Přátelství mezi ženou a mužem (NE)existuje?

Vztahy / 7.7.2013

Říká se, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Dokážou tyto dva odlišné světy fungovat na ryze přátelské bázi? Nebo má každé takové přátelství nějaké své ALE?

Zná vůbec někdo odpověď na tuto záludnou otázku? Názory společnosti i odborníků se různí. Jsou dva tábory. Lidé, kteří tvrdí, že přátelství mezi ženou a mužem funguje.  Možná jste toho sami důkazem… A nebo jen nevíte o tom, že váš nejlepší kamarád či nejlepší kamarádka  to vidí trochu jinak.

Přátelství je silné pouto. Zdroj: pixmac.cz

Přátelství je silné pouto. Zdroj: pixmac.cz

Druhá skupina lidí se přiklání k názoru, že „přátelství“ mezi mužem a ženou je jen sex odložený na později a čisté přátelství mezi ženou a mužem zkrátka neexistuje. Potvrzuje to také jedna ze zveřejněných studií v magazínu Scientific American, kde vědci na základě výzkumu, kdy se ptali žen a mužů na jejich názory na možnost přátelství bez sexuálního podtextu, zjistili, že v řadě případů sice začíná vztah mezi mužem a ženou skutečně jako  přátelství bez postranních úmyslů, v naprosté většině případů to však nemá dlouhého trvání.

Přečtěte si také: Hlavně nezávazně

Ne nadarmo se říká kamarád taky rád! Již zmíněný výzkum prokázal, že muži pociťují ke svým kamarádkám mnohem častěji sexuální přitažlivost než naopak. Je to údajně dáno genetickou potřebou muže – pána tvorstva- „předávat genetické informace“. Nehledě na to, že si muži také ve více případech mysleli, že by s nimi jejich kamarádky rády spaly a posunuly jejich vztah někam dál, ačkoliv jsou tohle často pouze mylné domněnky. Jsou to také častěji muži, kteří poruší přátelství a pokusí se do něj včlenit sex. Ženy mají údajně spíše tendenci podceňovat svou přitažlivost pro kamarády opačného pohlaví. Pokud spolu žena a muž tráví volný čas, nastane mnoho situací a příležitostí, kdy by to mezi nimi mohlo zajiskřit a následně dojít k  jejich sblížení. Překročení hranic přátelství je pak velmi snadné. Údajně záleží jen na tom, jak dlouho dokáží přátelé vzdorovat sexuální přitažlivosti.

Tomáš Klus ve své písničce zpívá: ,,Cožpak nemůže být,mezi ženou a mužem přátelství, kde není nikdo nic dlužen. Prostě jen prosté spříznění duší, aniž by kdokoliv cokoliv tušil…

Samozřejmě se najdou výjimky, které tak říkajíc potvrzují pravidlo. Když jsou nezadaná žena a  svobodný muž pouze přátelé, jejich okolí se je snaží dávat dohromady. Na různých společenských akcích, kam spolu vyrážejí, je často považují i cizí lidé za partnery a když řeknou, že jsou pouze přátelé, nikdo jim nechce věřit. Snad každá z nás si někdy v dětství vysnila svatbu s nejlepším kamarádem. Postupem času a s přibývajícím věkem máme jiné ideály a představy o životě. Ve většině případů jsou žena a muž „jen přátelé“, pokud je alespoň jeden z nich zadaný, případně jsou oba nezadaní, ale jeden toho druhého odmítl, a tak je přátelství jediným možným východiskem, jak trávit čas s milovanou osobou.

Někdy se to trochu zvrtne. Zdroj: Foter.com

Někdy se to trochu zvrtne. Zdroj: Foter.com

Pro větší objektivitujsem udělala menší průzkum ve svém okolí, nejen v naší redakci. Co si myslí ostatní? Mohou být žena a muž pouze přátelé?

„Podle mě tam vždycky něco je nebo alespoň někdy bylo – ať náklonnost, sympatie nebo platonická láska z jedné strany. Nevěřím na to, že existuje čisté přátelství, kdy si jen tak chodíte na oběd, trávíte společně čas na zmrzlině a povídáte si – ale možná, že jsem ho jen nezažila. Jestli bych věřila na přátelství, tak asi jedině ve chvíli, kdy jsou oba opravdu spokojeně zadaní a nehledají v přátelství něco, co jim chybí ve vztahu (porozumění apod.),“ svěřila se naše šéfredaktorka Silvi.

