5 nejvyšších vodopádů světa aneb Místa, kde voda padá a padá…

Cestování / 26.7.2013

Ačkoli vodopády nejsou nebezpečné jako třeba sopky nebo řeky samotné, lidé celého světa jsou tímto přírodním úkazem fascinováni už od nepaměti.

Za některými světovými vodopády musíte cestovat až do džungle či jiných konců světa. Jakmile je však objevíte, naskytne se vám nevídaná podívaná: obrovská masa vody v duhovém mlžném oparu za ohlušujícího rachotu padá dolů přes hranu skály mnohdy i stovky metrů. Při takovémto mimořádném pohledu nezbývá než žasnout nad kreativitou a fantazií matky přírody.

V následujícím článku se nevydáme za nejnavštěvovanějšími Niagarskými vodopády na kanadsko-americké hranici ani za údajně nejpůsobivějšími vodopády Iguazu na argentinsko-brazilské hranici, ale představíme vám pět vodopádů, jejichž voda padá z největší výšky.

 5. Yumbilla Falls

Pátým nejvyšším vodopádem na světě je vodopád, který se stal známým až v roce 2007. Jedná se o čtyřstupňový vodopád, který dle Národního zeměpisného ústavu Peru měří 895,5 m. Krása Yumbilla Falls spočívá zejména v jeho výšce. Množství vody, které jím protéká, není tak velké, jako u jiných vodopádů.

Tento vodopád naleznete v Amazonii v Peru. Na stejné náhorní plošině se nachází i další 3 vodopády: monumentální Catarata Gocta, Catarata Chinata a Catarata Pabellon. Všechny tyto vodopády dosahují výšky přes 400 m.

4. Oloʻupena Falls

Čtvrtou příčku zaujal vodopád Olo´upena Falls, najdeme ho v severovýchodní části ostrova Molokai, souostroví Hawaii. Jeho voda přepadá přes jedny z nejvyšších přímořských útesů na světě. Útesy jsou zdobeny větším počtem sice tenkých, ale neuvěřitelně vysokých vodopádů. Vodopád Oloʻupena měří rovných 900 m a to vznikl teprve nedávno původně z proudu sezónních srážek.

Oloʻupena Falls nepatří mezi často navštěvované turistické atrakce. Příčinou je zejména jeho nepřístupná lokace. Vodopád je pozorovatelný pouze ze vzduchu nebo z moře.

5) Yumbilla falls, 4) Oloʻupena falls, 3) Cataratas las Tres Hermanas. Zdroj: worldwaterfalldatabase.com

5) Yumbilla falls, 4) Oloʻupena falls, 3) Cataratas las Tres Hermanas. Zdroj: worldwaterfalldatabase.com

3. Cataratas las Tres Hermanas

Třetí nejvyšší vodopád na světě je Cataratas Tres Hermanas, který se nachází v odlehlé oblasti Ayacucho v Peru. Vodopád, který je také často nazývaný Tři sestry (podle třech největších stupňů kaskád, které přerušují tok), se tyčí do výšky neuvěřitelných 914 m. Horní dva stupně kaskády spadají do velké kotliny, přírodního vodního rezervoáru. Třetí stupeň je téměř nemožné vidět, až později se vynoří z kotliny a spadá do níže tekoucí řeky Cutivireni.

Tři sestry jsou obklopeny tropickým deštným lesem. Celá tato oblast je součástí chráněné krajinné oblasti Národního parku Otishi. Ačkoli k vodopádu vedou stezky, kvůli husté vegetaci není možné z úrovně terénu zhlédnout jeho celou délku, to je možné pouze ze vzduchu.

2. Tugela Falls

S celkovou výškou 948 m je pětistupňový kaskádovitý vodopád Tugela druhým nejvyšším vodopádem na světě. Nejdelší úsek nepřerušeného vodního pádu měří 411 m.

Vodopád se nachází v provincii Jihoafrické republiky Kwa-Zulu Natal v pohoří Dračí hory. Vodopád je součástí Národního parku Royal Natal a je napájen řekou Tugela. Zajímavostí je, že voda řeky Tugela je pitná jak před vodopádem, tak na jeho konci.

K vodopádu Tugela je snadnější přístup než k dalším vodopádům na našem seznamu, a proto je známou turistickou zastávkou.

Tugela falls. Zdroj: worldwaterfalldatabase.com

Tugela falls. Zdroj: worldwaterfalldatabase.com

1. Salto Angel

Konečně se dostáváme k naprosto nejvyššímu vodopádu světa. Je jím Salto Angel. Vodopád se nachází v provincii Bolívar ve Venezuele. Tento krásný přírodní div je vysoký neuvěřitelných 979 m. Vodopád je nejen nejvyšší, ale má také nejvyšší volný přepad 807 m.

Salto Angel byl pojmenovaný podle svého údajného objevitele – amerického letce Jammieho Angela. Záměrem však rozhodně nebylo nalézt vodopád, nýbrž najít ve Venezuele zlaté doly. Vodopád byl již dříve důležitým orientačním bodem domorodých obyvatel kmene Pemon.

Množství vody, které vodopádem protéká, se během roku mění na základě klimatických podmínek a množství srážek. Přesto ani během období sucha vodopád nevysychá, naopak v období dešťů je kvantum vody protékající Salto Angel srovnatelné s největšími vodopády světa.

Salto Angel. Zdroj: Wikimedia Commons

Salto Angel. Zdroj: Wikimedia Commons

Většina ze jmenovaných vodopádů přes svoji unikátnost nepatří zatím mezi turisty často navštěvovaná místa.  Nicméně ti, kteří některý z těchto přírodních skvostů viděli, tvrdí, že se jedna o zážitek, na který se nezapomíná.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedie Commons

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář