Tři mušketýři bojují na plzeňském náměstí

Divadlo Kultura / 3.7.2013

Poslední červnový večer patřil zahájení festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, premiéru měla letošní novinka Tři mušketýři.

Již šestým rokem mají Plzeňané dychtící po divadle i v létě možnost trávit červencové letní večery ve společnosti festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Letos festival přináší další novinku, tentokrát klasickou inscenaci plnou intrik, lásky a přátelství. Jak bývá u tohoto festivalu zvykem, jsou vybírány opravdové skvosty světové dramatiky, které jsou ale inscenovány originálně a nechybí ani pořádná dávka humoru.

Tři mušketýři originálně a s humorem

Přečtěte si rozhovor s Vilémem Dubničkou, který naleznete zde.

Kdo by neznal Tři mušketýry, nejznámější dílo francouzského autora Dumase, kde se bojuje za spravedlnost, lásku i čest královny. Tři mušketýři se již stali jakýmsi symbolem oddanosti a věrného přátelství, lze ale takovýto příběh postavit na humoru? Dubničkovo zinscenování je tak originální, že o různá překvapení není nouze. Inscenace je napěchovaná humorem až k prasknutí, diváci se smějí, tleskají a je zřejmé, že to funguje!

Kardinál Richelieu (Jan Přeučil) a jeho intriky! Zdroj: facebookové stránky festivalu

Kardinál Richelieu (Jan Přeučil) a jeho intriky! Zdroj: facebookové stránky festivalu

První polovina inscenace je výborná, klasický příběh krásně ladí s použitím osobitého humoru a není vůbec co vytknout. Mušketýři se představují jako opravdoví stateční vojáci svého krále, používají humorné hlášky a nic neruší. Naopak klasický příběh plyne ruku v ruce s vtipy, které herci sypou přímo z rukávu. Chválím originalitu použití jízdních kol značících koně. Inscenace je plná nápadů a publikum neskrývá své nadšení.

Když ale skončí přestávka a představení se po malé pauze rozběhne, vypadá to, jako by se něco změnilo. Příběh mušketýrů je upozaděn a dopředu se najednou dere jen legrace. Z druhé poloviny se tak stává spíše jakási nutnost oslnit a pobavit diváka, opět ale není nouze o překvapení, sledujeme například baletní představení. Samotný konec inscenace pak působí trošku zmateně, veškerý humor se najednou nahromadí na jedno místo a všeho se zdá být moc.

Mylady (Kristýna Leichtová) na "koni". Zdroj: facebookové stránky festivalu

Mylady (Kristýna Leichtová) na „koni“. Zdroj: facebookové stránky festivalu

Divadelní léto nabízí propracovanou inscenaci a výjimečný zážitek

Přes těchto pár chyb je ale inscenace jako celek skvělá. Zážitek je ještě zesílen výbornými hereckými výkony, v inscenaci září zejména Jan Přeučil, který je v roli kardinála Richelieu opravdu přesvědčivý. Nejspíše je právě on jediným vážnějším prvkem celé inscenace, kardinálovy intriky a Přeučilův herecký výkon tak doplňují zábavnou inscenaci o trochu napětí. Herecky vynikají i všichni čtyři mušketýři, kteří hýří nejen vtipem, ale i city jako jsou láska a přátelství. Navíc je nutno ocenit výborně zvládnuté šermířské souboje celého ansámblu.

Navštivte i odpolední program Divadelního léta pod plzeňským nebem. Více informací naleznete zde.

Celý zážitek umocňuje scéna, která je svou jednoduchostí naprosto dokonalá. Tady opravdu platí pořekadlo, že v jednoduchosti je krása. Prostost se perfektně doplňuje s přehnaně zdobenými kostýmy. Scéna je dílem scénografa Pavla Kodedy, který využil zejména bílé barvy. Inscenace se navíc odehrává na jednom z nejkrásnějších míst v Plzni, herci hrají na náměstí Republiky a lepší místo pro inscenaci Tři mušketýry v Plzni snad ani neexistuje. Navíc použití katedrály jako kardinálova útočiště je prostě dalším skvělým nápadem. Všemu navíc pomáhá výborná hra světel. Tři mušketýři tak působí opravdu propracovaně.

Inscenace se hraje na krásném plzeňském náměstí. Zdroj: facebookové stránky festivalu

Inscenace se hraje na krásném plzeňském náměstí. Zdroj: facebookové stránky festivalu

Navštivte i letošní ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem a uvidíte, že strávíte příjemný letní večer ve společnosti Tří mušketýrů. Nezapomeňte také na hlavní vlastnost tohoto festivalu, Divadelní léto totiž nejsou jen výborné inscenace a zábava. Pod plzeňským nebem se každý rok odehrává festival, který boří hranici mezi herci a diváky, všichni cítí tu přátelskou atmosféru a celý divadelní festival tak slibuje nezapomenutelný zážitek.

Inscenace: Tři mušketýři
Autor: Alexandre Dumas starší
Divadlo: Divadelní léto pod plzeňským nebem
Premiéra: 30. června 2013
Režie: Vilém Dubnička
Herecké obsazení: Petr Konáš, Viktor Limr, Jan Teplý, Radek Valenta, Jan Přeučil, Kristýna Leichtová, Diana Toniková, Bronislav Kotiš, Michal Štěrba, Zdeněk Rohlíček, Štěpánka Křesťanová, Antonín Procházka ml., Andrej Polák, Marek Adamczyk, Petr Borovský ad.
Cena: 290 – 350 Kč, snížené vstupné pro studenty 250 Kč, rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a dvě děti do 15 let 830 Kč

Zdroj perexové fotografie: facebookové stránky festivalu

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář