Umíte je umýt?

Krása a móda / 5.7.2013

Zapomeňte na zažité mýty o mytí vlasů a osvojte si zásady správné péče.

Rychle se mastící? Přesušené? Třepící se? Možná jste se s takovým typem vlasů narodila, ale možná jejich stav nevědomky zhoršujete sama – nevhodnou péčí!

Základem komplexní péče o vlasy je povědomí o vašem typu vlasů a nákup jemu odpovídajících čistících, ochranných a stylingových přípravků.

Barvíte si vlasy? Sáhněte po šamponu pro barvené vlasy a pečujícím kondicionéru, který jim dodá potřebnou výživu. Žehlíte je? Použijte přípravky, které zmírní dopad sálajícího tepla. Pokud jste ve vlasech objevila první lupy, nejdříve navštivte dermatologa a poraďte se s ním, nikoliv s prodavačkou v drogerii, protože pojem seboroická dermatitida není věc, kterou vyřeší obyčejný šampon, naopak ji může ještě zhoršit.

Vlasy2

Mytí je základ, nepodceňujte ho. Zdroj: photl.com

Říkáte si, že umýt vlasy není žádná věda? Chyba! Právě o mytí vlasů existuje nejvíce mýtů. Zde je 5 nejčastějších:

1. Čím více si budu mýt vlasy, tím rychleji se se budou mastit/ čím více si budu mýt vlasy, postupně se mastit přestanou

Chyba lávky. Mazové žlázy pracují neustále, bez ohledu na četnost mytí. Vlas se pokrývá mazem přirozeně, vytváří se tak ochranná vrstva. Příliš častým mytím vlasů však můžeme vlasovou pokožku přesušit.

2. Čím více šamponu, tím lépe.

Opět není pravda. Množství použitého šamponu totiž nezáleží na délce vašich vlasů. Šampon používáme pouze cca do 1/4 vlasů, ke kořínkům. Do délek a konečků patří kondicionér.

3. Silikony zacelí roztřepené konečky a pomáhají proti lupům

Na roztřepené konečky fungují pouze nůžky, nic jiného. Třepení konečků je zcela běžné, vzniká mechanicky a  již roztřepený vlas ničím neslepíme. Silikony vlas obalí nepropustnou vrstvou, která zvýší lesk vlasů, uhladí je a usnadní jejich rozčesávání. V šamponech jsou zbytečné a protože již zmíněnou vrstvu vytvářejí i na vlasové pokožce, ucpávají póry a mazové žlázy, čím narušují přirozené maštění vlasů a lupy neléčí, pouze „kryjí“.

Vlasy4

Roztřepených konečků se bohužel nezbavíte jinak než stříháním, ale správnou péčí jim můžete předcházet. Zdroj: photl.com

4. Přípravek typu 150v1 šetří čas i peněženku

To sice může být pravda, ale používání dvou a více rozdílných prostředků v jednom vlasům spíše uškodíte. Základní rovnicí pro mytí vlasů je šampon ke kořínkům, kondicionér na konečky. Spojení obou dohromady je kočkopes, kterým vám vlasy buď úplně vysuší nebo úplně zamastí, to vše na zcela nevhodných místech – vyberte si.

5. Šampon, který nepění, nemyje vlasy

Omyl, přátelé. Přírodní šampon nepění pouze protože neobsahuje pěnivé tenzidy (laurethsulfát sodný) a o vaše vlasy se postará stejně dobře jako jeho chemičtí kolegové. Jen si na jeho sníženou pěnivost musíte zvyknout a s šamponem šetřit.

Vlasy1

Pravidelné barvení vlasům také nijak nesvědčí, i když vám usměvavé modelky z televizních reklam tvrdí opak. Zdroj: photl.com

Zdravých vlasů bohužel nedocílíme jen správným mytím. Ruku v ruce s ním jdou zdravá strava, zdravý životní styl, dostatek vitamínů i pitný režim. Velkou roli hrají také geny nebo dřívější chemické zásahy do struktury vlasu.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Petra Krejčířová

Student, nenapravitelný idealista, milovník umění a veškeré elegance starých časů.

Zanechte komentář