,,Měla jsem několik kamarádů z řad mužů a musím usoudit, že je takový přátelský vztah přínosem, avšak problém je v tom, že to vždy pokazí projev citů z jedné či druhé strany, který většinou není opětován. Znám i lidi, kteří spolu pak začali chodit, ale většina se spíš přestala stýkat.  Musím přiznat, že všichni mí přátelé byli buď zamilovaní do mě nebo já do nich,“ svěřila se Tereza z Prahy.

,,Takové přátelství existuje, ale musí mít hranice. Mám kamaráda a nikdy jsme spolu nic neměli, ale oba víme, že jakmile spolu trávíme trochu víc času, už je tam jakési pnutí a že by to nemuselo dopadnout dobře. A takhle znám i další holka-kluk přátelé, co spolu ale nesmí 1. spát v jedné místnosti, 2. pít dlouho alkohol, 3. trávit společně hodně času,“ řekla nám redaktorka sekce Vztahy Martina.

,,Já mám rozhodně víc kamarádů než kamarádek. Největší problém je však v tom, že jejich přítelkyně na mě žárlí a nemůžu s nimi trávit tolik času, kolik bych si přála. Nebo mají problém i s tím, že si spolu píšeme. Já na přátelství mezi ženou a mužem nevidím nic divného,“ svěřila se Naty z Ostravy.

Může přátelství mezi ženou a mužem fungovat? Zdroj: Photl.com

Může přátelství mezi ženou a mužem fungovat? Zdroj: Photl.com

Jaký je názor odborníka? Zeptali jsme se vztahového kouče Karla Řežábka!

Domnívám se,že teoreticky je ryze přátelské pouto mezi mužem a ženou možné, ale v praxi pak takovýto vztah v sobě VŽDY skrývá potenciální nebezpečí. I když totiž zpočátku oba mohou mít ty nejčistší úmysly a nejryzejší motivy, po nějaké době u jednoho či druhého přátelství  přeroste v něco víc. Důvodů k tomu vidím víc, zmíním dva, jeden na straně muže, druhý na straně ženy.

 Z pohledu muže: Hlavní způsob, jakým muž vytváří důvěrný vztah, je skrze to, že jej s někým pojí společné zájmy, společný cíl, společná činnost. Tráví-li tímto způsobem více času s jinou ženou než se svou partnerkou, může se stát, že si s touto jinou ženou bude bližší a jejich přátelství (alespoň z jeho strany), přeroste v něco víc.

Z pohledu ženy:  Zatímco muž svou hodnotu obvykle odvíjí od své schopnosti podat výkon, dosáhnout cíle, vyřešit problém, žena svou hodnotu odvíjí od kvality svých vztahů. Pokud si s nějakým mužem povídá (svěřuje se mu se svými radostmi i starostmi, smějí se spolu, cítí se s ním bezpečně, ví, že s ním může být sama sebou atd.) víc, než se svým partnerem, postupně do tohoto vztahu bude investovat (a očekávat od něj) stále víc, protože se v něm bude cítit hodnotnější.

O tom, že ve většině případů se nejedná „jen o přátelství“ svědčí také tohle video:

Na závěr bych chtěla říct, že záměrem tohoto článku nebylo zcela zapřít možnou existenci opravdového a  nezištného přátelství mezi ženou a mužem. Šlo spíš o to poukázat na skutečnost, že ne vždy je všechno tak, jak vypadá. A třeba jen netušíme, co se odehrává v hlavě naší kamarádce či kamarádovi. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ve většině případů se z takového přátelství, co jsem zažila, vyklubalo něco víc na jedné straně, ale po nějakém čase, kdy opadlo prvotní vzplanutí, může tento vztah přejít v opravdové přátelství, a proto si myslím, že najít „jen kamaráda“ je jako hledat jehlu  v kupce sena. A není se čemu divit, vždy mezi opačným pohlavím bude „hrozba“ jménem přitažlivost, která občas přijde na návštěvu v tu nejméně vhodnou chvíli.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář