Podívejte se, jak hrají Let’s playeři

Technologie / 2.7.2013

Víte, že miliony odběratelů na YouTube nemají jen popové hvězdy a kočičí videa?

Možná to sami znáte: Jdete si pustit písničku na YouTube, po ní zabloudíte k nějakému vtipnému virálnímu videu. Až ho celé zhlédnete, vyjede vám tabulka dalších možných klipů, mezi nimiž je jakési video z počítačové hry, které komentuje anonymní hlas. Kdo se na to může dívat? A pak si všimnete, že vy, jakožto náhodný kolemjdoucí plus fanouškovská základna čítající až miliony diváků.

Malý exkurz do dějin Let’s play

Natáčet počítačovou hru a pak se svým výtvorem pochlubit ostatním není žádný nový trend. Už s prvními hrami, které bylo vhodné natáčet, se začaly objevovat skupinky nadšenců, které bavilo se dělit o svoje herní zážitky skrze záznam ze hry. Mnoho lidí zprvu pouze natáčelo kamerou obrazovku televize či počítače, ale jak šel technologický pokrok dopředu, tak s ním i možnosti videa produkovat přímo z vlastního počítače/herní konzole.

Přeskočíme teď několik let jednoduchých natáčení obsahu hry, popřípadě zvláštních chyb či triků ve hře, které se hráčům povedlo provést jen zřídka a chtěli se svým výkonem pochlubit (uvádím například sérii her Tony Hawk’s pro Skater 1 – 4, které byly na oněch tricích víceméně založeny). Dostáváme se do roku 2006, který různé zdroje uvádí jako prvopočátek samotného Let’s play. Na internetovém fóru nazvaném „Something awful“ začali uživatelé zveřejňovat záznamy celého svého průběhu různými hrami, od počátku až do konce, a pro tato videa se uchytil termín „Let’s play“.

Server Youtube byl založen v roce 2005 bývalými zaměstnanci služby PayPal. O rok později jej zakoupila společnost Google, která Youtube vlastní dodnes. Stránky slouží ke sdílení široké škály video klipů, od amatérských videoblogů, přes upoutávky na filmy až po samostatné webové seriály. Podle statistického průzkumu projektu Alexa Internet je Youtube třetími nejoblíbenějšími webovými stránkami na celém internetu.

Pak už bylo jen otázkou času a růstu popularity serveru YouTube, aby se záznamy z her dostaly na něj a zde dál pokračovaly ve svém vývoji. Dnešní forma Let’s play videí je celkem odlišná (živý komentář hry, dělení natáčení na jednotlivé epizody atd.), byť v základu sledují pořád stejný princip, a to přinést divákovi atraktivní pohled na momenty ze hry, nebo ho hrou kompletně provést.

Seriózně i pro pobavení

Někteří Let’s playeři si zakládají na serióznosti jejich videí, popřípadě celý svůj kanál vedou ve „zpravodajském“ duchu. Představují novinky, komentují jejich obsah, jezdí na veletrhy a dělají rozhovory s vývojáři her nebo jinými hráči. Příkladem může být Brit TotalBiscuit (1,1 milionů odběratelů), který má přehled o každé novince a nezapomíná ji patřičně představit světu. Rovněž se zaměřuje i na update již vydaných her, o kterých také natáčí samostatné speciály.

Na půli cesty mezi seriózností a zábavou se často zastaví mnoho Let’s playerů hrajících převážně hru Minecraft. Britští Yogscast (5,3 milionů odběratelů), jedni z nejpopulárnějších Let’s playerů na YouTube, také celkem často předvádějí novinky na herní scéně, popřípadě modifikace hry Minecraft. Rovněž ale vedou své vlastní série, kdy si ve hře Minecraft tvoří vlastní ztřeštěný příběh a občas se dostávají do komických situací (série Shadow of Israphel).

Jiná sorta Let’s playerů pak sází téměř výhradně na svůj humorný projev. Švéd Pewdiepie (9,6 milionů odběratelů) s oblibou hraje strašidelné hry a sází na své vyděšené ječení, kdykoliv na něj hra přichystá nějaký „lekací“ moment. Mimo to samozřejmě nezapomíná na ostatní hry, ale téměř vždy ve videu číhá nějaká hláška či vtipný obličej (při hraní zároveň natáčí i sám sebe), kterým si zajistí další odběratele.

Natáčet Let’s play není privilegium

Máte obstojně výkonný počítač, co zvládne snímat obraz hry, například pomocí populárního programu Fraps? Vlastníte mikrofon (dnes už běžná součást téměř každého notebooku)? Máte alespoň špetku zajímavého přednesu? Pak máte vše, co Let’s player potřebuje. Je to vcelku nenáročná zábava pro široký okruh lidí, a také je to znát, neboť Let’s playerů je na YouTube opravdu spousta. A nejen v angličtině, i například česká komunita má Let’s playery, co se pohybují okolo čtvrt milionu odběratelů. Prorazit je těžké, ale odvážným štěstí přeje.

Zdroj perexové fotografie: roosterteeth.wikia.com

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentářVaše názory

  • Let’s play

    Moc dobře sestříháno