Naučte se rychlé čtení, ušetříte hodiny času

V obraze / 8.7.2013

Denně čteme stovky stran. Skripta, e-maily, noviny i sociální sítě. Nedovolte, aby se z písmen stal žrout času. Online kurz vás naučí metodu rychlého čtení.

Číst se učíme v první třídě s tím, že nám složitě nabytá dovednost vydrží po celý život. Slabikáře odhazujeme, sem tam sáhneme po literatuře a opravdový čtecí maraton začíná po nástupu na vysokou školu nebo do zaměstnání.

Knihy s vámi odteď budou hovořit srozumitalněji. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Knihy s vámi odteď budou hovořit srozumitelněji. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Papíry, manuály a skripta se kupí. Tuny materiálů činí ze čtení povinnost. U mnohých z nás se vytrácí radost ze získávání nových informací a nastupuje rutina. Nenechte si zkazit čtenářský zážitek – projekt Rozečtise.cz učí číst 2× rychleji. Ušetříte spoustu času a získáte cenné chvilky volna!

Naučíte se číst 2× efektivněji. Bez ztráty pochopení

Rychlé čtení můžeme charakterizovat jako typ čtení, který přesahuje 300 slov za minutu a současně zaručuje běžnou chápavost textu. Jinými slovy, za stejnou dobu přečteme větší objem textu bez ztráty porozumění. Běžně zvládáme méně než 250 slov za minutu, pravidelným cvičením však lze efektivitu vystřelit o 100 % – na úžasných 500 slov za minutu! Knihy a teorie jsou nuda, využijte chytrých nástrojů moderní doby.

Naučení triky využijete i u beletrie. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Naučené triky využijete i u beletrie. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

 

 

Stačí 30 minut při snídani

Rozečtise.cz přichází s online výukou rychlého čtení v zábavném kabátu. Vychází z osvědčených metod pod odborným vedením Doc. PhDr. Richarda Papíka, Ph.D.  a PhDr. Jany KrejčíStačí půlhodina denně kdykoli u počítače, třeba ráno místo lustrování Facebooku. Už po pár lekcích zaznamenáte první výsledky. Online aplikace pro samouky se skládá z 20 výukových lekcí, které postupně rostou na obtížnosti.

„Každá lekce zahrnuje část rozšíření zrakového rozpětí, zlepšení očních fixací, část nezbytné teorie s krátkým testem a nakonec test rychlosti čtení pro zakončení lekce. Dále je experimentováno s tzv. gamifikací, podporou soutěživosti uživatelů a propojením maxima výsledků na sociální sítě,“ vysvětluje spoluzakladatel projektu Michal Zwinger.

Schopnost rychlého čtení vyšperkuje životopis

Projekt zvítězil v rámci 5. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku. Zdroj: http://www.napadroku.cz/

Projekt zvítězil v rámci 5. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku. Zdroj: www.napadroku.cz/

„Spolu s Janem Hlavou, druhým zakladatelem projektu, jsme se chtěli naučit rychlé čtení příjemnou formou – a pouze návody v knihách nám tehdy nestačily. A když už jsme se do toho pustili, vzali jsme to ‘od podlahy‘ a zkusili vytvořit něco pro všechny,“ přibližuje Zwinger inspiraci, která stála za vytvořením aplikace oceněné jako Vodafone Nápad roku 2012. Spoluautor dodává, že kurz je skutečně pro všechny – od studentů přes kancelářské pracovníky, úředníky a manažery až po ty, kteří si chtějí připsat jedinečnou kolonku do životopisu.

Vyzkoušejte 3 lekce zdarma!

„Věříme, že rychlé čtení je užitečná dovednost pro všechny. Každý nakonec ocení to, že umí lépe přistoupit ke studiu pracovních či učebních materiálů. Díky rychlému čtení zvládnete protřídit učivo a vybrat si jen ty správné a potřebné podklady.“ Vyzkoušejte první 3 lekce sami a napište nám své zkušenosti do komentářů – jsou k dispozici zdarma na  stránkách Rozečti se.

Jak jsem o víkendu zkoušela fígle na rychlé čtení

Projekt mě zaujal už na veletrhu pracovních příležitostí Job Challenge 2013, kam ho sympatičtí zakladatelé přišli představit. Z toho vznikl zájem vytvořit tento článek. A co bych to byla za investigativní žurnalistku, kdybych si nevyzkoušela přístup k online kurzu na vlastní „oči.“

Hned úvodní testovací modul dosavadních čtecích schopností mě nadchl. Ze zajímavého zkušebního článku vyplynulo, že rychlé čtení není žádná novinka. Jeho kořeny rostou už přes 100 let a proniklo i do vojenství. Zatímco jsem hltala informace, počítačový program měřil mou rychlost a doplňkové otázky se postaraly o zhodnocení, na kolik procent jsem textu porozuměla.

Čísla, obrázky, špetka teorie a hlavně zábava

Počkejte si na deštivé odpoledne a začněte se vzdělávat. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Počkejte si na deštivé odpoledne a začněte se vzdělávat. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

A samotné lekce? Upřímně jsem nečekala takovou interaktivitu a širokou škálu metod, jak trénovat zrak. Úžasná vizualizace zajistí, že si nebudete připadat jako při učení. Jeden úkol střídá druhý, vyskakují čísla, mění se obrázky a ilustrace. Celý program je intuitivní a vede vás krok za krokem. Sem tam vás upozorní, že je čas očím ulevit a pustí relaxační cvičení, jindy vás prozkouší ze špetky teorie.

Nasbírala jsem pár hvězdiček za vzornost a instrukce mne motivovaly. Po dvou lekcích samozřejmě není na místě hodnotit, zda jsem se naučila číst rychleji. Cesta k cíli mě každopádně baví!

Zdroj perexové fotografie: Freedigitalphotos.net

 

 

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář