zahrada

Vytvořte si pohádkovou zahradu

Design / 11.7.2013

Zahrada je místo pro odpočinek, ale i vaše vizitka. Je to místo, které každý vidí dřív než byt, proto by měla reprezentovat.

Chodník vyskládaný z nepravidelných kamenů, jezírko obrostlé vodními rostlinami, zahrada krásná v jakémkoliv ročním období, poskládaná tak, že kvete od začátku jara do konce podzimu. Zahrada, která není jen v pohádkách.

Jako vizitka stačí, když je posečená tráva a na zahradě nenarazíte na věci, které tam nemají co dělat. Ale pokud je krásně prorostlá a obohacená keři a květinami, stane se místem, které na zimu budete jen těžko opouštět. Stane se vaším osobním rájem.

Zahrada

Zasaďte stromky, poskytnou vám stín k odpočinku! Zdroj: zahrady-homastubna.sk

Není snadné si vytvořit perfektní zahradu. Je třeba velmi dobře znát každou rostlinu, kterou zasadíte, a to nejen co se týče péče, ale i doby květu a rozestavění mezi sebou. Ne každá květinka se ráda dělí o místo s jinou.  Nebojte se experimentovat, dost často díky vaším smělým plánům vzniknou zahrady, které berou dech. A není nad ten příjemný pocit, když řeknete „To jsem vytvořil sám/vytvořila sama!“. I přesto, že to stojí spoustu práce, vidíte jasný výsledek a víte, že to stálo za to!

[one_half align=“right“]

Zahradní architekt je obvykle vysokoškolsky vzdělaný člověk v oboru přímo zaměřeném na zahradní architekturu (v ČR tento obor nabízí několik univerzit a VOŠ). Zahradní architektura se učí už i na některých středních školách, tam se dostává studentům ale spíše základům.

[/one_half]

Pokud nemáte dost sil, nápadů či zkušeností na to vytvářet si zahradu svých snů a máte dostatek peněz, najměte si zahradního architekta. Prací zahradního architekta je vytvořit prostor vhodný pro člověka nejen esteticky, ale i svou užitečností. Dbá na to, aby zahrada zapadala do okolí a vyhovovala představám majitelů. Zahradní architekti mají znalosti v rostlinách, takže právě oni dokážou vytvořit „stále kvetoucí“ zahradu.

zahrada

Zahrada může být oázou klidu. Zdroj: stylovezahrady.cz

Zahradní architekt se nejprve se zákazníkem domluví na přáních a podmínkách a vyhotoví návrh zahrady (náčrt nebo návrh ve speciálním softwaru). A potom následuje realizace. Nečekejte ale, že hned po odjezdu zahradníků  uvidíte krásnou zahradu. Rostliny se sází malé a musí se nechat rozrůst.

Poslední, co je třeba zmínit, je údržba. Každá zahrada vyžaduje pravidelnou péči, jako jsou sekání trávy (pokud chcete „anglický trávník“, tak velmi časté), plení záhonů (to zase usnadní folie posypaná mulčovací kůrou, ale nezbaví vás toho úplně), zastřihávání stromků a keřů. I to mohou dělat zahradníci, ale to už bychom asi mluvili úplně mimo okruh našich čtenářů.

I přesto, že se svou malou zahrádkou a omezenými finančními možnostmi možná nemáte na služby zahradního architekta, nezoufejte a vezměte tento článek jako inspiraci. Věřte, že i obyčejná péče je již na první pohled vidět. Uvidíte, že krůček po krůčku vám pod rukama bude vznikat přesně taková zahrada, jakou si budete přát. Jde jen o to tomu věnovat čas a péči!

Zdroj perexové fotografie: nezhyba.cz

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentář