Bydlíte ještě s rodiči?

Osobní rozvoj Vztahy / 11.7.2013

Studujete nebo pracujete a stále jste se ještě neodstěhovali od rodičů? Proč?

V dnešní době lidé dospívají prý rychleji než před mnoha lety, ale někteří se nedokážou osamostatnit ani ve třiceti letech a bydlí u svých rodičů stále. Je to tím, že nemají dostatek peněz, aby se odstěhovali a fungovali na vlastní pěst, nebo je to strach z toho, že se postaví na vlastní nohy, které se jim záhy podlomí?

Nemám dostatek peněz na zaplacení nájmu nebo nového bytu

Pokud si vyděláváte pouze příležitostně v podobě různých brigád, pak je logické, že asi nebudete mít pravidelně na nájem a že tím pádem bydlíte ještě stále s rodiči. A pokud jim to nevadí, že u nich ještě bydlíte (jednou jsou to vaši rodiče), pak je to všechno v pořádku.

Do té doby než máš prostředky na to bydlet jinde a do té doby dokud s rodiči vycházíš.  Mně je 19, sestře 21, obě bydlíme doma, studujeme. Vidíme to, že jak se vdáme, tak půjdeme.  Na internát jsme nešly ani jedna. Ale do třiceti doma zůstat určitě nechceme,“ řekla Anička, devatenáctiletá redaktorka sekce V obraze.

Zkuste si našetřit na váš vlastní byt! zdroj: sxc.hu

Zkuste si našetřit na váš vlastní byt! zdroj: sxc.hu

 

Do podnájmu nechci, musím si našetřit na koupi bytu

Možná už chcete někam do svého bytu, ale nechcete bydlet v pronájmu a platit někomu měsíčně do kapsy – pak máte dvě možnosti:

[one_fourth]

• našetřit si

• vzít si hypotéku nebo úvěr

• získat nějaký byt od někoho z rodiny

[/one_fourth]

Ale to všechno se samozřejmě odvíjí od financí, které máte k dispozici.

S přítelem už dlouho přemýšlíme o tom, že se konečně přestěhujeme do svého, ale nechceme platit nikomu podnájem, chceme být opravdu ve svém bytě. Takže nám nezbývá nic jiného, než si vyřídit hypotéku nebo nějaký úvěr na bydlení. Ale nevadí nám to, moc si přejeme spolu bydlet a bez rodičů, takže něco obětovat musíme,“ řekla jednadvacetiletá Sandra z Ostravy.

Bojím se, aby se něco nepokazilo

Doma máte jídlo, vodu, střechu nad hlavou. Když odejdete, už takovou jistotu mít nebudete, pokud se o to sami nepostaráte, a tohle je možná pro některé překážka – strach z toho, že se něco pokazí, že budou mít problémy nebo nějaké nepříjemnosti. Tyto obavy ale buď překonáte a konečně se osamostatníte, nebo budete ještě hodně dlouho bydlet s rodiči (a věřte, že po tčiceti letech už se vám to moc líbit nebude).

Nebydlí vás v bytě rodičů už moc? Zdroj: photl.com

Nebydlí vás v bytě rodičů už moc? Zdroj: photl.com

Bydlím u rodičů s přítelem/přítelkyní

Bydlíte u rodičů od přítele nebo u vašich rodičů společně s drahou polovičkou? Možná by bylo fajn zamyslet se nad tím, zda rodině už nepřekážíte. Víte, jak to je – když tam jste jen vy, jste součástí rodiny, rodiče se ale „těší“, až se postavíte na vlastní nohy, ale když přivedete ještě někoho, může vás být v domácnosti hodně. A občas to kazí i rodinné vztahy nebo klid v domácnosti.

Bydlím u přítele/přítelkyně

Jiná věc je, když bydlíte u přítele nebo přítelkyně. Je to fajn, máte své soukromí, nikdo vám nediktuje, co máte nebo nemáte dělat (kromě pana/paní domu). V této situace je akorát důležité to, jak se s majitelem bytu domluvíte – budete platit polovinu nájmu nebo budete obstarávat jídlo? Nebo spolu budete prostě bydlet a vy nebudete přispívat, protože ještě studujete. Možná pomůžete jinak.

Bydlím u přítele a platíme spolu vše na půl, nedělá nám to problém, domluvili jsme se takhle na začátku, takže si nemáme co vyčítat. A jsme spokojení,“ řekla Petra, studentka z Brna.

Vycházím s rodiči dobře

Nemáte zatím problém s rodiči, tak proč byste se měli stěhovat, že? Protože jim to nevadí, pomáháte v domácnosti a jste pro ně příjemnou společností, nemáte spolu navzájem žádný problém.

Vyskočte z hnízda a postavte se na vlastní nohy. Zdroj: photl.com

Vyskočte z hnízda a postavte se na vlastní nohy. Zdroj: photl.com

Už by rodiče chtěli klid, měli byste se odstěhovat

Rodiče už toho zažili za svůj život hodně, chtěli by určitě svůj klid a pohodlí. Ruch, který vytváříte, je může stresovat, znervózňovat, proto byste se měli zamyslet, zda vás rodiče náhodou nenápadně nepostrkují ven z rodinného hnízda.

 Myslím, že pokud má člověk možnost a prostředky, aby se mohl přestěhovat a starat se sám o sebe, měl by to udělat. Ulehčí tím rodičům a zároveň se osamostatní,  já sama jsem stále závislá na rodičích, kteří mi platí nájem na koleji a jídlo, na všechny své výdaje si bohužel zatím nevydělám. Ale těším se, až se mi to povede a já budu moct stát na vlastních nohou,“ svěřila se Bára, editorka sekce Divadlo.

zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář