Chorvatsko vstoupilo do Evropské Unie

V obraze / 4.7.2013

Od 1. července je nás už 28.

Po deseti letech od podání žádosti o členství dokončilo Chorvatsko svoji cestu k plnohodnotnému členství v Evropské unii. V referendu v loňském roce podpořilo vstup do Evropské unie více než 60 procent Chorvatů.

Co vstup Chorvatska do EU přinese turismu?

Jednoznačně to bude znamenat zjednodušení cestování. Ačkoliv Chorvatsko zatím není součástí tzv. Schengenského prostoru a hranice se Slovinskem tedy ještě definitivně nezmizela, už od roku 2005 umožňuje občanům Evropské unie vstup na svoje území pouze s občanským průkazem.

Přístupem do Unie se také navyšují limity pro dovoz věcí pro osobní spotřebu. Na většinu změn si ovšem budeme muset my i Chorvaté ještě počkat.

Na dovolené v Chorvatsku budeme stále v Evropské unii. Zdroj: sxc.hu

Na dovolené v Chorvatsku budeme stále v Evropské unii. Zdroj: sxc.hu

Jak to vnímají Chorvaté?

Většina obyvatel Chorvatska je proevropského smýšlení a vstup do Evropské unie uvítala. Chorvatsko velmi zlepšilo za posledních deset let svoji politickou i ekonomickou situaci, i když je momentálně chorvatská ekonomika v recesi. Přistupuje v lepší kondici, než tomu bylo v případě Rumunska a Bulharska. V přístupových jednáních se řešilo celkem 35 kapitol, jednání bylo brzděno řadou překážek. Jednou z nich byl například hraniční spor se Slovinskem.

Chorvatsko muselo přijmout zákon na ochranu menšin, který tak posiluje jejich práva. Nejméně pozitivně vnímají vstup do Evropské unie chorvatští rybáři, kteří se obávají silné konkurence zejména ze strany Itálie a neúnosných norem a nařízení.

Chorvatští rybáři ovšem nadšení příliš nesdílí. Zdroj: sxc.hu

Chorvatští rybáři ovšem nadšení příliš nesdílejí. Zdroj: sxc.hu

„Euroráj“, o kterém Chorvatsko snilo v době podání žádosti o členství a na začátku přístupových jednání, se změnil. Evropská unie se potácí ve vážných problémech a kritici nepovažují její rozšiřování o další státy za správný krok. My můžeme jen čekat, co další roky přinesou.

Jaký je váš názor na vstup Chorvatska do Evropské unie? Je to podle vás krok správným směrem, nebo to nikomu nic lepšího nepřinese?

 Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář