Divadlo v Plzni odtajňuje divadelní zákulisí

Divadlo Kultura / 5.7.2013

Zatím pouze v nové inscenaci s příznačným názvem Garderobiér. Jaká byla premiéra v Divadle Josefa Kajetána Tyla?

V plzeňském Komorním divadle se předposlední červnovou sobotu odehrála premiéra neobvyklé hry ze zákulisí divadelního prostředí. Autorem hry Garderobiér je současný anglický dramatik Ronald Harwood, který skvělým způsobem vypráví příběh lidí, jejichž život i práce se točí kolem divadla. Silný a nápaditý příběh tak odkrývá i druhou stránku divadla, stránku, která nemá nic společného s nadšeným publikem a slávou.

Neobyčejný příběh z divadelního prostředí

Příběh nás zavede do časů druhé světové války. Přestože je Anglie bombardována, divadlo se připravuje na večerní představení. Na programu je Shakespearova hra Král Lear a její hlavní protagonista, který si nechává říkat Sir, se v zákulisí londýnského divadla postará o rozruch, kolabuje a do poslední chvíle není jasné, zda hra skutečně začne. Situaci zachraňuje hercův garderobiér Norman, kterému se podaří zdánlivě nemožné, představení se i přes zdlouhavé problémy odehraje.

Někdy je zkrátka těžké dostat herce (Pavel Pavlovský) na jeviště. Situaci zachraňuje garderobiér Norman (Antonín Procházka). Zdroj: djkt-plzen.cz

Někdy je zkrátka těžké dostat herce (Pavel Pavlovský) na jeviště. Situaci zachraňuje garderobiér Norman (Antonín Procházka). Zdroj: djkt-plzen.cz

Přestože autor sám tvrdí, že tato hra není obrazem jeho života, je zřejmé, že se minimálně jedná o vzpomínky na jeho práci v divadle. Ještě během studií totiž nastoupil jako herec a osobní garderobiér herce sira Donalda Wolfita do Shakespearovské společnosti. Můžeme se tedy jen domnívat, kolik má hra společného s osobním životem uznávaného anglického umělce.

Inscenace je spíše průměrem, hvězdou je ale Pavlovský

Jak již bylo řečeno, hra nabízí skvělé nahlédnutí do zákulisí divadla. Stáváme se tak svědky událostí, které se mohou v zákulisí odehrát před, během i po představení. Sledujeme kolabovat největší hereckou hvězdu, garderobiéra, který si dodává odvahu alkoholem, nervózní inspicientku, ostatní pobíhající herce a najednou cítíme ten zmatek. Pocit zmateného představení se přenese do reality a nám se zdá, že inscenace nenabízí nic víc než neobvyklý příběh, který zpracovává.

Zákulisí hry Krále Leara, všichni, kdo jsou po ruce, pomáhají vytvářet bouřku. Zdroj: djkt-plzen.cz

Zákulisí hry Krále Leara, všichni, kdo jsou po ruce, pomáhají vytvářet bouřku. Zdroj: djkt-plzen.cz

Inscenace v režii Zdeňka Kaloče, který v Plzni již poněkolikáté hostuje, se tak stává spíše průměrem. Diváci se do inscenace neponoří tak, jak neobvyklý příběh zasluhuje. Tragikomedie Garderobiér tak těží kromě příběhu zejména z hereckých výkonů plzeňských stálic, především jedné z nich.

Nejpozoruhodnější výkon podává Pavel Pavlovský v roli Sira, jeho únava, naříkání i vztek jsou tak dobře zvládnuté, že divák nemá žádné pochyby o všech pocitech, které Sir právě prožívá. Pavlovský předvádí herecký koncert, bohužel je v inscenaci jediným světlým bodem. Hlavní postavu garderobiéra pak ztvárňuje Antonín Procházka, kterému sedí spíše čistě komediální role. V této tragikomedii mu role ztroskotance Normana příliš nesedí, Procházka není tak přesvědčivý, jak jsme u něho zvyklí.

Pavel Pavlovský jako Sir. Zdroj: djkt-plzen.cz

Pavel Pavlovský jako Sir. Zdroj: djkt-plzen.cz

Divadlo je tak nejisté, lidé v divadelním zákulisí jsou pod tlakem a někteří dokonce nešťastní. Všichni si uvědomují tu nejistotu a snaží se v oboru uspět po svém. Někteří používají přetvářku, faleš, jiní bezohlednost. Přesto jsou divadelním uměním tak přitahování, jsou divadlem nadšeni a pohlceni, nedokážou si život bez něho představit. Inscenace Garderobiér nám dává nahlédnout zejména na tu horší stránku divadla, a tím je hra zajímavá a neobyčejná.

Inscenace: Garderobiér
Autor: Sir Ronald Harwood
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Premiéra: 22. června 2013
Režie: Zdeněk Kaloč
Herecké obsazení: Antonín Procházka, Pavel Pavlovský, Monika Švábová, Štěpánka Křesťanová, Kamila Šmejkalová ad.
Cena: 100 – 350 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50% pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář