Sweetsen fest: Frýdek-Místek sobě

Hudba Kultura / 1.7.2013

Již podesáté proběhl na přelomu června a července ve Frýdku-Místku festival Sweetsen fest. Na pěti scénách vystoupilo více než 70 místních umělců.

Sweetsen fest je benefiční festival stojící na několika jednoduchých pilířích, které ho činí mezi těmi ostatními v zemi výjimečným. Tak například zde účinkují výhradně umělci z Frýdku-Místku a to bez nároku na honorář, vstup je po celou dobu zdarma, v neposlední řadě pak stojí dobrovolné sbírky a aukce pro humanitární organizace. Těm se letos podařilo získat rekordních 76 500 korun, tedy mnohem větší sumu než v předcházejících ročnících.

I proto lze tento ročník považovat za úspěšnou záležitost. Nic na tom nezměnila ani částečná nepřízeň počasí, na všech scénách panovala skvělá atmosféra, podpořena navíc stanovou „pobočkou“ místní čajovny a několika atrakcemi pro zábavu. Připraven byl i program pro děti v podobě talentové dílny, samozřejmě nechybělo ani množství stánků s různým občerstvením a co je důležité, bez velkých front. Jako jeden z mála festivalů v České republice byl nově Sweetsen fest zcela bezbariérový.

Písničkář René Souček na Sweetsen festu. Foto: Michal Návrat

Písničkář René Souček na Sweetsen festu. Foto: Michal Návrat

Hudební město

Atraktivita festivalu vypovídá mimo jiné i o bohaté frýdecko-místecké hudební a kulturní scéně. Na pěti scénách se zde představilo na sedm desítek umělců různých směrů, od rockových a jazzových kapel přes řadu „dýdžejů“ až po tanečníky a divadelní soubory. Kromě zavedených kapel dostávají šanci i nové objevy frýdecko-místecké scény, čímž mají šanci se zviditelnit a získat cenné zkušenosti.

Hlavní slovo však patří celkům známějším a zkušenějším. Namátkou se jedná o výborné seskupení mladých talentovaných muzikantů Behind the door, jež patří k místní jazzové špičce. Velký zájem byl rovněž o Davida Stypku & Bandjeez s jejich typicky svéráznou show a originální hudbou i texty. Mezi hlavní lákadla patří i známý písničkář René Souček, mimo jiné autor frýdecko-místecké hymny „Fajne mjesto“.

Frýdek-Místek sobě

Třebaže jsou již časy skutečné nevraživosti slezského Frýdku a moravského Místku dávno pryč, není toto heslo žádným klišé. Ve městě ležícím na řece Ostravici totiž na tuto „akci roku“ nikdo nedá dopustit, každoročně ji navštíví přes 12 000 diváků. Raritou je i humorně pojatá podpora známých osobností, které na festivalu nemohou vystoupit, jelikož nepocházejí z Frýdku-Místku.

„Kampaň osobností, které nejsou z Frýdku-Místku a chtěly by na akci s větší než malou mírou nadsázky vystoupit, nám přišla nejen trefná, protože o hraní u nás je skutečný zájem, ale snad i vtipná a děkujeme všem, kdo se do ní bez nároku na honorář zapojí,“ říká Petr Korč, jeden z hlavních organizátorů festivalu.

Jaromír Nohavica podporuje Sweetsen fest. Foto: Lukáš Horký

Jaromír Nohavica podporuje Sweetsen fest. Foto: Lukáš Horký

Nezbývá než se těšit na Sweetsen fest 2014 a popřát pořadatelům, občanskému sdružení Pod Svícnem a dalším partnerům, mnoho štěstí v jeho přípravě.

Autorem článku je MAREK VAŠUT.

Více na sweetsen.cz.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář