Kdy je čas říct sbohem

Osobní rozvoj Vztahy / 29.11.2012

Oživovat vztah, který je už dávno mrtvý, je jako líbat utopence. Kdy je správné za vztahem udělat definitivní tečku?

Známé pořekadlo říká: Nedělej čárku tam, kde osud udělal tečku, ale na druhou stranu potřebujeme vědět, zda jsme udělali vše, co bylo v našich silách. Kdy je tedy správné za vztahem udělat definitivní tečku a kdy je naopak důležité stále se snažit?

Pozor, stereotyp!

Jste spolu už nějaký ten rok, víte o sobě cokoliv, máte se rádi. Je to láska na celý život nebo už jen stereotyp? Být s tím druhým, vědět, že je s vámi, vás provázelo celou dobu a vy nedokážete bez něho žít za a) protože ho milujete nebo za b) protože už nic jiného neznáte? Člověk se děsí samoty někdy víc jak smrti. Nejspíš i z těchto důvodů vztahy končí až po 3, 4 letech společného soužití. Máme strach z toho, že už nebudeme moci normálně žít. Kde budeme trávit víkendy, když ne s tím druhým? Kde budeme obědvat, když ne u jeho rodičů? Zvyk je železná košile, ale když se skutečně ve vztahu trápíte, nezbývá nic jiného, než ji sundat.

Sex je jen sex

Milujete se spolu nebo regulérně souložíte? Je to povinnost, která vás oba uspokojuje, ale není v tom špetka jiskry, o spojení nemluvě. Jako byste malovala bez štětce – zkrátka je to zbytečné. Jsou také případy, kdy už spolu nespíte vůbec a to z mnoha důvodů. Oba jste moc unavení po celodenní práci, už vás nemá čím překvapit nebo jste už ve fázi, kdy na takové věci máte někoho jiného (nejhorší varianta). Na druhou stranu jsou tady i jiné věci, které dokážou nahradit sex. Pořád se vás dotýká, drží za ruku, když spolu jdete po ulici, hladí vás po vlasech. Líbá vás! Když vám dá pusu na dobrou noc nebo při odjezdu do práce, je to, jako by se loučil s vlastní mámou. Ale když vás přivine a dlouze políbí, je to stále živé a tenhle vztah rozhodně neumírá.

upravená záda

Sex bez vášně se stává pouhou povinností. Zdroj: Photl.com

Máte si ještě co říct?

Nemluvíte spolu, a i když k tomu dojde, nějakým záhadným způsobem z toho k závěru vznikne hádka. Když vázne komunikace, přibudou k tomu i další problémy jako žárlivost a sebeobviňování. Ano, říkáte ještě „Miluji tě“, ale spíš abyste něco zachránili. Po hádce, po výhrůžce k rozchodu, po souloži. Vůbec se od vás neočekává, že si TO budete říkat i po x letech, ale když ani sami nevěříte těm slovům, tak kdo by měl? Naopak místo slov jsou důležité činy, které bohužel nevnímáte, protože se staly postupem času samozřejmostí. Stojíte uprostřed začarovaného kruhu a nevíte, jak z něho ven. Jak poznat, že je to jen krize, která pomine, nebo definitivní konec? I když vám TO neříká tak často, víte to. Přijde vám naproti, i když je venku hrozná zima. Zůstane s vámi doma, když jste nemocná, i když měl jít s kamarády na pivo. Půjde s vámi k rodičům na oběd, i když vyloženě nesnáší rodinné sešlosti. Podobně i vy mu uvaříte jeho oblíbené jídlo, i když ho sama nejíte. Obléknete si pro něho sukni, i když jste kalhotový typ. Když tohle není láska, tak co je to?

síť

Cítíte se jako chycená v pasti?! Zdroj: Photl.com

Vracet se k bývalému? Zakázáno!

Ačkoliv jste se rozešli a začali žít vlastní život, chcete i přesto vše napravit. Tyto návraty jsou bolestivé a je v nich především hniloba minulosti. Veškeré hádky, křivdy a hlavně důvod k rozchodu visí nad novým vztahem jako varovný vykřičník. I když máte pocit, že vaše polovička se změnila a je jiná, stále víte, že vás tehdy podvedla nebo zkrátka jste se k sobě (pro vás v té době) nehodili. Samozřejmě i vaši kamarádi si klepou na čelo, protože ví, jaký ten váš vztah byl kdysi. Zúčastnili se všech vašich hádek a teď by tomu měli přihlížet znovu? Nezapomeňte na to, že se jedná o váš život a vaše rozhodnutí. Pokud si tohle přejete, tak je to správné. I kdyby se v závěru ukázalo, že se nejednalo o šťastnou volbu, muselo to tak být. Všechny životní prohry a pády nás dělají silnějšími, a tak trochu paradoxně bychom za ně měli být vděční. Člověk si totiž uvědomí podstatu sebe sama.

Pokud žijete s někým, s kým vám není dobře, nejste sami sebou a snažíte se pouze přežít, je na čase něco změnit. Na druhou stranu, jestli prochází váš vztah jenom krizí, dejte tomu ještě šanci. Zkuste oživit zbytky lásky, třeba na nějakém romantickém pobytu.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Marie Kurzoková

Marie Kurzoková

"Každý svou cestou...láska není nic pro nás, slabší povahy...nestaví ani na znamení a život je jen pro vrahy. Zabij mne, prosím! Abych ožil...láska je smrti oslava. Po kapkách krev mi vlévá do žil a po litrech ji odsává." J.H.Krchovský

Zanechte komentářVaše názory

  • Ondra Matyska

    Téma na dlouhé večery… Nikdy to není černé nebo bílé, ale vždy to musí být vzájemné…
    Díky