Embéčkem kolem světa

Cestování / 23.7.2013

Velký sen, nadšení, stará Škoda 1000 MB, minimum finančních prostředků a cesta kolem světa. Bláznovina, nebo skvělý nápad?

Dva mladí dobrodruzi – bratranci Michal a Martin, Čech a Slovák, psycholog a novinář, měli velký sen. Chtěli procestovat celý svět. A jelikož sny jsou od toho, aby se snily, vydali se na cestu. K dispozici měli pouze více jak čtyřicet let starou škodovku 1000 MB, kterou pokřtili na Julii, a minimum finančních prostředků. Že to nebude jednoduché, bylo jisté již na začátku cesty, avšak zážitky, o které je cesta obohatila, jsou nezapomenutelné. Byl to dobrý nápad!

Julie projela stromem. Zdroj: Michal Vičar

Julie si přivezla mnoho zážitků, mimo jiné i jízdu stromem. Zdroj: Michal Vičar

Cestovatelé se na trať vydali v září roku 2008 a během 180 dnů projeli 22 zemí na čtyřech kontinentech, urazili 35 tisíc kilometrů a překonali mnoho překážek. Do cesty jim vstoupili úplatní a neúnavní strážci zákona, byrokracie, krádež dokladů a kamery, nestihnuté letadlo,… avšak nic pro ně nebylo nepřekonatelné.

Oregon a Julie v nesnázích. Zdroj: Michal Vičar

Oregon a Julie v nesnázích. Zdroj: Michal Vičar

Zároveň byli nuceni naučit se opravit následky všech nástrah, které jim cesta přinesla a s nimiž konstruktéři staré škodovky nepočítali. A málo jich nebylo. Dálnice, které připomínají naši lesní cestu, nepříznivé počasí, kopce a mnoho kilometrů se na staré dámě Julii podepsalo. Biblí se jim v tomto ohledu stala příručka Oprava a servis Škody 1000 MB.

Zápisky z cest

Krátce po svém návratu vydal Michal Vičar knihu Embéčkem kolem světa (http://www.jota.cz/cestopisy/embeckem-kolem-sveta/), která vznikla na základě deníku, který po celou dobu cesty psal, a také emailů, které posílal rodině a známým. Nejedná se o klasický cestopis a popis notoricky známých památek. Osobitě a velmi vtipně vypráví o svých pocitech, myšlenkách, o netradičních situacích a životě, který půl roku žili. Ani v tomto okamžiku cestovatelské počínání nekončí. Na konci loňského roku vyšla kniha i cestovatelskému kolegovi Martinovi, která nese název S Júliou cez tisíc svetov.

Po dlouhých týdnech obohaceni o velké množství zážitků se v pořádku vrátili domů a v cestování vesele pokračují. Chcete-li vědět více, přečtete si jejich knihy a těšte se na rozhovor s Michalem, který vám za krátkou dobu přineseme.

Zdroj perexové fotografie: Michal Vičar

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář