bývalému partnerovi chovat? Musíte se rozhodnout sami, nikdo vám přece nemůže říkat, zda se s ex můžete bavit nebo ne. Je jen na vás, jak moc vám dotyčný ublížil a jak moc svobodní se teď cítíte. Občas jsou lidé po rozchodu jako změnění, takže je možné, že jim vaše rozloučení otevře i oči.

Je pro vás úvodní věta jako stvořená? Ztotožnili jste se s tímto postavením? Pokud ano, pak jste asi neprožili zrovna příjemný vztah, který neměl zdravý základ a jednoduše na něčem ztroskotal. A i když mají vztahy své mouchy (lépe řečeno lidé), tak v tomto ukončeném vztahu toho bylo asi nadmíru, jinak byste nebyli rádi, že jste se s partnerem rozešli.

Občas je lepší se na někoho zlobit, než abyste se trápili. Zdroj: photl.com

Občas je lepší se na někoho zlobit, než abyste se trápili. Zdroj: photl.com

Přítel byl na mě poslední dobou stále naštvaný kvůli každé blbosti, pořád mi nadával, přede  všemi mě ponižoval a já jsem už na to neměla nervy. Když jsme se rozešli (byla jsem to já, kdo ukončil náš vztah), cítila jsem se najednou tak dobře. Mohla jsem normálně dýchat a žít naplno. A vůbec nelituju toho, že jsme se rozešli,“ řekla Katka, studentka z Brna.

Navíc většinou přátelé, rodina a další blízké osoby říkají – To je nám líto! – ale když vám tentokrát říkali – No konečně! – tak byl rozchod asi správnou volbou. Vztah má být pro člověka přínosem a ne ho týrat a ještě více zraňovat.

Rozchod byl pro mě ztrátou smyslu života.

Jak se chovat v této situaci k ex? I tato varianta je velmi individuální a každý člověk ji bude vnímat jinak, stejně tak je to i o lidech. Proto se můžete snažit partnera znovu získat svými kouzly a schopnostmi, ale také na něj můžete mít později takovou zlost, že ho už nebudete chtít nikdy vidět.

Ale jsou i lidé, kteří si již dlouho budovali nejen vztah, ale také svůj život s drahou polovičkou. Partnerka nebo partner v tomto případě hráli roli ve všech plánech, snech a dalších realizacích, které plánovali do budoucna. Pak je pochopitelné, že ztráta tohoto člověka je pak ztráta všeho. Mnoho z těchto lidí se bohužel natolik psychicky zhroutí, že je pro ně velmi těžké žít dál jakýmkoliv způsobem. Je pro ně těžké dýchat. Těžké jíst, pít, chodit do práce a spousta dalších každodenních činností. Záleží ale taky na době trvání vztahu nebo hodnotě závazku. Pouto manželství v rodině, kde jsou děti – to už je jiná úroveň, kterou si neodvažuji hodnotit. Ale myslím, že to musí být ještě těžší než v „obyčejném“ vztahu dvou lidí.

Náš rozchod byl kompromisem.

A jak se chovat k partnerovi v tuto chvíli? Většinou se z partnerů stanou nejlepší přátelé a toto přátelství trvá ještě hodně dlouhou dobu. Mohou se scházet jako s jinými lidmi. Mohou vtipkovat, škádlit se. Proto si myslím, že tato varianta je opravdu „nejlepší“ ze všech, i když je to rozchod jako každý jiný a jeho negativní podtext je znám tak jako tak.

Tato poslední možnost je asi neklidnějším rozchodem, protože se na něm dohodnou obě strany. Nikdo při něm není ponižován, shazován, šikanován nebo zraňován. Většinou k takovému závěru dojdou páry, kterým to již nějakou dobu neklape, ale oba partneři to vzali na vědomí. A třeba se dokonce i snažili o to, aby se už tak rozbitý vztah znovu slepil.

Občas už vztah nejde slepit... Zdroj: photl.com

Občas už vztah nejde slepit… Zdroj: photl.com

S těmi „lepšími“ jsme to brzo překonali a začali se bavit prostě dál jako kámoši, s těmi horšími se prostě nebavím, nepíšeme si. Jinak rozchody probíhaly většinou v klidu a v dobrém, samozřejmě až na pár výjimek. Ale řekla bych, že po delším čase bych asi zvládla mluvit i s ex se špatným rozchodem,“ svěřila se Martina, čtyřiadvacetiletá redaktorka sekce Vztahy.

Ano, možná je to bolestný rozchod, ale ne tolik.

Co vám poradíme my? Nejlépe se nerozcházejte a mějte se všichni rádi!

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář