Chicagské tažení za Stanley Cupem

Sport / 16.7.2013

Hokejisté Chicaga Blackhawks vyhráli znovu po třech letech slavný Stanleyův pohár, jaká byla jejich cesta k triumfu?

Zkrácená sezóna 2012/2013 severoamerické NHL byla zahájena až 19. ledna a v základní části se odehrálo jen 48 kol omezených na konferenci oproti běžným 82 zápasům. Byla to již třetí výluka v historii NHL.

Nový rekord NHL

O tom, že budou chicagští jestřábi velkými favority soutěže, přesvědčili již v základní části. Během ní si vysloužili přezdívku „neporazitelní“, když vytvořili nový rekord NHL v počtu neprohraných zápasů v základní hrací době v řadě za sebou. Dosavadní rekord Anaheimu, který v sezóně 2006/07 po rekordní šňůře také dokráčel až k zisku Stanley Cupu, překonali dokonce o osm zápasů. Úctyhodná série Chicaga se zastavila až na čísle 24 po prohře s Coloradem 2:6. „Během celé série našli spoustu způsobů, jak vyhrávat zápasy, večer co večer. A všichni přispěli k tomu, že se jim povedlo něco, co předtím ještě nikdo nedokázal,“ řekl tehdy trenér Chicaga Joel Quenneville.

Vítěz Presidents‘ Trophy

V součtu s posledními šesti zápasy základní části z předchozí sezóny neprohrálo Chicago dokonce rovných třicet utkání v řadě. Není divu, že tak jestřábi nakonec získali prezidentskou trofej pro nejlepší klub základní části se 77 body. Ve 48 zápasech si připsali 36 výher, 7 proher a pětkrát brali bod za prohru v prodloužení či na samostatné nájezdy.

S Detroitem na pokraji vyřazení

Do vyřazovacích bojů vstoupilo Chicago výborně a Minnesotu vyřadilo hladce 4:1 na zápasy. Velké komplikace ovšem nastali ve čtvrtfinálové sérii s Detroitem. Úvodní domácí duel sice vyhráli, ale po třech prohrách v řadě byli krůček od vyřazení. Otočit sérii ze stavu 1:3 na 4:3 se do té doby povedlo jen 24 týmům v historii. Chicago ale v těžké situaci zabralo a po dvou výhrách si vynutilo rozhodující sedmý zápas. Napínavý duel šel za stavu 1:1 do prodloužení. V něm vstřelil postupový gól Seabrook a asistencí se na něm podílel i Čech Michael Frolík.

Finále proti Jágrovi s Krejčím

Ve finále Západní konference chicagští hokejisté žádné drama nepřipustili a vyřadili Los Angeles Kings 4:1 na zápasy. Ve finále Stanley Cupu na ně čekal vítěz Východní konference Boston Bruins s lídrem kanadského bodování Davidem Krejčím a střelecky trápícím se Jaromírem Jágrem. Zlomový okamžik série nastal ve čtvrtém zápase, které Chicago rozhodlo v prodloužení a nedovolilo jít Bostonu do vedení 3:1 na zápasy. Jaromír Jágr svoji střeleckou smůlu neprotrhl a možná i proto Chicago další dva zápasy vyhrálo a stalo se popáté ve své historii vítězem Stanleyova poháru. Poprvé v kariéře se ze zisku slavné trofeje radovali i dva Češi, Michal Rozsíval a Michael Frolík.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons